Şenova Ülker'den cazseverlere bahar armağanı; Don't Explain

Şenova Ülker'den cazseverlere bahar armağanı; Don't Explain

Caz trompetçisi Şenova ülker caz tarihinin en sevilen şarkılarından "Don't Explain"in yeni bir yorumunu single olarak yayınlayarak heyecan veren bir bahar sürprizine imza attı.

 

Şenova Ülker'in Aycan Teztel ile işbirlikleri sürprizlere devam ediyor.

 

Her ay yeni bir single yayınlama düşüncesiyle yola çıkan müzisyenlerin bir sonraki sürprizi merak ettiriyor.

 

 

Caz tarihinin en sevilen standartlarından; Don't Explain

 

 

Sözlerini caz efsanesi Billie Holiday'in Arthur Herzog ile kaleme aldığı 1944 tarihli şarkı Holiday'in seslendirdiği her şarkı gibi yaşanmış hikâyelerin sonucu ortaya çıkmıştı. Holiday'in ilk eşi tromboncu Jimmy Monroe'nun sadakatsizliği üzerine kaleme alınan şarkı kısa zamanda popüler müzik tarihinin ölümsüz sembolüne dönüştü. Sözleri de dikkat çekici olan şarkının zaman içinde sözlü ve sözsüz sayısız versiyonu kaydedildi. Özellikle kadın şarkıcıların gözdesi olan "Don't Explain"in enstrümental versiyonu sayıca çok daha azdır. Şenova Ülker'in bu yeni enstrümantal çalışması bu bakımdan kıymetli bir çalışma. Ayrıca, Türkiye caz tarihinde sahnelerde, konserlerde belki sayısız kez seslendirilmiş bir standart olmakla birlikte kayıtlı caz tarihimizde örneği pek yoktur, bu bakımdan da nadir bir çalışmayla karşı karşıyayız.

 

"Don't Explain"in enstrümantal versiyonları ki özellikle eski tarihli olanları genellikle orta hatta bazen hızlı tempolarla kaydedilirken Şenova Ülker ve arkadaşlarının parçayı tam bir balad olarak yorumlamasının altını çizmek gerekiyor. Ülker'in enfes trompet solosunun ardından şarkının ikinci bölümünde Aycan Teztel'in trombon icrası parçaya ayrı güzellik katmış. Can Çankaya'nın piyanosu ile Kağan Yıldız'ın kontrbası usta işi eşlikleriyle icranın etkisini artırırken davulda Volkan Öktem'in fırçalarını dinlemek not edilmesi gereken ayrı bir detaya dönüşmüş. Son bir not ise Ülker ve Teztel'in "Don't Explain" gibi bir standartta yine örneği az sayıda trompet ve trombon sololarına parça içinde yer vermiş olmalarıdır.

 

Şimdi Cazkolik ve cazseverler olarak merakımız gelecek ay Şenova Ülker ve akadaşlarının bizler için hazırlayacağı yeni sürpriz.

 

Cazkolik.com / 20 Mart 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.