Şenova Ülker'den enfes bir lirik balad kayıt; Corvino

Şenova Ülker'den enfes bir lirik balad kayıt; Corvino

Sayısız albümde yer almış Türkiye'nin önde gelen usta trompet ve flugelhorn sanatçısı Şenova Ülker'i kaydedilmiş caz projelerinde keşke daha sık dinlesek derken, son sıralarda, önce Aycan Teztel'in "After A Dream", ardından, 2020 yılına damga vuran Akbank Caz Festivali'nin "Dün Bugün Yarın" albümündeki yorumlarıyla dinledik usta sanatçıyı.

 

Geçtiğimiz günlerde yeni bir güzel haber daha geldi; Corvino

 

Albümünde çaldığı Aycan Teztel ile uzun yıllara dayanan müzikal dostlukları gerçekleştirdikleri yeni single kayıtlarıyla dikkat çeken yayınlara dönüştü.

 

İkilinin Ömer Göksel'in geçen yıl yayınladığı "Rajah" isimli çalışmasında birlikte çalmalarının ardından Şenova Ülker'in Aycan Teztel'in "Corvino" bestesine yaptığı yeni yorum cazseverler için sürpriz oldu.

 

"Corvino" adlı bestenin ilk halini Teztel'in albümünde Batu Şallıel'in saksofonu ile dinlemiştik. Şenova Ülker'in kaydettiği yeni hali ise Ülker'in mute trompet introsunun devamındaki flugelhornuyla harika bir balad ve lirik icraya dönüşmüş. Bu tarz icralar sanatçıların ustalık damarının kabarmasına fırsat verdiği için de yıllanmış şarap tadında bir kayıt ortaya çıkmış. Unutulmaz anlara eşlik edecek karatta bir melodiye sahip "Corvino" önümüzdeki yıllarda konserlerin, albümlerin, festivallerin repertuvar parçalarından biri olmaya aday güçlü bir estetiğe sahip.

 

"Rajah"taki 'oriental' yaklaşımın tersine İtalyan estetik ve duygulu "Corvino" adıyla da dikkat çekiyor.

 

"Corvino"nun kaydı cazseverlerin kendisini 2007 tarihli "Istanbul Superband Plays Omer Goksel" albümüyle tanıyıp sevdiği ve yeni albümlerini beklediği Ömer Göksel'in stüdyosunda kaydedilmiş. Trompette Şenova Ülker, piyano ve elektrik basta Aycan Teztel, davulda Volkan Öktem'in yer aldığı kayıt 2021 yılının ilk müziklerinden biri olma özelliğine sahip.

 

"Corvino" adı esasen Göksel'in stüdyosuna yakın Kuzguncuk'taki lokantasının adı. Parçanın ismi oradan geliyor. Ekip kayıtlar bittikten sonra lokantada buluşup müzikten söz ederken lokanta aynı zamanda parçanın ismine ilham kaynağı olmuş.

 

Yeni sürprizler yolda...

 

Bu yıl Şenova Ülker'den yeni sürprizler geleceğine dair işaretler de aldık. Tam bir flugelhorn baladına dönüşen "Corvino"nun bu yeni hali Ülker'in sevdiği balad icraları repertuvarında özel bir yere sahip olacak görünüyor. Muhtemelen gelecek yeni kayıtlar da bu çizginin devamında olacaktır. Onları da yayınlandıktan sonra dinler ve konuşuruz.

 

Cazkolik.com / 15 Şubat 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X