Şerifi kim vurdu?

Şerifi kim vurdu?

Netflix'in müzikal belgeseller serisi zenginleşiyor. İçlerinde cazla ilgili heyecan verici olanlar da var. Onları da denk geldikçe paylaşıyoruz ama bu kez tüm müzikseverlerin kalbinde özel yeri olan ve çoğumuzun izlediğini tahmin ettiğimiz Bob Marley'nin 1976 yılında uğradığı suikast girişimini anlatan bir çalışma var. 12 Ekim 2018 günü Netflix'te yayınlanmaya başlanan belgesel Emmy ödülüne aday gösterilmişti.

 

Bob Marley başta Jamaikalılar olmak üzere dünyanın dört yanında bir müzisyenden öte sevilen biriydi. Bir çeşit milli kahraman, özgürlük simgesi bir barışsever.

 

Jamaika her zaman siyasi çalkantının ötesinde gündelik yaşamı şiddet dolu bir ülke oldu. Hâlâ da uyuşturucu ve şiddetin pençesinden kurtulamamış, ABD'nin arka bahçesi kabul ettiği, yoksulluk sınırının altında yaşayan ülkelerden biri.

 

Marley'nin Jamaika'nın yararına vereceği konser öncesi gerçekleşen ve Marley'nin ölmeden kurtulduğu suikast hem Marley'nin anlatımı, hem çevresindekilerin yorumları ve anlatımlarıyla dolu. Bu yanıyla katıksız bir Reggae ve müzik belgeseli olmasa da dönemin Jamaika'sında Marley öncülüğünde gelişen barış hareketinin çeteler arası savaşı ve mücadeleyi anlatması bakımından önemli.

 

Belgeselde spiker soruyor, bu suikasti kimin planladığını biliyor musunuz? Marley, biliyorum diyor... Gerisi sizin izlemenize kalsın diyip tavsiye edelim.

 

Cazkolik.com / 07 Kasım 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.