Sessizliğin müzisyenleri sıradışı sahne gösterileri için geliyor

Sessizliğin müzisyenleri sıradışı sahne gösterileri için geliyor

 

Maskelerin dünyası, maskelerin ardındaki anlamlar

 

 

Mummenschanz elli yıldır maskelerden oluşan bir dünyadan gönderiyor insanî mesajlarını.

 

4 Kasım Cumartesi günü Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi'nde saat 15:00 ve 19:00'da iki gösteri yapacak dünyaca ünlü dans, pandomim ve maskeli gösteri grubu Mummenschanz ellinci yaşını Zorlu PSM'de kutlayacak.

 

 

 

Mummenschanz nedir?

 

 

Galiba önce bu sorunun cevabını vererek başlamak lazım. Mummenschanz dünya çapında üne sahip İsviçre kökenli bir maskeli görsel tiyatro topluluğudur. Topluluğun geçmişi hayli eski, 1972 yılında maskeler, kuklalar gibi muhtelif nesnelerle sahnede şaşırtıcı görsel performanslar oluşturmak için kuruldu. Sırf bu yanıyla bile Türk izleyicisi için ilginç gelecektir.

 

 

Fotocredit/Copyright: MUMMENSCHANZ Stiftung / Noe Flum

 

 

Mummenschanz bir hikâye anlatıcısı

 

 

Bu ilginç gösteri grubunun amacı sözsüz tiyatro sanatı üzerinden duygusal ve/veya komik hikâyeler anlatmak. Oyuncular, sahne üzerinde gelişen olayları maskeler, makyaj yardımı ve kostümleri kullanarak canlandırıyor. Benzerine fazla rastlanmayan bu gösteri sanatı faaliyete geçtiğinden beri dünya çapında ilgi gördü ve elli yıldır sürüyor.

 

Gösterilerinde genellikle günlük yaşamın absürd ve komik yanlarına dikkat çeken, bunları eğlenceli anlar olarak anlatan gösteride görsel efektler ve illüzyonlar mizah unsurlarıyla başarılı şekilde iç içe geçirilerek işleniyor.

 

Zamanla çok sayıda ödül kazanan Mummenschanz adeta tek başına bu tarz bir sahne sanatının bayraktarlığını yapmış.

 

Topluluğun gösterilerinden birini kaleme alan New York Times gazetesi gösterinin sonunda 'elleriniz kızarana kadar alkışlayacaksınız' diyor.

 

 

Fotocredit/Copyright: MUMMENSCHANZ Stiftung / Noe Flum

 

Bunu yaparken grubun sadece sahnedeki plastik yumakları, köpük topakları, maskeler vs gibi malzemeleri iyi kullanıyor olmasından dolayı değil, grubun sahnede ürettiği sembolizm üzerinden izleyici üzerinde yol açtığı bir tür varoluşsal sorgulama ürettiği için diyor ayrıca gazetenin yazarı.

 

Mesela, videodaki gibi devasa bir el salonda izleyiciler arasında dolaşacak, izleyiciyle temas kuracak, ya da yumuşak bir yastık mı demeli bu tür bir kılığa girmiş birinin sahnede ürettiği görsellik hem komik, hem şaşırtıcı, hem uyarıcı etkiler yaratacak.

 

Ve elbette bu gösteri izleyici üzerinde büyük iyi bir tecrübe üretecek. İzleyicilerin görsel hazineleri üzerinde etkisi olacak, muhtemelen gösteriyi izleyen çocukların üzerinde yaratıcı etkisi olacak.

 

Her şekilde izlemekten büyük zevk alacağınız bir gösteri Mummenschanz.

 

Cazkolik.com / 30 Ekim 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.