Son ayların en büyük alkışını Kabak & Lin Records`a gönderiyoruz. Neden mi? Tüm ayrıntılar haberde yayında...

Son ayların en büyük alkışını Kabak & Lin Records`a gönderiyoruz. Neden mi? Tüm ayrıntılar haberde yayında...

Son ayların en büyük alkışını Kabak & Lin Records`a gönderiyoruz, neden mi? Müzik dünyasının geçirdiği büyük değişimle nasıl başedeceği bir türlü çözülemeyen, giderek kan kaybeden müzik firmaları bir bir kapanır, albüm yayınlamak acı veren maceralara dönüşürken bir anda 5 albüm birden -üstelik hepsi de caz ya da türevi- yayınlama cesaretini gösteren Kabak & Lin Records`a bu alkışı göndermeyeceğiz de kime göndereceğiz?

Önce bu tespit ve alkışı bir teslim edelim.

Sonra devam...

Elbette ikinci alkış da müzisyenlere. Onlar olmasa bu albümler çıkmayacak. Müzisyenler albüm satışı üzerinden gelir elde etmeyi bırakalı uzun zaman oldu ama sanatçının mamulü, sanatı, ürünü müziktir. Bu müzikler bir şekilde ortaya çıkmalı, albüm formatının yerine başka bir şey konmadığı taktirde bu albümler yayınlanmaya devam edecek. Burada bize, yani biz dinleyicilere düşen bir sorumluluk var ki bu sorumluluğu yerine getirmediğimiz gün gibi aşikâr! Nedir o? Bu albümleri satın almak... Diyecekseniz ki artık CD playerımız bile yok, o zaman hiç değilse dijital olarak satın alalım. Yolda herkesin başı önde, kulağında kulaklık, o zaman hiç değilse dijital platformlardan dinleyelim, oralardan da gelir elde ediliyor. İş sadece gelir elde etmek de değil, müzisyen -ve tabii müzik firması- yaptığı işin takdir edilmesini istiyor, eleştirilecek bir şey varsa buyur eleştir, ortada bir hareket oluşsun, hiç değilse bir tartışma yaşanır, belki faydalı da olur.

* * *

Bahar aylarının en içten müzik albümü haberleri bu saydığımız nedenlerle Kabak & Lin Records`dan geldi. Başka firmalardan albümler de çıkacak elbette, duyuyoruz, takip ediyoruz ama Kabak & Lin Records`un zor zamanlardaki bu güzel sürprizini önce bir takdir edelim ve paylaşalım istedik.

Peki hangi albümler yayınlandı?

Caz vokalisti Ülkü Aybala Sunat ilk solo albümü "Artiz Kahvesi"ni yayınladı. Eylül Biçer`in aranjörlüğünde yayınlanan albümde söz ve müziklerin çoğu Sunat ve Biçer`e ait besteler var.

* * *

Davulcu ve perküsyonist Ediz Hafızoğu geçen yıl İstanbul Caz Festivali kapsamında Norveçli saksofoncu Harald Lassen`in de yer aldığı "Nazdrave" konser kaydını yayınladı. Bir önceki albüm haberinin sahibi Ülkü Aybala Sunat`da Ediz Hafızoğlu`nun albümünde yeralan isimlerden biri.

* * *

Usta gitarist Sarp Maden yedinci albümü "Things Are Falling into Place"i yayınladı. Albüm, bir önceki çalışmasına göre daha Blues ve Rock soundlu bir çalışma. Albümün bir diğer dikkati çeken yanı da sanatçının henüz gitar çalmaya başlamadığı yıllarda dinlediği ve etkilendiği müzikleri bir anlamda yeniden ziyaret ediyor olması.

* * *

İlki, bundan iki yıl önce yayınlanan -ve hatta Cazkolik röportajları arasında söyleşisini de bulabileceğiniz- Soyut Boyut 2 çıktı! Sarp Maden, Engin Recepoulları ve Ediz Hafızoğlu üçlüsünün tümüyle doğaçlama stüdyo kayıtlarından oluşan albüm ikincisiyle birlikte bir çeşit kayıt günlüğü formatına sahip. Zaten sanatçılar da albümü bu şekilde tanımlıyor.

* * *

Beşlinin son albümü Esra Kayıkçı`nın "Bozgun Hatıra" isimli çalışması. Pop, Rock ve Swing tonları arasında dolaşan bir albüm "Bozgun Hatıra". Sanatçı, albümünü kentli insanın iç yolculuğu olarak tanımlıyor.

* * *

Albümlerle ilgili bu haberin esas amacı albümler hakkında ayrıntılı yazılar yayınlamak değil, onu tek tek tüm albümler için ayrıca yapacağız ama Kabak & Lin Records`un önce bu etkili çıkışını alkışlayalım sonra müziklerin ayrıntısına hep beraber ineriz diyoruz ve albümleri bir an önce edinin ve dinleyin lütfen. Tüm dijital platformlarda bulmanız mümkün.

Cazkolik.com / 12 Nisan 2016, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.