Soyadının üzerinde yarattığı mirası popüler bir gurura çeviren Viktoria Tolstoy JC's Club'da

Soyadının üzerinde yarattığı mirası popüler bir gurura çeviren Viktoria Tolstoy JC's Club'da

Kışlık popüler mekanların sezonluk kapanma telaşına girdiği son günlerde İstanbul’un gözde caz kulüplerinden JC’s Jazz Club sezona güçlü bir vedaya hazırlanıyor. Vokal cazın, damarlarındaki mirasın ağırlığının üzerinde duygusal bir baskıya dönüşmesine izin vermeyen ve kendi kimliğine soyadının gururunu de ekleyen güzeller güzeli Viktoria Tolstoy yeniden İstanbul’da.


Damarlarında Rus kanı dolaşan İsveç’li şarkıcı Viktoria Tolstoy, Stockholm yakınlarındaki Sigtuna isimli küçük bir kasabada, 1974 yılında dünyaya geldi. Belki kendisi ile ilgili bilinen en medyatik gerçek ise Viktoria’nın büyük büyük büyükbabasının ünlü Rus yazar Leo Tolstoy olduğu. Kendisi bu durumdan memnun mudur, sık sık büyük büyük babasıyla anılıyor olmak kendi isminin önüne geçen bir durum mudur bilinmez ama yaşadıkça ve Tolstoy soyadını taşıdıkça bu durumun değişeceğini bekleme herhalde saflık olur.


Ünlü yazar Tolstoy’un oğlu olan, Viktoria’nın 2. kuşak büyükbabası Rusya’nın Tsarist bölgesinde büyüdü. Nevrasteni hastası olan oğul Tolstoy ünlü bir İsveçli uzmanın tedavisi için İsveç’e gelir, burada uzmanın kızına aşık olan oğul evlenmeye ve yerleşmeye karar verir. 19. yüzyılın sonlarıdır. Viktoria Tolstoy’un geçmişini oluşturan tüm büyük akrabaları hep burada yaşamışlar. Büyük yazar Tolstoy ile olan bağları bu kadar anlayacağımız

Viktoria’nın çocukluğu Uppsala’da geçti. İsveçli bir caz müziyeni olan babası çocuğuna müzik eğitimini kendi elleriyle ve  bilgisiyle verir. Viktoria’yı caz dünyasıyla tanıştıran da babasıdır. Viktoria Tolstoy, 1990’ların ortalarında Stockholm kulüplerinde şarkı söylerken keşfedildi. Keşfeden plak firması yetkilileri kendisine reddedemeyeceği bir albüm teklifi yapar, bu süreç ilk albümü olan “Smile, Love and Spice”ın çıkış sürecenin başlangıcı olur. Albümündeki parçaların bir kısmının bestecisi de babasıdır, unutmadan bu notu da eklemiş olalım okurlarımız için. Albümün çıkışı İsveç caz ortamının Arne Domnerus, Putte Wickman ve Svante Thuresson gibi etkili isimlerinin dikkatini çeker.


İlk albümün ardından geçen 2 yıldan sonra Blue Note firması için pop ağırlığı daha güçlü bir albüm olan “Too Loved”ı kaydeden Tolstoy, kelimenin tam anlamıyla neredeyse bir gecede ünlü olur ve listelerin tepesine oturur. 1997 yılında, henüz 22 yaşındaki Tolstoy yine Blue Note için yeni bir albüm kaydeder; “White Russians”... Albüm bir fenomen haline gelir. Pop caz temalı parçalarla örülü albüm Tolstoy’u İsveç’te yıldız mertebesine çıkartır. Albümde vatandaşı Esbjörn Svensson (Svensson albümün prodüktörüdür aynı zamanda) ile birlikte besteleri de olan Viktoria büyük başarısının ardından EST’ye (Esbjörn Svensson Trio) katılır ve birlikte bir Almanya turnesi gerçekleştirirler.


Böylesi tecrübeler Tolstoy’u İsveç’te Ray Brown, McCoy Tyner gibi caz devleriyle birlikte konserlere çıkmaya götüren yolu da açar. Cazla olan bağını popun büyük denizlerinde kaybolmadan koparmayan Viktoria Tolstoy nihayet 2000 yılında kendi dörtlüsüyle caz standartlarından oluşan albümünü kaydeder. Yine Blue Note firması için kaydettiği albümün adını “Blame It On My Youth” koyarlar.


Tolstoy, ACT firması için kaydettikleri ilk albüm olan “Shining on You” ise 2004 yılında çıkartır. Albüm bir gecede İsveç’te 2 numaraya oturur ve tam 26 hafta zirvenin tepesinde kalır. Şarkılar İsveç basını tarafından ‘inanılmayacak kadar güzel’ bulunur. Bu başarılı albümün şarkıları Nils Landgren ve Esbjörn Svensson tarafından kaleme alınan şarkılardan oluşmuştur. Albümün sırrı buradadır anlayacağınız! Aynı yıl albüm “German Jazz Award”u kazanır. Alman basını albüm için “cam kadar berrak, basit ve muhteşem” tarzında övgülerle karşılar. Albümün başarısıyla Tolstoy yıl boyunca Avrupayı turlar.


2005 yılı geldiğinde Tolstoy yine ACT firması ikinci albümünü kayderder; “My Swedish Heart”. Albüm İsveç’in 50 yıllık caz geleneğine duyulan saygının dışavurumudur. Albümde Jan Johansson, Lars Gullin gibi müzisyenlerin besteleri yanında Monica Zetterlund’un 1964 yılında Bill Evans’la birlikte kaydettikleri İsveç folk şarkısı “Jag Vet en Dejlig Rosa”nın da bir yorumu vardır. Parçayı Tolstoy kader arkadaşları Esbjörn Sevensson, Lars Danielsson, Anders Jormin ve Jacob Karlzon’la birlikte seslendirirler. The Süddeutsche Zeitung gazetesi albümü İsveç’te 1 numara, Almanya ‘da ise 2 numara olarak ilan eder.


ACT için üçüncü albümünü de 2006 yılında “Pictures of Me” adıyla kaydeden Tolstoy, albümünde Paul Simon, Prince, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Alan Parsons, Seal, Van Morrison gibi büyük pop isimlerinin parçalarını yorumlar. Başarılı albümünde vokalleriyle Tolstoy’a piyano keyboardlarda Jacob Karlzon, akustik basta Hans Andersson, davul ve perküsyonlarda Peter Danemo, perküsyonlarda Xavier Desandre Navarre, saksafon ve flütte Tore Brunborg ve çelloda ise Lars Danielsson gibi isimler eşlik eder. Albümde Paul Simon’ın "Have A Good Time", Prince’in "Te Amo Corazon", Peter Gabriel’in "Kiss That Frog", Seal’ın "Don’t Make Me Wait", Van Morrison’ın "The Way Young Lovers Do" gibi tanınmış parçalarına çok başarılı yorumlar katan ve halen, başarılı bu son ve henüz çok yakınlarda çıkardığı 2009 tarihli yepyeni albümü "My Russian Soul"da geleneksel Rus müziğinden de etkiler taşıyan ve 2 adette folk şarkısını uyarlayan albümüyle Avrupa ve dünyayı turlamaya devam eden güzeller güzeli Viktoria Tolstoy 22 ve 23 Mayıs 2009 tarihleri arasında, 2 gün için JC’s Club’da İstanbullu cazseverlerin kulaklarının ve gözlerinin tozunu almaya geliyor.


Cazkolik.com / 17 Mayıs 2009, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.