Keith Jarrett ve Charlie Haden ikilisi 30 yıl sonra yeni albüm kaydetti

Keith Jarrett ve Charlie Haden ikilisi 30 yıl sonra yeni albüm kaydetti

Sevgili dostumuz Dr. Çağatay Acar bundan bir süre önce düzenli olarak yaptığı Pazartesi seçimlerinde aslında yılın bomba caz haberlerinden birini seçimlerine taşımıştı. Haber olarak değil tabii, günün seçimi olarak! Keith Jarrett ile Charlie Haden aradan geçen otuz yılın ardından yeniden bir araya gelerek yeni bir "caz standartları" albümü kaydettiler, adı "Jasmine".

 

Ottawa Citizen’den Peter Hum’a göre ikili en son bundan otuz yıl önce birlikte bir albüm kaydetmiş. Yazarın kendisi de otuz yıl önceki albümü tam olarak hatırlayamıyor, acaba "Eyes Of The Heart" mıydı diye kendi kendine soruyor. Doğrusu ben de tam çıkartamadım, muhtemelen doğrudur. Bu satırların yazarı olarak bundan uzun yıllar önce aldığım albümlerden biriydi "Eyes Of The Heart", inanılmaz bir albümdü, bu albümün yanında bir de ünlü çellist David Darling’in bir başka albümü daha geliyor gözümün önüne ama ismini hatırlayamadım, muhtemelen aynı anda aldığım iki albümdü ama "Eyes Of The Heart"ı arşivimde arayıp buldum, Peter Hum haklı, yetmişlerin sonunda kaydedilmiş albüm, tam tarihi 1979! Şahsen benim alışım o kadar eski değil, herhalde bir on yıl sonraya denk geliyordur çünkü albüm CD! Belki daha bile sonra olabilir.

 

"Eyes Of The Heart" Dewey Redman ile Paul Motian’ın da içinde olduğu bir quartet kaydı. Albümün içindeki bilgilere göre bu bir konser kaydı ve aslında 1976 yılında yapılmış, Avusturya Bregenz’de Theater Am Kornmarkt isimli bir yerde. Tahmin edebileceğiniz gibi bir ECM kaydı, zaten şimdi yeni yayınlanan albümde bir ECM kaydı.

 

Albümün içinde kısa bir yazı var, sonunda şöyle diyor;

 

"Kolay değildir,
Zor değildir,
Odur..."

 

Ne demek istediğini daha o zamanlar iyi cazın ne olduğunu anlamaya çalışan çok genç bir müziksever ve dimağ olarak anlamış mıydım hatırlamıyorum, şimdi anladım mı? Ona da evet demek kolay değil ama bu konuda söyleyebileceğim tek farklı şey "ayırdetmiş" olduğumdu! Yani bunun iyi bir müzik olduğunu.

 

O albüm bir Keith Jarrett kaydı olarak yayınlanmış, içindeki yazının ön kısmında kendisinden bu albümü beraber kaydettikleri Haden, Redman ve Motian’a adadığını okuyoruz. "Beraber yaşadığımız tüm bu değerli yakınlığı, dostluğu müzik süresince birlikte hissettik" diyor.

 

İkilinin birlikte yayınladıkları yeni albümleri "Jasmine" için girdim söze ama sadece bir öncekini anlatabildim. Esasen zaten ilgimi çeken de aradan geçen bu zaman ve bir önceki albümdü. Yeni albümü yakın bir zamanda yeni albümlerde okuyabilirsiniz. Yeni albüm bir stüdyo ortamında değil Jarrett’ın kendi evinde kaydedilmiş. İki eski arkadaşın birlikte oturup bir kaç kadeh içki içerek eski günleri anması gibi bir şey... Müthiş bir şey... Bu yalınlık, bu içtenlik, bu samimiyet. Muhtemelen albümde çaldıkları da "şimdi ne çalalım, hadi bunu girelim, şunu hatırlıyor musun? Nasıldı, şöyle miydi" gibisinden konuşup çalmaya ve kaydetmeye başladıkları bir çalışma olmuştur. Güzel olan da bu değil mi zaten?

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 21 Mayıs 2010

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.