21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor.

<span style="color: rgb(183, 33, 38);">21. Akbank Caz Festivali Özel:</span> Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor.

21. Akbank Caz Festivali`nin uzun ve doyurucu programını incelerken size eşlik etmesi için seçtiğimiz müzik ise festivalde konseri olacak Avishai Cohen`in yeni albümü "Seven Seas"den alınan albümle aynı adı taşıyan parçasıdır.


Akbank Caz Festivali`nin geçen yıl ki gösterişli 20. yaş dönümünün ardından bu yılın daha sakin bir programla karşılanacağını sananlar tatlı bir yanılgıya hazır olsun. Ülkemizde yaşanan caz yılının yüzük taşı kıymetindeki festivali bu yıl yirmibir yaşının verdiği genç, dinç, ihtiraslı ve yetişkin ruhuyla dünya caz festivalleri arasında kıskanılır konuma geldi...

Dün akşam (08 Eylül 2011, Perşembe) Feriye lokantasında düzenlenen kokteylle basın duyurusu yapılan festival, bir yılın emeğini heyecanla cazseverlerle paylaşmaya hazırlanıyor. Daha basın toplantısının yoğunluğunda dalgalanmaya başlanan heyecan içinde Türk caz ortamının heyecanla beklediği Maffy Falay konserinin yarattığı coşkuyu mu istersiniz, Charles Lloyd gibi bir caz büyücüsünün yeniden İstanbul`a gelecek olmasının merakını mı, ya da ZAZ gibi bir yeni fenomenin haberi yazın başında duyulduğundan itibaren ortalığı sarmasını mı, Avishai Cohen`in heyecan verici yeni albümü `Seven Seas`i (şu anda dinlediğiniz parça) burada seslendirecek olmasını mı, neyi isterseniz hepsi sizi bekliyor...

21. Akbank Caz Festivali’nin Programı Açıklandı

Akbank Caz Festivali 21. yılında yine dopdolu...

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 21. yılında yine dopdolu. Şehrin Sesi sloganı ile bu yıl 13 Ekim - 3 Kasım 2011 tarihlerinde dünyaca ünlü caz sanatçılarını ülkemizde ağırlayacak olan festival, zengin konser programının yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz konserleri ile dikkat çekiyor.

Organizasyonu Pozitif tarafından gerçekleştirilen 21. Akbank Caz Festivali’nin öne çıkan isimleri; Charles Lloyd New Quartet, Avishai Cohen “Seven Seas”, Arild Andersen Trio, Maffy Falay Sextet, Dusko Goykovich Quartet, The Ray Gelato Giants, Azam Ali & Niyaz, Carmen Souza, Robert Glasper Experiment, Vijay Iyer Trio ve ZAZ. Festivalin bu yılki mekanları arasında ise; Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat Merkezi, Babylon, Ghetto, Nardis ve The Seed bulunuyor.

21. Akbank Caz Festivali’nden Seçmeler

Ustalar

21. Akbank Caz Festivali, “Ustalar” bölümünde bu yıl Arild Andersen Trio, Maffy Falay Sextet, Arto Tunçboyacıyan’s 1to3, Dusko Goykovich Quartet, Charles Llyod New Quartet ve Avishai Cohen “Seven Seas”i ağırlıyor.

21. Akbank Caz Festivali’nin açılışını Avrupa caz sahnesinin başarılı triolarından biri olan Arild Andersen Trio yapacak. 30 yıldır Avrupa’nın önde gelen kontrbasçılarından olan ve 2008 yılında Fransa’nın Academie de Jazz ödüllerinde yılın müzisyeni seçilen Arild Andersen’e 13 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 20.30’da Cemal Reşit Rey’deki performansında İskoçyalı efsanevi saksafon ustası Tommy Smith ve İtalyan asıllı davulcu Paolo Vinaccia eşlik edecek.

Türkiye`nin yetiştirdiği en büyük caz sanatçılarından dünyaca ünlü trompet ustası (resmi yukarda) Maffy Falay ve topluluğu Maffy Falay Sextet, 14 Ekim 2011, Cuma günü saat: 20.30 Cemal Reşit Rey’de muhteşem bir performansa daha imza atacak.

Yetenekli ve yenilikçi perküsyon sanatçısı Arto Tunçboyacıyan, 21. Akbank Caz Festivali’ne yeni projesi “1to3” ile konuk oluyor. Sanatçı, 19 Ekim 2011, Çarşamba günü saat 22.00’de Ghetto’da müzikseverleri caz müziğinin sınırlarında yolculuğa çıkaracak. 

Derin müzikalitesi, usta işi soloları ve hiç bitmeyen dinamizm ile dinleyenleri her zaman kendine hayran bırakmayı başaran Dusko Goykovich ve topluluğu Dusko Goykovich Quartet, 19-20 Ekim tarihlerinde saat: 21.00’de Nardis’te gerçekleştireceği iki performans ile caz tutkunlarıyla buluşacak. Bu konserde Goykovich’e piyanoda Burak Bedikyan, basta Kağan Yıldız, davulda ise Ferit Odman eşlik edecek.

Altmışlı yıllardaki çarpıcı çıkışından sonra yeniden doğuşlar, inziva dönemleri ve her seferinde bir üst basamaktan geri dönüşlerle dolu bir kariyer izleyen, efsane saksafoncu Charles Lloyd festival kapsamında 23 Ekim 2011, Pazar günü saat: 18.00 Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Charles Lloyd New Quartet projesi ile caz tutkunlarıyla buluşacak.

Ortadoğu ve Afrika etkilerini caz müziğiyle kendine has bir şekilde birleştiren başarılı basist ve besteci Avishai Cohen, 2011 yılında çıkan son albümü “Seven Seas” ile 23 Ekim 2011, Pazar günü saat: 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne alacak.

Türk Cazının Yıldızları

Türk caz müziğinin en saygın ve önemli trompet sanatçılarından biri olarak kabul edilen İmer Demirer ”Kampüste Caz” konserleri serisiyle gençlerle bir araya gelecek.

Uzun yıllar Paris’te solist olarak çeşitli oda müziği toplulukları ile çalışan ve başarılı yorumculuğu ile adından söz ettiren çello sanatçısı Sedef Erçetin ve usta caz müzisyeni Kerem Görsev “Chamber Jazz” projesi ile 20 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 21.00’de The Seed sahnesinde olacak.

New York basını tarafından "küresel bir müzik kaşifi" olarak tanımlanan saksafon ustası İlhan Erşahin, caz geleneğinden yola çıkarak, elektronika, hip-hop, groove gibi güncel türlere yer vermiş olduğu projesi İlhan Erşahin’s Love Trio featuring Arto Tunçboyacıyan ile 14 Ekim 2011, Cuma günü saat: 22.30 ve 24.00’de Babylon’da.

Cazın Yeni Kuşağı

Yeni nesil cazın en yetenekli müzisyenleri arasında gösterilen Vijay Iyer, festival kapsamında triosuyla beraber 18 Ekim 2011, Salı günü saat: 21.30’da Babylon sahnesinde olacak. 2010 yılında “en iyi enstrümantal caz albümü” kategorisinde Grammy’e aday gösterilen Vijay Iyer’a davulda Marcus Gilmore ve bas gitarda ise Stephen Crump eşlik edecek.

Funky jazz’ı hip hop ile birleştirerek dinleyiciye eğlenceli bir “deneyim” sunan Robert Glasper Experiment farklı performansıyla 20 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 22.30’da Babylon’da sahne alacak.

Başarılı kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu, 21 Ekim 2011, Cuma akşamı saat: 21.00’de Nardis sahnesinde, tenor saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner ve davulda Ferit Odman`dan oluşan bir kadroyla yeni albümü “40th Day”i seslendirecek.

Türkiye’nin en yaratıcı bas gitaristlerinden biri olan Alp Ersönmez, usta müzisyenlerden oluşan bir kadro ile "Yazısız" albümünü ”Kampüs’te Caz” konserleri kapsamında seslendiriyor olacak.

Caz ve Dans

21. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise İngiliz Kraliyet ailesi için konser veren ve Paul Mc Cartney’in düğününde sahne alan swing müziğinin efsane maestrosu Ray Gelato. Yüksek tempolu parçaları, fırtına gibi saksafon soloları ve orkestrasıyla her zaman müzikseverleri mutlu eden, klasik caz geleneğinin son temsilcilerinden Ray Gelato, 13 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 22.30’da The Ray Gelato Giants ile Babylon sahnesinde olacak.

Nujazz’ı Brezilya sıcağı ve soul müziği ile birleştiren Almanya’nın başarılı Nujazz topluluklarından Club des Belugas featuring Brenda Boykin, 15 Ekim 2011, Cumartesi günü saat: 23.00’de Babylon’da festivalin kaçırılmaması gereken performanslarından birini sahneliyor olacak.

1920’li ve otuzlu yılların swing ruhunu günümüz dünyasının modern sesleriyle buluşturan White Mink (Electro Swing), 13 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 22.30’da; 15 Ekim 2011, Cumartesi günü saat: 23.00’de Babylon Lounge’da cazseverlerle buluşacak.

İlk albümünden itibaren hip-hop’ın en başarılı ve yaratıcı MC’lerinden biri olarak dikkat çeken Raashan Ahmad, 14 Ekim 2011, Cuma günü saat: 23.00’de Babylon Lounge’da unutulmaz bir performans sergileyecek.

Caz Müziğinin Öne Çıkan Kadın Sesleri

21. Akbank Caz Festivali’nin takipçileri festival boyunca ZAZ, Azam Ali, Carmen Souza ve Esra Dalfidan’ın aralarında yer aldığı pek çok kadın müzisyenin performanslarını da izleme fırsatı bulacak.

Fransa’nın dünyaca ünlü iki yıldızı Fréhel ve Edith Piaf’ı hatırlatan buğulu sesi ve bestelediği şarkılarla, 2010 yılında Avrupa’da “En Beğenilen Fransız Şarkıcı” ünvanını alan ZAZ, Festival kapsamında 22 Ekim 2011, Cumartesi günü saat: 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 23 Ekim 2011, Pazar günü saat: 20.30’da ise İzmir’de İzmir Arena’da unutulmaz iki konser verecek.

Doğu mistisizmi ile buluşan müziğiyle, günümüzün en özgün müzisyenleri arasında gösterilen Azam Ali & Niyaz, festival kapsamında 22 Ekim 2011, Cumartesi günü saat: 18.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne alacak.

Afrika kültürel müziğini, Batuke ve Morna gibi Cape Verde ritimleriyle birleştiren Carmen Souza, Afro-Latin, dünya müziği ve caz arasında gidip gelen renkli çizgisi ve şiirsel performansıyla 19 Ekim 2011, Çarşamba günü saat: 21.30’da Babylon’da gerçekleştireceği konseriyle 21. Akbank Caz Festivali’ne farklı bir soluk getirecek.

Geleneksel Türk ve Azeri parçalarını caz arajmanları ile yorumlayan Esra Dalfidan’nın ve topluluğu Fidan, 22 Ekim 2011 Cumartesi günü saat: 19.00’da Akbank Sanat’ta olacak.

Cazın Uzantıları

Mark Helias’ın kontrbasta, Gerry Hemingway’in davullarda ve Ray Anderson’ın trombonda yer aldığı BassDrumBone, birbirinden çok farklı 3 müzisyenin olağanüstü bir uyum içinde sıra dışı performanslara imza attığı bir topluluk. Konser performanslarıyla büyük beğeni toplayan üçlü 16 Ekim 2011, Pazar günü saat: 20.00’de Babylon sahnesine konuk olacak.

1996 yılında saksafon ustası Job Chajes tarafından kurulan, Amsterdam sokak ve parklarında sergiledikleri hareketli performanslarıyla kısa sürede dünya çapında tanınarak pek çok festivale katılan Amsterdam Klezmer Band, 20 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 22.00’de Ghetto’da.

New York’tan çıkma en orijinal füzyon gruplarından biri Hazmat Modine, şaşırtıcı canlı performansları, çok kültürlü ve hiçbir döneme ait olmayan müzikleriyle yeni albümleri “Cicada”nın tanıtım turnesi kapsamında 21 Ekim 2011, Cuma günü saat: 23.00’de Babylon’da olacak.

Gitarist Önder Focan, Atinalı Hammond ustası George Kontrafouris ve davulcu Ediz Hafızoğlu’nun Balkan müziklerinin caz düzenlemeleri ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar seslendirdikleri Trio Balkan projesi 18 Ekim 2011, Salı günü saat:19.00’da Akbank Sanat’ta.

Keşif

Norveç’in son dönemde yetiştirdiği en önemli soprano saksafon ustalarından biri olan Frøy Aagre, 21. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Ekim 2011, Cumartesi günü saat: 19.00’da Akbank Sanat sahnesine konuk olacak.

Arap, Anadolu ve Balkan ezgilerini canlı elektronik altyapılarla harmanlayan, 2010 yılında yayınladıkları “Beyond Babylon” adlı ilk albümleriyle “Mixed World Magazine” tarafından “En İyi World Müzik Albümü” ödülüne layık görülen Arifa, övgü dolu performanslarından bir yenisini daha 21 Ekim 2011, Cuma günü saat: 19.00 Akbank Sanat’ta gerçekleştiriyor olacak.

Zither, kalimba gibi enstrümanları tek başına çaldığı performansları ve kendi sesi ile yaptığı deneylerle ünlenen Norveç cazının yeni yıldızlarından Mari Kvien Brunvoll 20 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 19.00 Akbank Sanat’ta.

Panel ve Atölyeler

Akbank 21.Caz Festivali kapsamında Akbank Sanat, Santral İstanbul ve Atölye Dans pek çok farklı panel ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

Panel: "Radyoda Caz Çalıyor" 14 Ekim 2011, Cuma saat: 19.00
Katılımcılar: Feridun Ertaşkan (Moderatör ), Sevin Okyay, Murat Beşer, Cenk Akyol, Tunçel Gülsoy, Okan Aydın.

Panel: “Caz Müziğinde Kadın” 15 Ekim 2011, Cumartesi saat: 14.00
Katılımcılar: Tunçel Gülsoy (Moderatör), Nilüfer Verdi, Ayşe Tütüncü, Ayşegül Yeşilnil, Jülide Özçelik, Leyla Diana Gücük.

Panel ve Atölye: “Caz Ritmi” (İstanbul Zilleri) 22 Ekim 2011, Cumartesi saat: 14.00
Katılımcılar: Cengiz Baysal, Ferit Odman, Güven Erkin Erkal ve Burak Ersöz.

Atölye: Ezo Sunal Çocuk Atölyesi -  “Çocuklarla Caz” 15 / 22 Ekim Cumartesi,  15:00 

Atölye: “Tap Away” 15 / 22 Ekim 2011, Cumartesi saat: 15.00

Atölye: “Işık Animasyon Atölyesi” 16 / 23 Ekim 2011, Pazar saat: 14.00

Atölye: “Mavi Loves Jazz”  21 Ekim 2011, Cuma saat: 13:00-15:00 / 15:00-17:00

Düşler Akademisi

‘Sanat-çı engel tanımaz!’ sloganıyla yola çıkan Düşler Akademisi bu kez 23 Ekim 2011, Pazar günü gönüllü müzisyenleri ve sosyal dezavantajlı gençlerle Social Inclusion Band ile Akbank Sanat’ta sahne alacak.

Caz’lı Brunchlar

Kulağa olduğu kadar damak zevkine de hitap eden Caz’lı Brunch’lar bu yıl da devam ediyor. Tarihi dokusu ve eşsiz Boğaz manzarasıyla Feriye Lokantası’nın 16 Ekim 2011, Pazar; Moda Teras’ın  ise 23 Ekim 2011, Pazar günü ev sahipliği yapacağı Caz’lı Brunch’larda farklı müzikal disiplinlerden gelen beş genç müzisyenden oluşan LAGE festivalcilere keyifli saatler yaşatacak.

Akbank Sanat Kafe’de 15 Ekim 2011, Cumartesi ve 22 Ekim 2011, Cumartesi günleri Türk cazının genç yeteneklerini dinleyebilir, caza kendinizi bırakıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Kampüste Caz

21. Akbank Caz Festivali’nin en önemli etkinliklerinden biri olan “Kampüste Caz” ise, bu yıl 17 Ekim - 03 Kasım tarihleri arasında tam 10 şehirde gerçekleştirilecek.

Kampüste Caz etkinliğinin İstanbul konserleri kapsamında Türkiye’nin en yetenekli caz müzisyenlerinden Alp Ersönmez, Türk caz müziğinin en saygın ve önemli trompet sanatçılarından İmer Demirer, gerek benzersiz gitar stili, gerekse özgün eserleriyle dinleyicilerin müzikal algısına farklı bir boyut getiren Timuçin Şahin 17 Ekim - 21 Ekim 2011 tarihleri arasında Kültür Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde gençlerle bir araya gelecek.

“Kampüste Caz”ın Anadolu ayağında ise; Alp Ersönmez “Yazısız” ve İmer Demirer Quartet 24 Ekim - 03 Kasım tarilerinde Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara), Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon), Atatürk Üniversitesi (Erzurum), 100. Yıl Üniversitesi (Van), Çukurova Üniversitesi (Adana), Erciyes Üniversitesi (Kayseri), Selçuk Üniversitesi (Konya) ve Uludağ Ünversitesi’nde (Bursa) performanslarını sergileyecek.

JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması

Festival kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” da 30 yaşını aşmamış amatör genç yeteneklere, festivalin bir parçası olma ve profesyonel sanatçılarla birlikte sahnede Jam Session yapma imkanı sunacak. Yarışmaya katılmak isteyen adayların hazırladıkları bir demo CD, kısa öz geçmişleri, müzik tarzını anlatan ön yazı ve bir fotoğraflarını 21. Akbank Caz Festivali / JAmZZ konu başlığı ile 05 Ekim 2011, Çarşamba gününe kadar Akbank Sanat Beyoğlu adresine ulaştırmaları gerekiyor.

21. Akbank Caz Festivali Tişört’ünü Sen Tasarla Yarışması

Festivalin bu seneki yeniliklerinden bir diğeri de 21. “Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması’ydı. 3 Ağustos 2011, Çarşamba günü Akbank Sanat Facebook sayfasında başlatılan “21. Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması”nda  6 Eylül 2011, Salı gününe kadar 2.500 tasarım birincilik için yarıştı. Bir ay süresince devam eden yarışmada  50.000’e yakın oy kullanıldı. Festival Tişörtü sanatçılar tarafından giyilecek olmasının yanısıra Babylon Gişesi’nden satılarak geliri sosyal dezavantajlı çocuklarla paylaşılmak üzere Düşler Akademisi’ne bırakılacak. Ödüllü tişörtün tasarımcısı 22 Ekim`de gerçekleşecek ZAZ konserine 2 kişilik bilet ve sürpriz ödüllerin sahibi olurken, kazanan tasarıma oy verenler arasından yapılacak çekiliş sonucunda 50 kişi de bu ödüllü tişörtü kazanma fırsatı yakalayacak.

Cazkolik.com / 09 Eylül 2011, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.