Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Babalar ve Oğullar"... Kuşaklar "Jack DeJohnette" köprüsünde buluştu.

<strong>Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı:</strong> "Babalar ve Oğullar"... Kuşaklar "Jack DeJohnette" köprüsünde buluştu.

Kariyeriyle saygınlık kazanmış davulculardan Jack DeJohnette elli yıl önce John Coltrane’in grubuna Jimmy Garrison’la birlikte Elvin Jones’ın yerine çalmak için davet edilmiş. Acaba o zamanlar, bu yıl ECM etiketiyle yayınlanan albümde oğullarıyla çalarken bizi yine eski günlerdeki gibi mutlu edebileceğini hayal edebilir miydi?

* * *

"In Movement" Jack DeJohnette’in Coltrane’in oğlu Ravi Coltrane ve Garrison’ın oğlu Matthew Garrison’ı konuk ettiği bir albüm. İki önemli müzisyende babalarının enstrümanlarını devralmış, yani, armutlar dibine düşmüş ve albümü dinlerken sizde hissedeceksin eminim, dibe düşen armutlar oldukça olgun ve tatlı olmuşlar.

* * *

Downbeat dergisi Haziran sayısında bu üç müzik süvarisini kapak yapmış ve başarılı bir tercihle bu yılın en kalburüstü projelerinden biri olarak vitrine çıkarmış. Ravi Coltrane’in albümün geneline sirayet eden ustalığında sebat, zaman ve tutku tohumları filizlerinin kokusunu alıyorsunuz. Coltrane, müziğin süregelen ve canlı bir olgu olduğuna inanıyor. Nesiller boyu tarihsel süreçte büyük müzisyenlerden beslenerek büyümüş ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyor. Müziğinin güçlü temellere oturmasında en büyük rolü annesi Alice Coltrane’in kendisine piyanoda çaldığı Stravinsky’nin Firebird süiti olduğunu söylüyor. Klasik müzik iskeleti üzerine kurulmuş bir çağdaş müzik kulakları güzel dolduruyor. Üçlünün albümü Miles, Coltrane, Earth Wind & Fire, Jimmy Garrison, Jimmy Hendrix ve Rashied Ali gibi isimlerin kompozisyonlarına ve onların müziklerine öykünen uyarlamalara ev sahipliği yapıyor. Grup, kolektif, akustik ve elektronik olarak uyumlu ve birlikte çalarken çok eğleniyorlar. Şu an keyifle dinlediğimiz performans bir anlamda bir aile müziğine dönüşmüş. DeJohnette’ın oğulları gibi elinde büyüttüğü iki müzisyenin gelişimin ve geleceğin müziğinin yeni yüzünü yarattıkları bir çalışma. Bakış açıları aynı, geçmişleri aynı, müziğin geleceğiyle ilgili kaygıları, beklentileri ve arayışları aynı olunca kulağ ulaşan müziğinde zihinde bıraktığı iz de güzel hissettiriyor. ECM’in kaotik atmosferli albümler serilerinden keyif alan eğitimli kulakların özellikle seveceği, yoğunluğu artırılmış güzel bir albüm daha koleksiyona dahil oluyor. Mayıs başı yayınlanan albüm piyasaya çıkar çıkmaz Türkiye’de ki raflarda da yerini aldı.

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 03 Haziran 2016, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Sait Aydın
    27 Temmuz 2016 Çarşamba 01:17

    Bu kadar övgüyü hak edecek kadar iyi bir albüm gibi gelmedi bana.Bas gitar yerine double bass olmasını tercih ederdim.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X