Thelonious Monk'a dair son üç yılda üçüncü yeni keşif haberi geldi

Thelonious Monk'a dair son  üç yılda üçüncü yeni keşif haberi geldi

Caz tarihine yönelik kazı yapan arşivciler Thelonious Monk'a dair keşif yapmaya doyamıyorlar. Ama Monk'un da maaşallahı var demek lazım. Sanatçının 1959 tarihli film müzikleri Les Liaisons Dangereuses 2017 yılında yayınlanmış ve biz de haber yapmıştık. Ardından, 2018'de, 1963 tarihinde Kopenhag'da kaydedilen Mønk geldi, 31 Temmuzda yayınlanacağı duyurulan son keşif ise sanatçının 27 Ekim 1968 akşamı saksofonda Charlie Rouse, basta Larry Gales ve davulcu Ben Riley ile birlikte Kaliforniya Palo Alto Lisesi'nde verdikleri konserin canlı kaydı oldu.

 

Konser, o sıra henüz 16 yaşındaki genç bir caz aşığı olan Danny Scher tarafından organize edilmiş. Tam o tarihlerde Monk üç haftalığına Caz Atölyesi için o bölgelerde imiş, caz organizasyonları kariyerine erken başlayan Scher Palo Alto konseri için sanatçıyı ikna etmiş. Olayın gelişimi böyle.

 

Peki kaydı kim yapmış?

 

Orası da ilginç. Bir lise salonu şüphesiz konser için uygun akustiğe sahip değildir, kaydın kayıt kalitesi de öyle olabilir ama ilginçtir hem kaydı yapan kişi ilginç biri, okulun kapıcısı tarafından yapılan bir kayıt bu, hem de beklenilenden daha iyi bir kayıt olmuş. Hatta, mekandan kaynaklanan ve normalde kayıtta olması gerekmeyen hassasiyette detay sesler de kayda dahil olmuş.

 

Konserin verildiği günler siyasal ve sosyal anlamda çalkantılı günlerdi. Dr. Martin Luther King suikasti ve o günlerde yapılması gereken bir referandum nedeniyle yine bugünkü gibi çatışmalı günlerdi. Hatta, East Palo Alto olarak bilinen ve genellikle Afro-Amerikalıların yaşadığı bölge halk arasında adını Nairobi olarak değiştirmişti ve sokaklar oldukça karışıktı. Organizasyonu yapan genç Danny belki bu çatışmaları yeterince anlamaktan uzak bir genç çocuktu ama anlaşılan Monk da aldırmamış olmalı ki Robin D.G. isimli yazarın kaleme aldığı "Thelonious Monk: The Life and Times of an American Original" isimli biyografisinde bu konsere kısaca değinirken Palo Alto'lular ve Doğu Palo Alto'lular güzel bir öğleden sonra baltaları gömerek Monk'tan ‘Blue Monk,’ ‘Well, You Needn’t,’ ve ‘Don’t Blame Me” gibi müziklerini dinlemişlerdi.

 

Cazkolik.com / 20 Haziran 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.