Müzik ve eğlence hayatımızın unutulmaz isimlerinden, İKSV Yaşamboyu Başarı Ödüllü armonika virtüözü Balarısı Ahmet hayatını kaybetti

Müzik ve eğlence hayatımızın unutulmaz isimlerinden, İKSV Yaşamboyu Başarı Ödüllü armonika virtüözü Balarısı Ahmet hayatını kaybetti

Türkiye'nin eğlence ve canlı müzik/sahne hayatında ikili komedyenler diyeceğimiz bir dönem vardı. Sahnede birbirlerine takılarak, dille, kelimelerle oynayarak, şakalar, espriler, taklitler (en çok da taklitler), herkesin anlayacağı güncel espriler yaparak ve bu esprilere dönemin siyasileri başta ünlü simâları da dahil ederek ve hicvederek izleyeni eğlendiren, yaptıkları müziklerle de yeteneklerini sergileyen, müzikli fantezi kavramının bir dönemin eğlence hayatına damgasını vurmasını sağlayan sahne insanları.

 

Artık böyle ikililer kalmadı, çoğu bu işi bıraktı ve yaşlandı, zaten, o tür eğlence devri de epey geçmişte kaldı, hatırlayan da yok, bazen bir filme konu oldukları oluyor. Bu isimlerin en ünlülerinden biridir Balarısı Ahmet. Bu konuda, yani, ikili komediler/komedyenler konusunda interneti tarayın karşınıza ne çok isim çıkacağına şaşacaksınız.

 

Balarısı Ahmet bu isimlerin en ünlülerinden biriydi. Ayrıca, müthiş bir müzisyen, virtüöz seviyesinde bir armonika ustasıydı. Balarısı Ahmet 2018 yılında İKSV'den Yaşamboyu Başarı Ödülü almasıyla cazseverler daha iyi hatırlayacaktır. Çoğu cazsever Balarısı Ahmet'i müzisyen yanıyla muhtemelen bu ödül sayesinde tanıdı.

 

 

1925 doğumlu Balarısı Ahmet 92 yaşında hayatını kaybetti

 

 

2015 yılında kaza geçirmesine rağmen 2018 yılındaki ödül törenine bastonuyla zorlanarak da olsa çıkması izleyenleri gururlandırmış ve belki biraz da üzmüştü, artık o da yok.

 

Balarısı Ahmet'in sahne ve temâşâ hayatı bir yana, müzisyenliği bir yana.

 

Ağız armonikasını Türk müziğinin sayısız eserinin popüler yorumlarına adamışsa da Batı müziği, klasik ve bazen caz klasiklerinden çaldığı parçalar da vardı. Bir defasında Murat Bardakçı'nın "Tarihin Arka Odası' programına konuk olmuştu.

 

Balarısı Ahmet'in Türk müziğine ve klasik müziğe armonikasıyla katkısı alanın uzmanları tarafından daha iyi değerlendirilecektir ama her dinleyen onun nasıl bir usta virtüöz olduğunu bu kayıtlardan görüp, tanık olabilir. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdi, konçertolar çaldı.

 

 

Balarısı Ahmet'in Spotify'da 2011 yılında yayınlanan ve kendi adını taşıyan albümü sanatçının yaptığı çalışmaların bir kısmını dinlemek bakımından faydalı olacaktır.

 

 

Balarısı Ahmet ismi nereden geliyor?

 

 

Yeni Şafak gazetesi dört yıl önce kendisiyle yaptığı röportajda bu soruyu sormuş, verdiği cevabı röportajdan nakledelim, gerisini dileyen röportajdan okuyabilir.

 

"Ben Hukuk öğrencisi iken yurtta kalıyordum. Devre kaybettim. Bunu izzet-i nefis meselesi yaptım. Babam maşının yarısını bana gönderiyordu. Talebe yurdunda kalıyordum parayla. Babamın gönderdiği parayı ona geri gönderip Fatih Medresesi’ne gittim. Orada fakir talebeler kalırdı. Kızılay aş ocağı sabah yemek veriyor ekmek vermiyor, kafam attı. Arkadaşları Saraçhane Parkı’nda topladım ve bir orkestra kurmaya ikna ettim. Sabahattin isminde bir arkadaş laf arasında balarıları dedi. İsim böyle kaldı. Orkestrayla para kazanmaya başlayınca ekmek meselesini çözdüm."

 

Zamanında gazino sanhelerinin aranan isimlerinden olan Balarısı Ahmet gazinolara ilk kez 1953 yılında Kervansaray'da çıkmaya başlamış. Balarısı Ahmet hakkında bir diğer ilginç bilgi de döneminde Hanesyan isminde bir bestecinin Balarısı Ahmet adına bir senfoni yazması ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde bu senfoninin kaydedilmesidir. Merak eden Balarısı Ahmet'in "Kahkaha" isimli plâğını da var ise eğer Youtube'dan bulup dinleyebilir. Balarısı Ahmet'in bu kayıtları Kalan Müzik'ten çıktı, oradan da bulunabilir.

 

Cazkolik.com / 28 Haziran 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.