Utah Jazz'ın adı niye 'Jazz'?

Utah Jazz'ın adı niye 'Jazz'?

Ne zaman arama motoruna 'Jazz' kelimesini yazsam ilk sıralarda hep ABD'nin ünlü basketbol takımı Utah Jazz çıkardı. Hâlâ da öyle. Bu kadar ilgi gören ünlü bir spor klübünün adının ilk sıralarda çıkmasında şaşacak bir şey yok ama adında niye 'Jazz' olduğunu sorabilirim.

 

Ama sebebini aramak da aklıma gelmemişti, ta ki yine bir arama sırası yine Utah Jazz adıyla karşılayıncaya kadar. Meğer benim gibi merak eden çokmuş ki arama çubuğuna yazar yazmaz en sık sorulan soru otomatik olarak belirdi.

 

Acaba diyorum, cazseverler bu durumdan şikayetçi mi yoksa ne güzel işte jazz kelimesini hiç ilgisi olmayan sayısız insan da görüyor, reklamın iyisi kötüsü olmaz durumu mu!

 

Peki, Utah'ın 'Jazz'la ilgisi ne?

 

Pek ilgisi yok. Utah kelimesi bölgenin Amerikan yerlileri Ute'den üretilmiş bir kelime, Ute yerel dilinde 'Dağların Halkı' anlamına geliyor, logoya dikkat ederseniz zaten zirvesi karlı bir dağ silüeti var. Ayrıca, Mormonların en yoğun yaşadığı eyalet. Eyaletin cazla ilgisi var mı?

 

Aslında bu kelimenin ilk kullanışı Utah ile değil New Orleans ile ilgili. 7 Mart 1974 tarihinde Fred Rosenfeld başkanlığındaki New Orleans basketbol takımı NBA'in 18. üyesi olarak lige katılmış.

 

Lige katılmalarının aradından büyüme kararı alan takımın adı için geniş çaplı bir yarışma düzenlenmiş ve halka duyurulmuş.

 

Kısa zamanda tam 6 bin 500 isim önerisi gelmiş, içlerinde en dikkat çekenler ise Jazz, Dukes, Pilots, Cajuns, Blues, Deltas ve Knights olmuş.

 

Jazz, Blues gibi kelimeler zaten doğrudan müzikle ilgili.

 

Yapılan uzun tartışmalar sonucu klüp 7 Haziran 1974 günü takımın yeni adını New Orleans Jazz olarak açıklamış.

 

Elbette şehrin dünyanın caz başkenti olmasının bu seçimde büyük payı var, hatta, takım renkleri olarak yörenin Mardi Gras kültürüne ithafen mor, altın ve yeşil renkler benimsenmiş. Bu renk seçimi esasen takımın adı konmadan önce yapılmış bir tercih imiş.

 

O dönem takımın sahibi olan Fred Rosenfeld "Caz, New Orleans'ın yerel olarak gurur duyduğu şeylerden biridir, New Orleans'a ve zengin tarihine ait harika bir sanat formudur" diyerek klüp olarak mirası sahiplendiklerini açıklamış.

 

1974 ile 1979 yılları arası beş yılın ardından Rosenfeld takımı Salt Lake City'e taşımaya karar vermiş. Utah eyaletinin şehri olan Salt Lake'in de Utah eyaletinin de bildiğim kadarıyla cazla bir ilgisi yok, caz tarihine dair pek bir referansları da yok ama bu isim yeni şehrinde de aynı ilgiyi görmüş. Klübün sahibi ve takımın yöneticileri ilk başta 'Jazz' isminin şehirliler tarafından destekleneceği konusunda çekince yaşasalar dahi zamanla NBA tarihinin en sadık taraftarı olarak takımı içtenlikle sahiplenmişler.

 

Şehirde caza ve New Orleans geleneklerine dair pek bir şey olmasa da bu şekilde 'Jazz' kelimesi hem takımda hem eyalette karşılığını bulmuş.

 

Dünyanın en ünlü basketbol klüplerinden Utah Jazz'ın cazla ilişkisi böyle. Şahsen merak ettiğim diğer konu da Honda firmasının ürettiği arabaya Jazz adını koymasıdır. Bu konunun da benzer bir sürece sahip olduğunu sanıyorum ama bildiğimi söyleyemem, eğer bilen bir okurumuz yazının altındaki yorum kısmına yazar ve hepimizi bilgilendirirse ne güzel olur ve ben de öğrenmiş olurum.

 

Not: Yazının görselinde Utah Jazz'ın kurulduğundan bugüne kullandığı logoların geçmişini görüyoruz. Üst solda 1974 ile 1979 arası ilk kuruluş logosu, sağında 1979 ile 1996 arası kullandığı ikinci logo, ortanın solunda 1996 ile 2004 arası kullandığı logo, sağında 2004 ve 2010 arası ile alta büyük olan 2010 sonrası günümüzde kullanılan logo görülüyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 27 Ocak 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X