Yaşarken kıymeti bilinmeyen bir gitar/vokal efsanesinin ölümü de sessiz sedasız oldu

Yaşarken kıymeti bilinmeyen bir gitar/vokal efsanesinin ölümü de sessiz sedasız oldu

 

Cenk Akyol, sessiz sedasız hayata veda eden gitar efsanesi Bobby Tench'i anıyor

 

 

Hemen her gün gençliğimizde bize dokunan bir müzisyen, aktris, aktör, yazar, çizer yaşamını yitirip anılarımızda yerini alıyor. Birçoğu tanınırlıkları ölçüsünde sosyal medyada ağıtlara, güzellemelere konu oluyor. Bobby Tench gibi birçoğunun vedası ise sessiz sedasız, hatta birkaç ay gecikme ile önümüze düşüyor.

 

Geçtiğimiz Şubat aramızdan ayrılan İngiliz müzisyen Bobby Tench’in ölüm haberini Mayıs ayında çıkan bir müzik dergisinden öğrendim. İngilizcede “sideman” olarak adlandırılan, bizde eşlikçi olarak çevrilebilecek müzisyenlerin bir David Bowie bir Freddie Mercury kadar hatırlanmaları beklenemez elbette. O zaman onları yâd etmek bizim gibilere borç olmalı.

 

Bobby Tench rengi ile müsemma koyu tonlu, eşsiz bir tarzı olan vokali, mahir gitarcılığı ile bir çok farklı tarz albümde ve grupta çaldı. 60’ların ortalarından beş, altı sene öncesine kadar İngiltere’de çalmadığı sahne ve grup yoktu. Yarım yüzyılı aşan kariyerinde Jimmy Hendrix, Eric Burdon, Jeff Beck, Peter Green, Ginger Baker, Beck Bogert and Appice, Freddie King, Roger Chapman, Thin Lizzy, Hummingbird, Gonzalez, Streetwalkers, Humble Pie, Van Morrison, Alan Price gibi elit müzisyenlerin tercih ettiği bir müzisyendi. Bu eşsiz kariyeri yansıtan bir Youtube music derlemesini yazının sürprizi olarak hazırladım.

 

Cenk Akyol'un hazırladığı playlisti bağlantıyı kullanarak dinleyebilirsiniz: https://music.youtube.com/playlist?list=PLcfdMEl-1sr1LF78XbWNk4QgSZjDWElmZ

 

Stüdyoda ve sahnede çaldığı kendisi gibi birinci sınıf çalgıcıları alt alta yazmak çok yorucu olacak.

 

 

80’lerin ilk yarısında iki 45’lik çıkaran müzisyeni bu harika arkadaşlarından oluşturduğu bir albümle dinlemek ne kadar güzel olurdu halbuki, çünkü yer aldığı albümlere söz ve beste olarak da katkı koyan bir müzisyendi.

 

Ölüm haberini duyduğumda bahtsız ve kadri bilinmediğini düşündüğüm Bobby Tench’in biraz sağduyulu düşününce iyi müziğin gerçek takipçilerinden her zaman övgü aldığı gerçeğiyle içimin rahat ettiğini söyleyebilirim.

 

Joe Bonamassa arkasından ona en güzel veda ile seslenmiş  “Mikrofonun arkasındaki en büyük şarkıcılardan biriydin. Huzur içinde uyu”.

 

Cenk Akyol

 

Cazkolik.com / 08 Haziran 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.