Yaşayan caz efsanesinin geçmişindeki kayıp sayfa bulundu

Yaşayan caz efsanesinin geçmişindeki kayıp sayfa bulundu

Yıl biterken, yıla dair albümler yerine, üç sene önce yayınlanan, zamanlar üstü bir sanatçının ilk dönemine dair bize yeni bilgiler veren bir albüm var elimde; Bu kayıt, Bob James'in erken gençlik döneminden bir belge ve yıllar boyunca kaybolmuş bir kayıt olarak biliniyor.

 

 

Bob James'in, 1965 yılında, 26 yaşında yaptığı bu kayıt nasıl-niye kayboldu bilmiyoruz ama ortaya çıkması iyi oldu

 

 

Çoğumuz Bob James'i smooth caz-füzyon ustası olarak biliriz ama James öncesinde tipik bir bop piyanisti idi, en azından yola öyle çıkmıştı ki zaten o ilk dönem, stil olarak, şimdi yaptığı müziğin esamesi okunmuyordu o yıllarda.

 

Bu nedenle, bu albüm sayesinde öğrendiğimiz ilk şey, James'in caz klasiklerine yakın piyano tarzının nasıl olduğu idi. İyi bir piyanist olduğunu elbette biliyoruz ama klasik tınılarda nasıldı, bestelerinde neler yapıyordu bunlar hakkında yeterli bilgimiz yoktu, bu albüm sayesinde -ki albümdeki bazı parçaları sonradan dinlemişliğimiz vardır- yeni şeyler öğrendik.

 

26 yaşındaki genç piyanist için kariyerinin geleceğini şekillendiren önemli bir kavşak öncesi yaptığı mühim bir kayıt imiş "Once Upon a Time" albümü.

 

Bazen, tipik Bill Evans'vari trio cazı, bazen Joe Zawinul bestesi "Lateef Minor 7th"de olduğu gibi avangard 'takılırsam' acaba neler yaparım sorusunun cevabı gibi görünen arayış dönemi albümü olmuş. Özellikle, onu bugüne kadar getiren müziklere benzememesi bu albüm yazısının asıl sebebi. Mesela "Variations" sanki kafa karışıklığı ya da arayış sürecinin başka versiyonu. Albümde Sonny Rollins'in "Airegin", Miles Davis'in "Solar" gibi tüm dönemlerin tanınmış bestelerinin yorumları var.

 

Bob James, ilerleyen yıllarda CTI firmasıyla yaptığı anlaşma ile yavaş yavaş smooth/fusion müziğe yöneldi -dönemin ruhu da karmakarışıktı aslında- ve bu albüm zamanla unutulan makara bantları gibi içindeki müzikler de kayboldu gitti.

 

Bugün, bu müziklerin yeniden ortayı çıkması Bob James'in sanatı açısından belki çok önemli görülmeyebilir ama kendi tarihi bakımından bir belge niteliğindedir.

 

Sanatçı: Bob James
Albüm: Once Upon a Time The Lost 1965 New York Studio Sessions
Müzisyenler:
Bob James piyano
Larry Rockwell kontrbas
Robert Pozar davul
Firması: Resonand Records
4 Eylül 2020

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.