Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te...

Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te...

Balkan, Türk, Çigan ve Roman halk türkülerini caz formunda yorumlayan dünyaca ünlü vokalistimiz, dünyanın en etkili caz yorumcularından biri olarak anılan Yıldız İbrahimova ile Hollandalı piyanist, besteci ve aranjör Mike Del Ferro 6 Temmuz gecesi beraberlerinde ünlü saksafonistimiz Yahya Dai ile birlikte dinleyenleri büyüleyecekler. Hızlı bir enstrüman gibi kullanabildiği dört oktavlık sesi, sınır tanımayan doğaçlama ustalığıyla Yıldız İbrahimova, 2007’de sahnede 30. yılını kutladı. Birbirinden çok farklı türlerde sayısız caz albümü yayımlayan piyanist Mike Del Ferro halen American Voices caz programlarının direktörlüğünü sürdürüyor, dünyanın dört bir yanını dolaşarak pek çok farklı çalışmaya imza atıyor.

Bulgaristan’ın Silistre kentinde doğan ünlü müzisyen ve yorumcu Yıldız İbrahimova küçük yaşta başta Sofya Müzik Okulu olmak üzere Sofya Müzik Lisesi ve Devlet Müzik Akademisi’ni tamamladı. Aldığı piyano eğitiminin yanısıra 4 oktavlık sesi ve benzersiz doğaçlama yeteneği ile dünyada yaşayan en iyi doğaçlama yeteneğine sahip kadın caz yorumcularından biri olarak tanınmaktadır. Bir konserinde orkestrasız 3 saat boyunca doğaçlama a capella performans sergilemiş ve ayakta alkışlanmıştır.

1995’te yayınlanan “Işığın Sesi”, 1997’de “Balkanatolia”, 2000’de “Marcanja e Romeskere Gilya”, 2003’de “Pesni za malki i Golemi” gibi albümler yayınlayan ünlü yorumcu albümlerinde Balkan, Türk, Çigan ve roman halk türkülerini caz formunda yorumlayan müthiş müziklere imza atıyor.

Besteci, piyanist ve aranjör Mike Del Ferro ise Hollanda, Amsterdam’lı, hayatını orada geçiriyor. Müziğe klasik piyano eğitimi almaya başladığı 9 yaşındayken giren Ferro, eğitiminin sonunda Amsterdam Konservatuvarı’ndan güncel caz ve klasik müzik master diploması alır. 1989 yılında katıldığı Rotterdam Caz Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanan müzisyen ardından Brüksel’de ki Avrupa Caz Yarışması’nda solist olarak yeni bir öbirincilik ve yine ardından Karlovy Vary Caz Yarışması’nda tekrar birincilik ödülünü alır.

1993-1996 yılları arasında Almanya’nın Köln şehrinde Musikhochschule’de Bob Brookmeyer’den kompozisyon ve aranje derleri alır, birlikte çalışmalar yaparlar. 1995 yılında ise Belçika’nın Gent şehrindeki Kraliyet Konservatuvarı’na girerek 2 yılda burada caz piyanosu üzerine çalışır. Tüm bu zamanlar zarfında olust, besteci, aranjör olarak Toots Thielemans, Jack DeJohnette, Oscar Castro Neves. Deborah Brown, Erik Truffaz Sibongile Khumalo, Carl Allen, Scott Hamilton, Richard Galliano, Thijs Van Leer, Halord Land, Jan Akkerman, Norma Winstone, Benny Bailey, Candy Dulfer gibi tanınmış müzisyenlerle konserlere, kayıtlara katılır.

Farklı müzisyenlerle birlikte yaptığı çalışmaların yanında Dixieland’den Salsa’ya kadar bir çok farklı türlerde albümlerin kayıtlarında da yer alır Ferro.  Halen Amerikan Voices Caz Programları Direktörlüğü görevini de yürüten müzisyen görevi gereği dünyanın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine pek çok yerini dolaşmaktadır.

Son albümü “Made in Brazil”i yayınlayan müzisyen albümünde Brezilya’nın Andre Vasconcelos, Marcio Bahia gibi tanınmış müzisyenleriyle çalışmış. Bir önceki albümü “Opera Meets Jazz”da da farklı bir tarzda çalışayan müzisyen “New Belcanto” adını verdiği albümünde ünlü müzisyenler Toots Thilemans ve Richard Galliano ile çalışmış.

Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro gibi farklı kültür ve tekniklerden gelen başarılı ve yaratıcı yorumcuların performanslarının festivalin ilgi çeken etkinliklerinden biri olacağı kesin.

Cazkolik.com / 3 Temmuz 2009, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.