Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor...

Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor...

Dinlemeye başladığınız müzik Santana`nın yeni albümü Shape Shifter`dan seçtiğimiz Eres La Luz`dur.


Efsanevi gitarist Carlos Santana ile çok özel...

Dünyanın en ünlü gitarist ve şarkı yazarlarından, müziğin yaşayan efsanesi Carlos Santana 13 şarkıdan oluşan enstrümantal ağırlıklı yeni albümü Shape Shifter ile özellikle gitar hayranlarını mutlu edecek bir dönüş albümüne imza attı. Altmışlardan bugüne 100 milyondan fazla albüm satan, tam 10 Grammy ödüllü Santana yeni albümünü Amerikan yerlilerine ve Aborjinlere bir saygı duruşu olarak tanımlıyor. Sony Music aracılığıyla dünyanın farklı ülkelerinden gazetecilerin konferans usulüyle aynı anda bağlandığı telefon görüşmesine, ben de İstanbul’dan katıldım ve önceden ilettiğimiz sorulara efsane yıldız Santana, New York’tan telefonda teker teker cevap verdi.

Cenk Erdem
http://twitter.com/#!/thecenkerdem


Carlos Santana: "Bakın size ne söyleyeceğim;

İran’dan , İstanbul’dan, Kudüs’ten ve

Hindistan’dan müzisyenler var kendi tarzlarında

Metallica ve Santana çalan, o gruplarla çalışmak

istiyorum, çünkü o tarzda şarkı söylemeyi, müzik

yapmayı öğrenmek istiyorum..."

Cenk Erdem: Son stüdyo albümünüz Shape Shifter (Şekil değiştiren) ile Aborjinlerin ve Amerikan yerlilerinin efsanelerine gönderme yaparken, tam olarak nasıl bir mesaj veriyorsunuz?

Carlos Santana: Bunu sorduğunuz için teşekkürler. Bu konseptle ortaya çıktım çünkü gezegendeki herkesin değişimin kaçınılmaz olduğunu ve gelişimin de bize bağlı olduğunu bildiğine inanıyorum; herkes çok açık bir farkındalıkta olmak zorunda. Buna istekli olmaya izin vermezseniz, ya da izin vermeye istek duymazsanız; bir çamura saplanırsınız ve mutlu olamazsınız. Ancak izin verirseniz, yaratıcı olabilirsiniz.

Cenk Erdem: Uzun yıllar süren kayıtlarda hangi şarkıların hangi albümlerde olacağına ve Shape Shifter için hangi şarkıların en çok uygun olduğuna nasıl karar verdiniz?

Carlos Santana: Aşçılık ya da terzilik gibi: neler damağınızın tadına uyar bilirsiniz, terziyseniz simetri açısından nasıl uyar yine bilirsiniz ve müzikte de neler birbirine uyar biliyorsunuz. Örneğin, arabaya CD’yi koyduğumda ve şarkıları belirli bir sırada çaldığımda, ardı ardına hangileri daha bir ahenk içinde hangileri kulağı rahatsız ediyor anlayabiliyorum.

Cenk Erdem: Bu albüm Arista etiketiyle yayınlanan son 4 albümünüzden sonra bambaşka bir albüm; bunu nasıl formüle ettiniz ve sizce diğerlerinden farkı?

Carlos Santana: Öncelikle; “formül” kelimesini gerçekten sevmiyorum. Formül kelimesi ancak laboratuvarda kanseri ya da başka bir hastalığı iyileştirebilecek bir formül yaratırken olumlu gelebilir. Diğer şekilde radyo hiti olacak kusursuz melodiyi, müziği ve nakaratı yaratıyorsunuz. O zaman da “formül” denilmesini anlayabilirim. Ama benim için, tam tersi: güvenmekten başka formül yok. Hepsi bu. Formül değil güven hissi.

Cenk Erdem: Yeni şarkılar yazarken nasıl ilham alıyorsunuz?; ilham yukarıdan mı geliyor?

Carlos Santana: Harika bir soru. İlham yukarıdan geliyor. İster zihinde hızlı bir karmaşa olsun ister hoş ve parlak fikirler olsun; kalbinizin merkezinden gelen bir ses gibi ya da yukarıdan gelen herhangi bir konuşmadan daha sessiz bir ilham.

Cenk Erdem: Hangi melodiler ve müzikler birden aklınıza düştü ya da hangileri üzerinde biraz daha fazla çalışmak zorunda kaldınız?

Carlos Santana: Kesinlikle, “Spark Of The Divine” – kısa olmasına rağmen, çok güçlü bir melodisi var. “Shape Shifter”, ise birlikte çalana kadar tam olarak gelişmiş değildi; hiç düşünmedikleriniz de çalarken ortaya çıkıyor.

Cenk Erdem: Albümde Benny Rietveld, Chester Thompson, Dennis Chambers gibi isimlerin yanısıra Raul Rekow, Karl Perazzo ve iki vokal olarak Andy Vargas ve Tony Lindsay eşlik ediyor. Hem bireysel olarak hem bir bütün olarak albüme neler kattılar?

Carlos Santana: Bunu sorduğunuz için de teşekkürler. Her biri bir meslektaştan öte; her biri kendi ruhunu katıyor, kendi imzasını koyuyor. CT (Chester Thompson) ve ben ’83 senesinden beri iki üç sene öncesine kadar hep birlikteydik ve onunla yakın gelecekte yeniden çalışmayı dört gözle bekliyorum. Diğer müzisyenlerin hepsi de kendi renklerini ve yaratıcılıklarını kattılar.

Cenk Erdem: Albüm boyunca bir akustik gitara geçiyorsunuz, bir elektro gitara; hangi kısımda hangisi daha iyi yakışır , nasıl karar verdiniz?

Carlos Santana: Vurmalılar Jalapeno gibi; çok baharatlı. Melodiler daha da fazla öyle. Sanırım durum gerçekten bunlara göre değişiyor; yemek gibi, çünkü ruhunuza gıda.

Cenk Erdem: Albümünüzün enstrümantal ağırlıklı olması dışında, “Shape Shifter” ve "Nomad" gibi şarkılarda farklı tarzlar içiçe geçiyor; bu sizi bir sanatçı olarak nasıl özgürleştiren bir deneyim?

Carlos Santana: Gitar çalmaya başladığımdan beri bende her zaman bu vardı, çünkü ne yapacağıma karışan yoktu; ne yapabileceğim ya da yapmamam gerektiği konusunda kimsenin aklıma olumsuz bir düşünce sokmasına hiç izin vermedim.

Cenk Erdem: Bugüne kadar onlarca yıl boyunca en iyi müzisyenlerle birlikte çalıştınız peki bugünlerde piyasaya giren yeni isimlerden gelecekte beraber çalışmak isteyebileceğiniz kimler var?

Carlos Santana: Lady Gaga, ve bakayım başka kimler?…Bazı Afrikalı müzisyenler..Ah size ne söyleyeceğim; İran’dan , İstanbul’dan, Kudüs’ten ve Hindistan’dan müzisyenler var kendi tarzlarında Metallica ve Santana çalan, o gruplarla çalışmak istiyorum, çünkü o tarzda şarkı söylemeyi ,müzik yapmayı öğrenmek istiyorum. Çok bilinmeyen ama benim için çok cazip gruplar. İran’dan ve Ortadoğu’dan bazı gruplar.

Cenk Erdem: İlham alabilmek için neler yapıyorsunuz ve şarkılarınızla nasıl her daim yeni dönemlere ayak uyduruyorsunuz?

Carlos Santana: Bana nasıl seçebilme gücüm olduğunu hatırlatan çok fazla kitap okuyorum. Aslında beynim, moleküllerim bana itaat ediyor, ben onlara değil.

Cenk Erdem: Peki tıpkı sizin gibi müziğiyle dünyayı değiştirebilecek isimler kimler?

Carlos Santana: Sting, Stevie Wonder, Lady Gaga. Dondurmayı paylaştığınızda daha lezzetli olacağını iyi bilen birçok genç isim var bugünlerde…

Cenk Erdem: Son olarak yeni plak şirketinizle bu albümden sonra sizin için sırada neler var?

Carlos Santana: En az 3 ya da 4 albüm daha hazırlıyor olacağız. Bir tanesi Santana yeni albüm. Ayrıca bir tane de Cindy ile yapmak istiyorum; çünkü kafamda çok fazla fikir var. Ama öncelikle şükretmeye devam etmek ve mutlu olabilmek için.

Cenk Erdem
http://twitter.com/#!/thecenkerdem

Cazkolik.com / 22 Haziran 2012, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.