Yirmi beş yıllık arkadaşlar sahnede anıları tazeledi

Yirmi beş yıllık arkadaşlar sahnede anıları tazeledi

Sezonu ilk açan son kapatan Akbank Sanat haziran ayını da konsersiz bırakmıyor. Bayram öncesi hediye gibi gelen güzel konserler izledik. Haziranı Asena Akan Quintet konseriyle başlatan Akbank Sanat 14 haziran akşamı daha çok ünlü ACT firmasının sanatçıları olarak tanıdığımız Helge Lien ve Adam Baldych konserinin ardından 21 haziran akşamı Türk caz müziğinin önde gelen ismi, müzisyen, besteci, hoca vasıflarıyla birden çok sıfatı hakkıyla taşıyan Baki Duyarlar`ın OnQ isimli dörtlüsünü ağırladı.

 

Herkesin bir an önce bayram bahanesiyle yaz tatiline çıkmak için saat saydığı, İstiklal Caddesi`nin kazılmaktan köstebek yuvasına döndüğü günlerde Baki Duyarlar ve beraber uzun bir geçmişi paylaştıkları arkadaşlarının müziği çölde bir damla suya hasretken serin havuza atlamak gibi geldi.

 

Duyarlar, parça aralarında, arkadaşlarıyla ortak geçmişe dair ayrıntıları müziklerin hikayeleriyle birleştirerek anlatınca konser film tadında iki saate yayıldı. Piyanoda Baki Duyarlar, tenor saksofonda Stanislav Mitrovic, kontrbasta Han Slinger ve davulda Jeroen Eiffreich`in yer aldığı OnQ hem yirmi yılı aşan arkadaşlık ama aynı zamanda uzun ayrılıklar diyebileceğimiz bir serüven. Özellikle tenor saksofonuyla baladları ve doğaçlama pasajlarını sakin bir ustalıkla üfleyen Mitrovic`le Duyarlar geçmişten bugüne sık birlikte çalarken basçı Han Slinger ile mesela yirmi yıl sonra ilk kez aynı sahnede buluştuklarını öğreniyoruz.

 

 

Sanatçıların her biri kendi dünyasını kurmuş, ülkelerinin önde gelen usta isimleri. Dinlediğimiz repertuvar sanatçıların ortak anılarına seslenen yirmi yılı kapsayan çalışmalar ama hepsi nostaljik değil bugünkü tazelikte müziklerdi. Güçlü ve takip edilebilir bir melodinin mutlaka olması, yine o melodi çevresinde çeşitlenen icralar ve doğaçlama sololar hem sanatçıların konserde kendilerini ifade ettiklerini, hem çaldıkları müzikten zevk aldıklarını gösteren anlarla doluydu.

 

 

Konserin sürprizi Baki Duyarlar`ın konserin tek vokalli şarkısına eşlik etmek için izleyiciler arasındaki genç caz şarkıcısı Esra Kayıkçı`yı davet etmesi ve birlikte aynı sahneyi paylaşmaları anlamlı bir fotoğraftı. Esra Kayıkçı`nın dinleyiciler arasında olan müziğin duayen ismi Bülent Ortaçgil ve sahnede hocası Baki Duyarlar`ın önünde söylemesi kuşkusuz kendisi için özel bir anı olmuştur.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 23 Haziran 2017, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.