Yurtdışı ödüllü güçlü bir saksofon solisti olarak Batu Şallıel'in ilk albümü "The Way" son dönemin heyecan veren işlerinden biri olmuş

Yurtdışı ödüllü güçlü bir saksofon solisti olarak Batu Şallıel'in ilk albümü "The Way" son dönemin heyecan veren işlerinden biri olmuş

2013 yılında henüz 19 yaşında iken alto saksofonda Avrupa'dan ödülle döndüğünde caz dünyasını hayli sevindirmişti genç caz müzisyeni Batu Şallıel.

 

Babadan miras genç müzisyen en az iki nesil saksofon ile yoğrulan bir aileden geliyor.

 

Genç yaşta Riga Jazz Stage'de kazandığı uluslararası ödülü Zuhal Focan'a o tarihte şöyle anlatıyordu; "2014 Şubat ayında Önder Focan abimden telefon geldi. “Batu, Riga Jazz Stage adında Letnoya`nın başkenti Riga`da yapılan Genç Caz Saksofon yarışması var, katılmak ister misin” dedi. Çok mutlu oldum, başvurumu yaptık. 2 Nisan günü Riga`ya gittik ve 10 dakikalık provayı Riga Jazz Quartet ile yaptım. 3 Nisan günü yarı final oldu. 5 dakikalık performans süresi, tek parça! Gecenin sonunda yarı final birincisi olarak çıktım. 4 Nisan, 4 saksofoncu olarak süper finale kaldık. Prova sabah, akşam final var. 15 dakika maksimum prova süresi, 2 parça çalacağız. Aşık Veysel`den Uzun İnce Bir Yoldayım, Mike Stern, Friday Night At the Cadillac Club çaldım ve Grand Prix`yi kazandım. Kazanan tek parça ile tekrardan sahneye çıkacak dediler. Kuliste beklerken, Batu sahneye koş, seni çağırıyorlar dedi organizasyondan Gerda Cevere. Saksofonunu bırak ve git dedi. Bırakıp sahneye çıktığım da basçı, Estonya Caz Festivali`nin direktörü Toivo Unt elinde bir plaketle bekliyordu. Anlam veremedim, yanına gittiğimde gördüm ki bir de "En İyi Caz Solo” ödülünü kazanmışım. Çok şaşırdım ve mutlu oldum."

 

O tarihten bu yana gerek ağabeyi Anıl Şallıel ile gerek sayısız müzisyenle yaptığı çalışmalar Batu Şallıel'ı Türkiye caz sahnesinin önde gelen solistlerinden birine dönüştürdü. Ağabeyi Anıl'ın geçen sene yayınladığı "166 Days" albümünden sonra Batu ile ilgili albüm beklentileri daha da artmıştı ki geçtiğimiz günlerde ilk göz ağrısı "The Way" abümünün haberi geldi.

 

Albümde yer alan 9 bestenin tamamı Batu Şallıel'in imzasını taşıyan çalışmalar. Kendisine klavyelerde Kaan Bıyıkoğlu, kontrbasta Enver Muhamedi ve davulda Ekin Cengizkan eşlik ederken Batu Şallıel albümde tenor, alto ve soprano saksofon çalıyor. "Song for Blue" parçasında ise şimdilerde ilk single çalışmasını yayınlayarak albüm beklentisinde ilk sıralara yerleşen genç tromboncu Burak Dursun'un trombonunu dinliyoruz.

 

Batu Şallıel'in hardbop'tan füzyon caza, pop cazdan popüler müziklere uzanan müzikal iştahı ve profesyonel alanı genç sanatçının ilk albümünde dinleyiciyi tatmin eden güçlü sololara dönüşmüş.

 

Tutkulu bir solist albümü olan "The Way" bir ilk albüm olarak başarılı ve güçlü bir Show Case olmuş. Batu Şallıel'in virtüözitesi yüksek bir solist olarak saksofon ailesine hakimiyetine dair tüm renklere parçalarda tanık olmak mümkün. Ayrıca, albümde yer alan Batu Şallıel imzalı besteler, tarzını belirlemiş, ne yapmak istediğini bilen ve icra kabiliyetlerinin farkında olan sanatçının 'besteci/icracı' olarak kendi belirlediği oyun alanında en iyisini yapacağını bize açıkça gösteriyor.

 

Ayrıca, "The Way" albümü genç virtüözün paletinde daha bir çok gizli rengi vakti gelene kadar sakladığına dair beklentileri de artırıyor.

 

Bu albümde alkışın önemli bölümünü ise klavyelerde Kaan Bıyıkoğlu başta Enver Muhamedi ve Ekin Cengizkan'a ayırmak gerek. Bıyıkoğlu'nun Batu Şallıel'in ihtiyacı olan karşılıklı konuşma ve dar alan paslaşmaları, Bıyıkoğlu'nun klavye yetkinliği sayesinde dinleyeni şımartan icralara kapı aralayarak albümü bir çırpıda dinlemenizi sağlıyor.

 

Hem kendi projelerinde hem ortaklı içeriklerde oldukça esnek ve yaratıcı bir solist portresi çizen Batu Şallıel'in bundan sonra yapacakları caz dünyası için derinlemesine bir fırsat penceresi oluşturuyor.

 

Cazkolik.com / 04 Şubat 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.