13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

Sanatseverlerin beklediği “13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali” 16 Temmuz Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi Açıkhava Sahnesi’nde düzenlenecek.

 

 

İstanbul Opera Festivali “7 Tenor” konseri ile başlayacak

 

 

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 16-30 Temmuz tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi Açıkhava sahnesi ve AKM Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleşenecek.

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu fuayesinde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile festival hakkında bilgiler verdi.

 

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde Ankara, İstanbul ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin sahneleyeceği dört büyük opera eseri ve bir konser yer alıyor.

 

Festival kapsamında yer alan bütün eserler saat 21.00’de sahnelenecek.

 


 

 

7 Tenor konseri

 

 

İstanbul’un 2010 Dünya Kültür Başkenti seçilmesi sonucu projelendirilen ve o yıldan bu yana sanatseverlerin beğenisine sunulan 13 Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılışı 16 Temmuz Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenecek “7 Tenor” konseri ile yapılacak.

 

Konserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı yedi tenor aynı anda sahnede olacak. Verdi, Puccini, Lehar, Amirov, Bizet gibi dünyaca ünlü bestecilerin sevilen ünlü opera eserlerinden aryaların yanı sıra şarkıların, türkülerin ve Napolitenlerin de yer alacağı konserin Orkestra Şefi Zdravko Lazarov.

 

Tenor solistler Bülent Bezdüz, Erdem Erdoğan, Levent Gündüz, Murat Karahan, Bülent Külekci, Hüseyin Likos ve Aydın Uştuk açık hava konserinde seyirci ile buluşacak.

 


 

 

Tosca

 

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği “TOSCA” operası 20 Temmuz Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak.

 

Bestesi Giacomo Puccini’ye, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait eser Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk opera sanatçısı ve ülkemizde ilk “Tosca” başrolünü üstlenen opera ve tiyatro sanatçımız Semiha Berksoy’un anısına, kızı, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, rejisör ve eğitimci Prof. Zeliha Berksoy’un prodüksiyonuyla sahneleniyor.

 


 

 

IV. Murat

 

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi “IV. Murat” operası ile Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat’ın yaşam öyküsünü sahneye taşıyacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün önemli prodüksiyonlarından olan IV. Murat Operası 23 Temmuz Cumartesi akşamı izleyici ile buluşacak.

 

“IV. Murat” operasının bestesi 2010 yılında kaybettiğimiz Devlet Sanatçısı, Türk operasının büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’e, librettosu Turan Oflazoğlu’na ait. Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasının şef Hakan Kalkan yönetiminde yer alacağı eserin rejisi Haldun Özerten imzasını taşıyor.

 

Sultan IV. Murat Han’ın payitahtında 1623-1640 yıllarındaki Osmanlı İmparatorluğu’nu, saray yaşamını ve taht kavgalarını konu alan eserde “Sultan Murat” rolünde Engin Suna yer alıyor.

 


 

 

Carmen

 

 

13 Uluslararaı İstanbul Opera Festivali’nde 27 Temmuz Çarşamba akşamı “Carmen” rüzgarı esecek.

 

Fransız besteci Georges Bizet'in dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen eseri “Carmen”, ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin prodüksiyonu ve İstanbul DOB başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt’un muhteşem koreografisi ile festival kapsamında izlenebilecek.

 

Ünlü Romen mezzo-soprano Ramona Zaharia’nın “Carmen” rolü ile sahnede olacağı gecede “Don Jose”yi Efe Kışlalı,” Escamillo”yu ise Murat Güney seslendiriyor.

 


 

 

Saraydan Kız Kaçırma

 

 

Bir festival geleneği olarak düzenlendiği ilk günden bu yana sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart'ın “Saraydan Kız Kaçırma “operası 13 Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin kapanış eseri olacak.

 

Bestesi Wolfgang Amadeus Mozart’a ait eser, Caner Akın’ın rejisiyle İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. Eser klasik haline sadık kalınarak uzun süre dünya gündemini meşgul eden küresel salgına göndermelerin yapıldığı farklı bir reji ile seyirci karşısında olacak.

 

Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın sanatçılara eşlik edeceği temsilde ünlü balet Tan Sağtürk eserin koreografisine, Olcay Engin Kaymaz dekor ve kostüm tasarımına, Taner Aydın ise ışık tasarımına imza atıyor.

 

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.