14 Şubat Sevgililer Günü`nde aşk ve tutkunun tangoyla harmanlandığı bir müzik yolculuğu

14 Şubat Sevgililer Günü`nde aşk ve tutkunun tangoyla harmanlandığı bir müzik yolculuğu

St. Benoit Silüeti`nde Çellistanbul konseri

 

14 Şubat Cuma akşamı müzikseverler, Çellistanbul`un konuk olduğu Saint Benoît Lisesi Silüet Salonu`nda oldukça keyifli bir konser akşamı yaşadılar.

 

Türkiye’nin en seçkin çellistlerinden Çağ Erçağ, Murat Berk, Ediz Şekercioğlu ve Melih Kara`nın bir araya gelmesiyle 2002 kurulan Çellistanbul, şu an Türkiye`nin oda müziği alanında en köklü ve en uzun birlikteliği sürdüren topluluğu olarak Saint Benoît Lisesi Silüet Salonu`nun konuğu oldular.

 

14 Şubat "Sevgiler Günü"ne denk gelen bu konserde, günün özel anlamına istinaden özel bir repertuvar hazırlayan "Çellistanbul", salonu dolduran dinleyecilerini ``Aşk, Tutku ve Tango``nun içe içe harmanladığı bir müzik yolculuğuna çıkardılar.

 

 

Seçilen her eserde tangonun tutku ve ateşini dinleyicisine çellonun evrensel ses derinliğinden dökülen notalarıyla aktaran "Çellistanbul" 400 kişilik salonu dolduran dinleyicilerini tangonun eşsiz ritmi ile adeta mest ettiler.

 

Konserin açılışını klasik müziğin üç büyük "B"sinden biri olan Bach`ın dinleyenin içini huzurla kaplayan eseri "Air" ile yapan kuartet, ilk yarının finalini ise Yusuf Yalçın`ın yediden yetmişe herkesin kulaklarına aşina Türk müziklerden derleyip düzenlemesini yaptığı "Hicaz Sirto" ile yaptılar.

 

Eser aralarında seyirciler ile nükteli diyaloglar kuran, Çağ Erçağ hem icra ettiği sanatı hem de cana yakınlığı ile dinleyecilerin büyük beğenisini kazandı.

 

Konserin ikinci yarısında ise Çellistanbul, tango denince akla gelen ilk isim Astor Piazzola`nın Vivaldi`nin "4 Mevsim"inden" esinlenerek yazdığı "Mevsimler"ini ve en bilinen eseri "LiberTango"sunu seyircilerle buluşturdu. Bu eserlerin icrasında kuartet`e eşlik etmek üzere piyanist/şef Orçun Orçunsel`i ve bandoneon sanatçısı Arjantinli sanatçı Carlos Gustavo Battistessa sahnede onlara katıldı.

 

 

Çok yönlü müzik insanı Orçunsel`in "Mevsimler" eserine dair harikulade anlatımıyla "söyleşili konser" konseptinde gerçekleşen performanslarında, dinleyiciler hem müziğe hem bilgiye doyduğu keyifli bir Astor Piazzola "Mevsimler" icrasına şahit oldular.

 

Tango denilince olmazsa olmaz bandoneon`un o eşsiz sesini seyircilerle buluşturan Carlos Gustavo Battistessa harikulade yorumu ile `` Aşk, Tutku ve Tango`` ateşi "St. Benoit-Silüet Salonu"nu tümüyle sardı.

 

Seyirciler, bu tadına doyulmaz konserden aldıkları keyfi sanatçıları dakikalarca ayakta alkışlayarak gösterdiler.

 

St. Benoit-Silüet Salonu`nu ilk defa bu konser vesilesi ile ziyaret etme şansım sevgili Bahar Erçağ’ın haber vermesi ve okulun halkla ilişkiler sorumlusu İpek Gümüşoğlu`nun nazik daveti ile oldu.

 

Salon ferah yapısı ve 400 kişilik kapasitesi ile bir okul salonu olmasının ötesinde her tür profesyonel etkinliği ağırlayabilecek yapıya sahip. Gerek amfisi, gerek havalandırması, gerekse ışık ve ses sistemleriyle çok başarılı bir iş çıkarmışlar.

 

Silüet Salonu`nunda İpek Hanım, salonun rejisörü Julien Pott ile birlikte okulun çatısı altında birbirinden güzel bir çok kültürel etkinlik planlıyorlar. Bu etkinlikleri kaçırmamanızı ve mutlaka bu salonu ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu etkinliklerden nasıl haberimiz olacak derseniz, Silüet Salonu`nuna dair etkinlik duyurularını portalımızın "Cazkolik Etkinlik Takvimi"nden takip edebilirsiniz.

 

Bir sonraki Cazkolik köşe yazıma kadar müzikle kalmanız dileğiyle...

 

Konser Arkası

 

Osman Enfiyecizade

 

Cazkolik.com / 17 Şubat 2020, Pazartesi

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Osman Enfiyecizade

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement