Yaylıların savaşına hazır mısınız?

Yaylıların savaşına hazır mısınız?

Yury Revich Benedickt Kloeckner ile "String Battle"

 

Geçtiğimiz 4 ay boyunca, küresel Corona salgının etkisiyle yüzlerce konser salonunun kapıları kapatmak zorunda kalmasıyla, birer birer etkinliklerinin iptal edilişini üzülerek gözlemledik.

 

Bütün ümitlerin ertelendiği ve sanatseverlerin tüm sezon heyecanla beklediği yaz müzik festivallerinin neredeyse tamamı pandemi süreci başında iptal edilmişlerdi.

 

Lakin tüm dünyanın benimsediği yeni normalleşme ve yaz mevsiminin umutlarla gelmesiyle klasik müzik soluk almaya başladı.

 

Neyse ki insanlığın üzerine çöken kara bulutların yavaş yavaş dağılması ve de festivallerin kapalı salonlardan tamamıyla açık alanlara taşınmasıyla umut edilenler gerçek olmaya başladı.

 

Bu festivallerden bir tanesi de dünyaca ünlü çellist Benedict Kloeckner’in 2004 yılından beri kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini yürüttüğü IMUKO (International Music Festival Koblenz) Müzik Festivali bu sene neredeyse tamamı açık havada Ren Vadisi'nin en güzel yerlerinde, Eberbach Manastırı'nın avlusunda, Schloss Vollrads'ın çok özel gül bahçesi ve üzüm bağları ile çevrili meydanında, Schloss Namedy tarihi avlusunda gibi birbirinden güzel ve otantik konser mekanlarında 4 Temmuz’dan itibaren bu konserler bir bir gerçekleşmeye başladı.

 

 

IMUKO’nun sanat yönetmeni Benedict Kloeckner’in de sahne alacağı bu festivalde Yury Revich, Benjamin Grosvenor, Hyeyoon Park, Tianwa Yang, Kirill Troussov, Diana Tishchenko, Danae Dörken, Lech Antonio Uszynski ve Louis Schwizgebel gibi dünyaca ünlü, birbirinden yetenekli ve yenlikçi sanatçılar ve hatta Hardanger Fiddle, Ragnhild Hemsing gibi virtüöz sanatçılar izleyicilerine unutulmaz bir festival deneyimi yaşatacaklar.

 

Bu konserlerden en dikkat çekici olanı ise 3 gün sürecek ve 19 Temmuz (Pazar) tarihinde bilet alan izleycilerin online izleyebilecekleri benzersiz konserden bahsetmek istiyorum.

 

Dünyaca ünlü çellist, festival kurucusu ve sanat yönetmeni Benedict Kloeckner ile dünyaca ünlü ECHO Klassik ve Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri (ICMA) sahibi keman virtüözü Yury Revich’in yaylıların savaşı ya da atışması formatında sergileyecekleri benzersiz düellosu “String Battle” gerçekten kaçırılmayacak türden bir konser olacak.

 

Antik Yunan çağında tanrılar Pan ve Phoebus-Apollo karşılıklı bir rekabet içinde izleyicilerinin iyiliği ve kalpleri kazanmak için enstrümanlrını düello ettirerek çalarlarmış. String Battle'da da keman ve viyolonsel birbirlerine karşı yaratıcılık, ustalık, doğaçlama ve duygu ile dinleyenlerinin kalplerini çalmak için ustalıklarını konuşturacaklar.

 

Nesillerinin en seçkin solistlerinden Yury ve Benedict seyircilerini, müzikal düello formunun sınırlarını keşfedecekleri bu sıra dışı konsere şahit olmaları için davet ediyor.

 

 

“String Battle” programının bir özelliği de bu müzikal düello için Geoffrey Gordon'un "Afrodit ve Eros" ve José Elizondo'nun "Soylu Şövalye Efsanesi" adlı özel olarak yazılan eserlerin ilk defa bu konserde seslendirilecek olmasıdır.

 

Çok geniş ve keyifli bir programa sahip olan bu konserde birbirinden güzel 12 eser icra edileceğini hatırlatmak isteriz.

 

Bu muhteşem konser ve tüm festival programı pandemiye özel durum sebebiyle ilk defa StageHub tarafından çok cüzi bilet ücreti karşılığı dünya çapında online yayınlanacaktır.

 

Bu konser için isteyen değerli okuyucularımız bu linkten bilet satın alabilirler.

 

Şimdiden sizlere harika bir konser ve keyifli bir festival diliyoruz.

 

Bir sonraki “Konser Arkası” köşe yazıma kadar sağlıkla ve klasik müzikle kalmanız dileğiyle.

 

 

Konser Programı:
Glière: Auswahl aus den 8 Stücken für Violine und Violoncello, op. 39
Kodaly: Sonate für Violoncello Solo op.8, Allegro molto
Ysaye: Sonate Ballada Nr.3
Gordon: Aphrodite und Eros (Uraufführung)
Servais: Variations brillantes et concertantes sur l'air "God Save The King" op. 38
Kreisler: Recitativo und Scherzo
Casals: Gesang der Vögel
Elizondo: "Legende des edlen Ritters"
(Uraufführung)
1 Unter dem Sternenhimmel
2 Nachtblume
3 Triumph des edlen Ritters
4 Einheit und Hoffnung
Revich: “Medley”
Sollima: Lamentatio
Paganini: Caprice Nr.24 “The Battle”
Händel - Halvorson: Passacaglia

 

Osman Enfiyecizade

 

Cazkolik.com / 17 Temmuz 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Osman Enfiyecizade

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Dilek Köseoğlu
    17 Temmuz 2020 Cuma 06:47

    Merhaba, Osman Bey, TRT2 de bir arkadaşınızla birlikte çok güzel hayat hikayeleri anlatıyorsunuz, O anlatıcılardan biri siz misiniz? Bir de yazıyı okudum, link’e gittim, ama orada tarih saat göremedim. Acaba satın alınca video bize açılacak mı? Ve biz onu istediğimiz saatte seyredebilecek miyiz? Teşekkürler.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.