Yalı Konserleri`nin Şubat konuğu "Bosphorus Trio"

Yalı Konserleri`nin Şubat konuğu "Bosphorus Trio"

Üç genç sanatçının müzikal yolculuğunun parolası; "Önce Bizden"

 

İstanbul`un en prestijli konser serisi "Yalı Konserleri" 9 Şubat 2020 Pazar günü Özgecan Günöz, Çağlayan Çetin ve Özgür Ünaldı`dan kurulu "Bosphorus Trio"yu konuk etti.

 

Yaklaşık on yıldır Zerhan Gökpınar ve Süveyda Birışık kardeşler sahibi oldukları Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı`nda genç sanatçılara destek amacıyla bu konserleri büyük bir özveriyle sürdürmekteler. Hatırlanacağı üzere yalı geçirdiği talihsiz gemi kazası sonrası Gökpınar ve Barışık kardeşler "Yalı Konserleri"ni bu sene Kadıköy Moda`daki All Saints Kilisesi`ne taşıdılar.

 

 

Ferit Tüzün`ün Piyanolu Trio`sunun notaları 68 yıl sonra dinleyiciyle buluştu

 

Bosphorus Trio, yıllardır solist ve oda müziği alanında çalışmalar yapan ve farklı oluşumlarda biraraya gelerek beraber konser veren üç genç sanatçı Özgecan Günöz, Çağlayan Çetin ve Özgür Ünaldı, 2016 yılından itibaren çalışmalarını ortak sürdürmeye karar vermeleriyle kurulmuş bir oda müziği topluluğu.

 

Bu üç genç sanatçı birlikte çıktıkları müzikal yolculukta önce bizden parolasını misyon edinerek Türk bestecilerin eserlerini ortaya çıkartmayı, çarpıcı ve ilham verecek yorumlarıyla konser dinleyicilerinde iz bırakmayı, kayıt projeleriyle ise ölümsüzleştirmeyi hedeflemişler. Buna en iyi örnek, yazılışından 68 yıl sonra Ferit Tüzün’ün Piyanolu Trio’sunun notasını ortaya çıkartarak Süreyya Operası’nda gerçekleştirdikleri İstanbul prömiyeri ile sanatseverleri bu eserle buluşturmaları olmuştur.

 

Bosphorus Trio, keman, çello ve piyano için yazılmış geniş bir oda müziği repertuvarına yeni bir soluk getirip dinleyiciyle buluşturmak için bir araya gelen, profesyonel kariyerlerini güçlü bir amatör ruhla birleştirmeyi başaran üç genç ve çalışkan yorumcular tarafından kurulmuştur. Kurulduktan sonra kısa zamanda radyo programlarında, müzisyen ve klasik müzik çevrelerinde adından sıklıkla söz ettirirken yurt içinde ve yurt dışında birçok prestijli salonda verdikleri konserler neticesinde övgüler almışlardır. All Saints Kilisesi`nin samimi ortamında seçkin dinleyici topluluğunun katılımıyla Bosphorus Trio soğuk kış gecesini harika performanslarıyla ısıttı.

 

Doğumunun 250. yılında Beethoven

 

Programın birinci bölümünde trio, bu sene doğumunun 250. yılı sebebiyle dünyadaki büyüklü küçüklü tüm konser salonlarında müziği yankılanan büyük besteci Ludwig van Beethoven`ın ülkemizde çok az seslendirilen Re majör tonunda bestelediği Piyanolu Trio No.1 Op.70 ya da bilinen adıyla Ghost adlı eseri mükemmel şekilde icra ettiler.

 

 

Beethoven Op.70 altına bestelediği iki piyanolu triosundan biri olan bu eseri 1808`de Kontes Marie von Erdödy`nin evinde kaldığı sırada bestelemiş olup misafirperverliği için her iki eseri de ona ithaf etmiştir. Eser 1803-1812 arası Beethoven`ın ünlü eserlerinin bir çoğunu içeren orta üslup dönemine aittir. Esere Ghost adının verilmesinin nedeni tuhaf yazımı, çok yavaş olması ve ürkütücü tonu sebebiyle esere bu ad verilmiş. Her ne kadar eser genelde ağır olarak nitelendirilse de kendi içinde inanılmaz tezatlık gösteren ani neşeli canlılık ve gürültülü pasajları Bosphorus Trio`nun harikulade incelikli icrası salonu dolduran seyricilerden tam not aldı. Trio`nun performanslarında en dikkat çekici olan öğe sahip oldukları mükemmel uyum ve birbirlerini kollayarak çalmalarıydı. Sahip oldukları bu özellik sayesinde müzikseverlere kusursuz denebilecek bir ilk yarı sundular.

 

Hasan Ferit Alnar`dan "Trio Fantezi"

 

Kısa bir aradan sonra Bosphorus Trio Hasan Ferit Alnar`ın "Trio Fantezi" olarak bilinen dört bölümlük eserini seslendirmek için sahnede yerini aldı. Alnar`ın 1929 öğrencilik yıllarında yazdığı ve 1966`da gözden geçirerek revize ettiği bu güzel eser maalesef ender olarak dinleyiciyle salonlarda buluşabilmektedir. Türk Beşleri`nin bir üyesi olarak anılan Alnar`ın "Trio Fantezi"si klasik müzik formlarının farklı türk müziği formları ile harmanlanarak o dönemde yazılan eserlerin en güzel örneklerinden biri kabul edilmektedir. Bosphorus Trio eserin içerdiği karmaşık ve farklı formları başarılı bir şekilde icra etti.

 

Trio, salonu dolduran dinleyicilerin alkışlarına Astor Piazzola`nın benzersiz eseri "Mevsimler"den "İlkbahar"ı bis yaparak teşekkür etti

 

Grup üyelerinden Özgecan Günöz, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası`nın baş kemancı yardımcısı olup, grubun viyolonsel sanatçısı Çağlayan Çetin, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olmakla birlikte, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı`nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Piyano sanatçısı Özgür Ünaldı ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

 

Türkiye`nin en başarılı genç sanatçılarını ağırlayan Yalı Konserleri`ni kaçırmamak için konser duyurularını portalımızın Cazkolik Etkinlik Takvimi`nden takip edebilirsiniz.

 

Bir sonraki Yalı Konserleri`nde 15 Mart`ta Moda All Saints Kilisesi`nde Bahar Biricik & Yonca Özkan Bilenoğlu "Keman & Arp Duo"yu ağırlayacak, kaçırmayınız.

 

Bir sonraki Cazkolik köşe yazıma kadar müzikle kalmanız dileğiyle...

 

Konser Arkası,

Osman Enfiyecizade

 

Cazkolik.com / 19 Şubat 2020, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Osman Enfiyecizade

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.