29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesi flamenko gitar efsanesi Paco De Lucia`yı ağırladı. Biletleri günler önce biten konser izleyenler açısından harika anlara sahne oldu.

29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesi flamenko gitar efsanesi Paco De Lucia`yı ağırladı. Biletleri günler önce biten konser izleyenler açısından harika anlara sahne oldu.

Dünyada flamenko müzik denince akla ilk gelen isimlerden Paco De Lucia, dün akşam (29 Kasım 2011, Salı) İş Sanat sahnesinin konuğuydu. Biletleri günler önce biten konseri sabırsızlıkla bekleyen müzikseverler açısından muhteşem müzikal anlara sahne oldu. Bu anlar Paco De Lucia`nın da yüzünden objektiflere yansıyordu. İşte o anlar aşağıda göreceğiniz fotoğraflarda ölümsüzleşti.

Flamenko ile farklı müzik türlerini birleştirerek yorumlamasıyla büyük beğeni toplayan Paco de Lucia’nın performansı, büyüleyici vokaller ve nefes kesen danslarla birleşerek sanatseverlere benzersiz bir deneyim yaşattı. Konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan De Lucia, alkışları karşılıksız bırakmayarak tekrar sahnedeki yerini aldı ve Entre dos Aguas adlı eserini seslendirdi.

1969 yılında kaydettiği Fantasia Flamenca albümü ile onbir yaşından itibaren ödüller ve turnelerle dolu müzik yaşamında farklı bir noktaya gelen ve kalitesini tüm otoritelere ispatlayan Paco de Lucia, Joaquin Rodrigo`nun aynı isimli gitar konçertosunu oldukça ritmik ve kendine has stiliyle yorumlayarak klasik müzikle flamenko arasında köprüler kurmayı başarabilen yegâne isimlerden.

Caz saksafon ustası Pedro Iturralde ile yakaladığı caz açılımlarının ardından piyanist Chick Corea ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda flamenkoda yepyeni bir sayfa açan Paco De Lucia, gitarist John McLaughlin, Larry Coryell ve Al Di Meola gibi caz dünyasının ünlü isimleriyle birlikte konserler ve kayıtlar gerçekleştirdi.

2007 yılında Cadiz Üniversitesi tarafından müziğe ve kültüre katkıları dolayısıyla fahri doktora unvanıyla ödüllendirilen Paco De Lucia, yeni flamenko anlayışıyla yeni nesil sanatçıların duayeni kabul ediliyor.

Cazkolik.com / 30 Kasım 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.