33. Akbank Caz Festivali: Al Di Meola'nın çizmeleri

33. Akbank Caz Festivali: Al Di Meola'nın çizmeleri

 

Otuzbeş yıllık bir anıdan 33. Akbank Caz Festivali'ne Al Di Meola

 

 

25 Eylül akşamı 33. Akbank Caz Festivali'nde gitar virtüözü Al Di Meola'nın konser vereceğini duyduğumda yaklaşık 35 yıl önceye gittim, tam tarihi hatırlamıyorum, seksenlerin ikinci yarısında, yıllar sonra o günleri yaşayan herkesin unutulmaz anıları arasında yer edecek Spor ve Sergi Sarayı (şimdi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi) olan yerde İstanbullu müzikseverler caz tarihinin büyük ustalarının konserleriyle tanışıyordu. O yılları yaşayanlar iyi bilir, hatırlamayanlar ise mutlaka sonradan duymuştur.

 

O günlerde Spor ve Sergi Sarayı'nda konser verenlerden biri de Al Di Meola idi ve ben de o konserde ön sıralardaydım. Dediğim gibi, aradan 35 yıl geçmiş ama tamamı değilse de bazı detaylar hâlâ aklımda.

 

Konser oturmalı mı yoksa ayakta mıydı emin değilim ama ben ve arkadaşlarım sahnenin ön tarafına yakındık ve sahne de bize göre nerdeyse bir boy kadar yüksekti.

 

Bağrışlar, ıslıklar derken müzisyenler sahneye çıktı. Hepsi genç müzisyenler, işin doğrusu o günlerde Al Di Meola'nın sadece 1981 tarihli meşhur trio albümünden haberdarım, sanırım çoğumuz öyle idik. Neyse... Sahneye çıkan müzisyenlerin tamamı gençti ve niye ise bu da dikkatimi çekmişti sanki benden çok yaşlı olmaları gerekiyormuş gibi, şimdi düşünüyorum da, o zaman ben 26-27 yaşlarında isem o da 35 civarında imiş. Konser başladı, ön taraflardayım, sahneyi izlemek için kafamı bayağı dik tutmam gerekiyor. Meola'nın ilk Türkiye konseri, bir ara başımı geriye çevirdim sergi salonunun parke zemini ve koltuklar insan dolu, herkes sahneye dikkat kesilmiş ben ise ne zaman başımı sahneye çevirsem Al Di Meola'nın pırıl pırıl şık beyaz çizmeleriyle karşılaşıyorum, göz hizamda sadece adamların ayakları var.

 

İşte, aradan geçen onlarca yılın ardından o konsere dair aklımda kalan en belirgin şey Meola'nın çizmeleri oldu. Beyaz bir sahne kostümü ve beyaz şık deri çizmeler.

 

Şimdi bu yazıyı yazarken bir yandan internet fotolarını bulup baktım anlaşılan adamın çizme koleksiyonu varmış, mesela 1978 tarihli albümü "Casino"nun kapağındaki fotoğraf da yine çizmeler var. Başka epey böyle fotoğrafı var.

 

On yıl önce Al Di Meola CRR'ye konser vermek için geleceği vakit sevgili arkadaşım Cenk Erdem, 'Meola ile röportaj yapacağım, sormamı istediğin özel soru var mı' deyince ona bu anımı anlattım, sağolsun o da hakikaten Meola'ya sordu. Cevabı ilginçti, hatıra da zaten ilginç!

 

 

Aradan bir on yıl daha geçti ve yine Meola, yine çizmeler karşımda :)

 

 

Meola bütün bu on yıllar boyunca hiç boş oturmadı. Ünlü "Saturday Night in San Francisco" konseri geçen sene yeniden yayınlandı, bu sefer daha sade bir kapak tercih etmişler. Üç sene önce "Across the Universe" albümü çıkmıştı. Meola tipik Amerikan cazcısı olmadı, latin yanı ağır basan, Avrupa müzikleriyle uyumlu, Flamenko ve World Music damarına yakın bir gitar virtüözü oldu. 2018 yılında "Opus" albümünü çıkarmıştı, 2015'de "Elysium", arada başka bir dolu albüm daha var, dedim ya, adam boş durmayı sevmiyor, üretken ama tüm bu yeni dönemin en kritik albümü bence 23 yıl önce yayınladığı "World Sinfonia" albümü oldu. Bu albüm Meola arşivi için kritik bir eşiktir. Bütün albümlerinde virtüözitesini enine boyuna dinleriz ama müziğiyle yarattığı anlam dünyası "World Sinfonia-The Grande Passion" albümüyle daha küresel bir eşiğe ulaştı.

 

25 Eylül akşamı 33. Akbank Caz Festivali Al Di Meola konserini izlersem iki şeye yine dikkat edeceğim; İlki, bu yazıyı yazdıran hatıranın kahramanı olan çizmeler, bakalım yine çizmeyle mi çıkacak ve gitar füzyon müziğini takip eden bu milenyum dönemi müziği. Güzel bir konser gecesi olacağına eminim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 12 Eylül 2023, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.