The Republic ve The Communards sonrası dönemde kendine içinde cazda olan kariyer çizen Sarah Jane Morris Salon`da söyleyecek...

The Republic ve The Communards sonrası dönemde kendine içinde cazda olan kariyer çizen Sarah Jane Morris Salon`da söyleyecek...

Dinlemeye başladığınız şarkı son yıllarda Amy Winehouse`un eşsiz yorumuyla yeniden ölümsüzleşen "Me And Mrs. Jones"un Sarah Jane Morris`in 1995 yılı kaydı "Blue Valentine" isimli albümünden alınmadır.


Geçen hafta gerçekten çok ilgi gören `special playlist`mizde dikkatli dinleyicilerimiz Sarah Jane Morris ismini hatırlayacaklardır. Doğrusu, "İkibinlerin Kadınları" isimli listeyi hazırlarken Sarah Jane Morris`in iki hafta sonra Salon`a geleceğini bilmiyorduk. İkibinlerin kadın solistleri derken bunu elbette ikibinli yıllarda ortaya çıkan çok genç bir kuşak olarak sınırlamamıştık, nitekim Sarah Jane Morris`de seksenlerin ortalarından itibaren müziğin içinde olan, son albümüyle müzikte 25. yılını kutlayan bir isim, hatta listemizde daha da eski isimlerde vardı.

Her neyse... Seksenli yılları hatırlayan orta yaşlı sayabileceğimiz kuşaklar The Communards`ı hemen hatırlayacaklardır, ya da "Don`t Leave Me This Way" diyelim daha kestirme olsun. 1985 yılında Jimmy Sommerville tarafından kurulan The Communards`ın da içinde olduğu dönemin müziği kimi pop eleştirmenlerince halen aşılmadı iddiasındadır. Seksenlerin Thatcher`lı yıllarını ve dönemin müziklerini hatırlayanlar bu fikre hak vermek isteyeceklerdir sanırız. İsmini 19. yüzyıl Fransız politik aktivistlerinden alan The Communards açık politik ve muhalif müzikleriyle kendini ifade etmektedir -ki bunun bir başka somut yanı Jimmy Sommerville`in açık eşcinsel kimliğinde simgeleşir zira dönem hem Thatcher tarzı muhafazakar bir dönemdir, hem de insanlar batıda dahi olsa bugünkü kadar kimliklerini açıkça söyleyebilecek kadar rahat durumda değildir.-

1985 ile 1988 yılları arasında aktif olarak faal olan The Communards`da Sarah Jane Morris grubun diğer vokalistidir (Morris`in The Communards öncesi The Republic ve The Happy End dönemlerine ise hiç girmiyoruz). Kontralto sesiyle Morris ve Sommerville ile müthiş ikili oluştururlar. Nerdeyse her yaptıkları Top 40 listelerinin tepelerindedir ama Cazkolik gözüyle bakarsanız bu müzikler elbette jazz değil ama Sarah Jane Morris bir yanıyla caz şarkıcısı mıdır? Evet, içinde cazda olan ve özellikle `88 sonrası dönemde artık müzisyenler kendi bireysel kariyerlerine odaklanlanmaya başladıkları zaman için de caz da olan solist kariyeri Morris`in hayatında önemli izdüşümler oluşturmuştur.

* * * * *

Son olarak "After All These Years" isimli çift CD`li bir çalışma yayınlayan Morris bu kayıtla 25. yılını kutlamakta bir yandan. Bugün 52 yaşında olan Morris "Don`t Leave Me This Way"in yirminci yılında yani 2006`da bu şarkıya yaptığı yeni kaydı İngiliz müzikseverlerince halen unutulmamış olacak ki listelerde yine 1 numaraya kadar çıktı. 2008 sonbaharında gitarist Marc Ribot ile işbirliği sonucu Bob Dylan, Rickie Lee Jones, Velvet Underground gibi kült isimlerin şarkılarını yorumladığı "Migratory Birds" isimli çalışmasını yayınlar. Sonraki yılı gitarist Dominic Miller ile birlikte konserler ve ardından "Where It Hurts" albümünü yayınlayarak geçirir.

Sarah Jane Morris kendi sesini Nina Simone ile Janis Joplin arasında bir yerde tanımlıyor. Observer`dan Neil Spencer ise Morris`in sesinin bir `tarz`dan daha fazlasına sahip olduğuna inanıyor.

Lafın kısası, Salon sahnesinde müziğin son 25 yılına sesiyle, müziğiyle, kimliğiyle önemli bir imza atmış olan Sarah Jane Morris`i izliyor olmak seksenlerden bu yana uzanan sürecin canlı tanığı olmak demektir.

Cazkolik.com / 10 Mart 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.