Adı savaşla anılan Tayvan pahalı ama görkemli Taipei Performing Arts Center'ı açtı

Adı savaşla anılan Tayvan pahalı ama görkemli Taipei Performing Arts Center'ı açtı

Tayvan'ın yeni simgesi olacağı iddia edilen Taipei Performing Arts Center açıldı.

 

Tayvan'ın adı son günlerde Çin ile gerginlik ve çıkması korkulan savaşla anılırken yeni ve görkemli bir kültür merkezinin açılış haberinin gelmesi sanatın gücünü göstermesi bakımından önemli.

 

 

Yapımı on yıldır süren Taipei Performing Arts Center Hollandalı ikili Rem Koolhaas ve OMA'dan David Gianotten tarafından ortaklaşa tasarlandı. 13 katlı alüminyum ve cam küp yapı üç salondan oluşan kültür merkezi 1.500 kişilik Grand Theatre, 800 kişilik Blue Box Theatre ve gerekirse büyük prodüksiyonlar için bu iki salon birleşince 2300 kişilik bir süper bir gösteri salonu çıkıyor. Taipei Performing Arts Center'ın yönetimi Austin Wang'a emanet edilmiş.

 

Komplekste bu yıl ilk sezon için otuz yedi yapım planlanıyor. 220 milyon dolara mâlolan proje başta planlanan bütçenin zamanla iki katına çıkmış. Kompleksin açılışı 7 Ağustos Pazar günü Çin ile yaşanan gerilimin en yüksek günlerinde gerçekleşti.

 

 

Taipei Performing Arts Center'ın açılış sezonunda Formosa Circus Art, Taipei Erkek Korosu, Bulareyaung Dans Topluluğu, Tayvan'ın Atayal halkının müziğini ve dansını sergileyen yeni bir çalışma sergilenecek.

 

Taipei'nin Shilin Gece Pazarı'nın yakınında yer aldığı söylenen Taipei Performing Arts Center şehrin canlı sokak kültürü ile bir arada yaşayacak şekilde tasarlanmış. Tayvanlılar Taipei Performing Arts Center hakkında her zaman değişime açık bir şehir olan Taipei'nin enerjisini uygun şekilde yakalıyor diye düşünüyor.

 

Cazkolik.com / 06 Eylül 2022, Salı

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.