Anlatılmamış hikâyeler en iyi olanları mıdır?

Anlatılmamış hikâyeler en iyi olanları mıdır?

"Albüm perdesi bir dizi koyu sıcak akor eşliğindeki ferah bir ses derinliğiyle açılıyor. Kısa süre sonra, klasik müzik olarak hafif ama yoğun bir ritim gelişiyor ve her şeyin üzerinde kristal sese sahip bir piyano hipnotik olarak yoğunlaşan doğaçlama bir müzik yapıyor".

 

Ben yazsaydım bu kadar başarılı bir sinematik anlatımı beceremezdim.

 

Bill Laurance'ı severim. Onu hep bir caz piyanisti olarak kodlasak da cazı aşan bir yanı var. Zaten klasik müzik eğitimli olduğunu söylüyor. Beş kez Grammy ödülü kazanan günümüzün bu önemli sanatçısı görmezden gelinemeyecek bir albüm yayınladı. 'Görmezden gelinemeyecek' tabirini ukalalık olarak düşünmeyin, henüz albümün tek bir single parçası yayınlandı ve o parça dahi girişteki booklet introsu dahil bu yazdıklarımıza sebep oluyorsa bu albümü görmezden gelemeyiz.

 

Çağdaş müziğin 43 yaşındaki çok sesli, multi yetenekli ustası Bill Laurance yeni albümü "Bloom"da Manchester'lı ilginç Untold Orchestra ile işbirliği yapmış. Untold Orchestra bizim sınırlarımız içinde tanınan bir orkestra değil ve bu da bizim kaybımız. Anlatılmamış hikâyeler peşinde koşan 18 kişilik bu bağımsız orkestra birbiriyle hiç bir müzikal ilgisi olmayabilecek isimlerle işbirliği yapıyor. Bu karmaşık çapraşıklık orkestranın yaratıcılık skalasını genişletiyor. Untold Orchestra ile ilgili kısım bu kadarla kalsın.

 

Bill Laurance, malum, Snarky Puppy'nin klavye sihirbazı ama bu grubun işlerinden çok daha fazlasıyla tanıyoruz onu, bu yeni çalışması gibi. Laurance, yeni albüm "Bloom"daki ilhamını kavramsal olarak küçük çocuğunun başka dünyalar hayal etme ve yaratma kapasitesinden aldığını söylüyor: "Aldığımız her kararın izi hayal etme kapasitemize kadar uzanır; başarabileceklerimizin tek sınırı hayallerimizin ölçeğidir. Çocuğumun gerçeklik perdesini aralama ve fantastik bir dünya yaratma yeteneği benim için her türlü olasılığı ateşledi ve sonuçta bu müziğe yol açan şey de buydu" böyle diyor Laurance.

 

Müzisyeni -daha geniş ölçekte sanatçıyı- tetikleyen şeyin ne olacağı belli olmaz. Çocuk sahibi olması ve onun büyümesini izlemesi güçlü bir yaratıcılık dürtüsü olabilir. Bu bilgi mesela benim son bir-iki yıl içinde en az beş-altı farklı albümden bildiğim ilham motivasyonu oldu. Demek bu temanın iş yaptırma motoru güçlü bir itkiye sahip. Yayınlanan single "Before the Sun" belli ki bu itki sayesinde görkemli bir iyimser manifesto gibi tınlıyor. Albümün tamamını dinlediğimizde bu duyguların katlanacağına inancım tam.

 

Son bir şey daha söyliyim; Laurance'ın kristal keskinlikte piyanosu üzerinde kafa yorulması gereken bir berraklığı sahip. Bu sesi elde etmenin ardındaki sırrın Untold Orchestra için yazılmış notalarda olduğunu sanıyorum. Çok iyi bir arka plan önünde Laurance'ın piyanosu muazzam berraklık elde etmiş.

 

Tüyo: Bill Laurance'ın 2020 tarihli "Live at Ronnie Scott's" trio albümünü dinlemeyi unutmayın. Piyanosundaki kristallik bu canlı kayıtta da dinleyiciye eşlik ediyor.

 

Albüm: Bloom
Sanatçı: Bill Laurance, The Untold Orchestra
Müzisyenler:
Bill Laurance: Piano, Fender Rhodes
Rory Storm: Conductor
The Untold Orchestra
Firma: ACT, 5 Nisan 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 25 Nisan 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.