Apple'nın duyurduğu yeni AirPods Pro bugüne kadar üretilmiş en iyi kablosuz kulaklık olabilir mi?

Apple'nın duyurduğu yeni AirPods Pro bugüne kadar üretilmiş en iyi kablosuz kulaklık olabilir mi?

Apple üç yıl sonra nihayet gürültü önleyici AirPod'ların yeni nesil ürününü geçtiğimiz günlerde duyurdu.

 

Yeni AirPods Pro (2022), iPhone 14 lansmanı sırası tanıtıldı ve ses, gürültü önleme, bağlantı ve pil ömrü bakımından yarattığı yeniliklerle dünyanın en popüler gürültü önleyici kablosuz kulaklıkları arasında başı çekmeye aday görünüyor.

 

AirPods Pro'nun fiyatı 250 dolar olarak duyuruldu ve 9 Eylül Cuma gününden itibaren ön siparişler alınmaya başlandı. Ama burada dikkat çeken nokta eski nesil modellerle aralarındaki fiyat farkının açılmış olması. Belki Pro 2'den sonra daha da düşebilir ama Apple ürünleri fiyatlarını indirmemek konusunda ünlü olduğu için pek bel bağlamamak lazım.

 

AirPods tasarım bakımından aynı, pek değişiklik yok, gövde boyutu aynı, soğan tasarımlı kulak içi gövde yine tamamen beyaz kaplama ama hiç değişiklik de olmadı da değil tabi.

 

Yeni AirPods Pro müziği kontrol etmek ve aramaları yanıtlamak için geliştirilen "force sensor"a ek olarak yenilik olarak sesi değiştirmek için yukarı ve aşağı kaydırılabilen dokunmatik kapasitif bir katmana sahip. Kulaklık üstü ses kontrolü, önceki modellerde eksik olan ve en aranan özellikti.

 

Kulakiçi kulaklıklar artık daha küçük kulak delikleri olanların daha rahat uyum sağlaması için XS boyutlu kulak ucuyla birlikte geliyor.

 

Yeni AirPods Pro'nun şarjı güncellendi, ayrıca, alışıldık kablolu Lightning bağlantısının yanı sıra standart olarak kablosuz şarjı da destekliyor ve Apple Watch şarj cihazının yanı sıra Qi ve MagSafe ile uyumludur.

 

Pro modeli  'standart' AirPods modelinden büyük ve ayırt edici bir özellikle ayırıyor: Aktif gürültü iptali.

 

Apple, Pro 2 modelinin önceki nesil ürünlere göre iki kat daha fazla gürültü önlediğini iddia ederek ses engelleme işlevinin daha da geliştiğini belirtiyor. Bu gelişmenin akustik havalandırma ve mikrofonların optimize edilmiş yerleşiminin yanı sıra yeni H2 çipi sayesinde başarıldığını belirtiyorlar. H2 yongası, kamyon veya yol çalışması gibi yüksek ve sert desibelli gürültüleri azaltmak için tasarlanmış ve yeni bir Uyarlamalı Şeffaflık moduna sahip.

 

Orijinal AirPods Pro, Apple'ın uzamsal sesini destekleyecek şekilde güncellenirken, Pro (2022) daha etkili bir deneyim için bu sürükleyici dinlemeyi tek tek bireylere uyarlamayı da vaat ediyor. iPhone'daki (iOS 16'da çalışan) TrueDepth kamerayı kullanan teknoloji, sesi ayarlayabilirken, özellikle kulak şekline ve boyutuna göre oldukça temiz kişisel ses profilleri oluşturabiliyor.

 

Yeni AirPods Pro'nun pil ömrü de daha uzun. 2019 ürünü AirPods Pro, kulaklıklarda beş saat ve kasadan 19 saat daha çalma süresi sunarken, Pro 2 bunu 6 ve 30 saate çıkarıyor.

 

Yeni AirPods Pro belli ki tasarım işine fazla kafa yormazken piyasada üstün rakipleriyle rekabet edebilmek için daha iyi ses konusunda daha büyük adımlar attığı görülüyor. HiFi uzmanlarına göre yeni AirPods Pro'nun ses kalitesi konusunda düşük bozulmalı yeni ses sürücüsü ve özel amplifikatörü sayesinde eskisine göre kesinlikle çok daha süper bir ses vaad ediyor. Yeni ürünün de sesi dengeli ve orta kademe sesleri üst kalitede. Eski ürünler, rakipleri Sony, Bose ve Sennheiser kadar müzikal veya şeffaf değildi ama Pro ile bu kez şampiyonlar liginde final oynamaya kararlı.

 

Bazıları yeni AirPods Pro 2 (2022) beklendiği kadar yenilenmediğini düşünebilir ancak yeni ürün ilk bakışta göründüğünden daha fazla evrim geçirdi. Apple, kişiselleştirilmiş ses gibi bazı avantajlı ve kullanışlı özellikler ekledi, rakiplerine göre eksik kaldığı kulaklık üstü ses kontrolünü ekleyerek hatasını düzeltti ve pil ömrünü gurur duyacağı bir seviyeye çıkardı. Gürültü engelleme ve ses kalitesi ise gerçekten yeni bir seviye ve bu bakımlardan, yeni AirPods Pro beklemeye değdi denebilir.

 

Makale, What HiFi Magazine uzmanı Becky Roberts'ın kaleme aldığı incelemeden derlenmiştir.

 

Cazkolik.com / 11 Eylül 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.