Avishai Cohen'den trio zarafetli yeni bir albüm

Avishai Cohen'den trio zarafetli yeni bir albüm

Bahar aylarıyla yeni albüm haberleri üstümüze yağmaya başladı. Hepsine yetişmek mümkün değil ama elimizin erdiğini buradan duyurmaya devam edelim.

 

Yıllar önce İsrailli basçı Avishai Cohen ile Azerbaycanlı genç caz piyanisti Elçin Şirinov'u Sabancı köşkünün manzaralı terasında harika bir akşam üstü konserinde izlemiş ve özellikle Şirinov'a hayran kalmıştım. Şirinov daha sonra Cohen ile Türkiye'ye tekrar geldi. Birlikte son konserleri daha yeni Ankara CSO'da oldu.

 

Cohen'in özellikle başarılı genç piyanistlere yönelik yakın markajı sürüyor. Bugünlerde kendi başına kariyer inşa eden ECM sanatçısı Shai Maestro bu isimlerden biri idi.

 

O yaz akşamüzeri konseri izlerken bu ikili bir albüm kaydederse eminim iyi bir albüm olur diye aklımdan geçmişti. Aklımdan geçen gerçek oldu ve Cohen son trio albümü "Shifting Sands"de Elçin Şirinov ile çaldı. Trionun üçüncüsü dikkat çeken bir perküsyoncu Roni Kaspi.

 

Şirinov, Cohen ve Caspi'nin albümde yakaladığı lezzetli melodik çizgi özel bir kimya üretmiş. Bestelerin tümü Cohen'e ait olsa da genç piyanistin bestelerin özelliklerini yukarı taşıdığı ve maharetiyle süslediği belli. Örneğin, şu an "Joy"u dinliyorum, Kaspi'nin solosunda Şirinov'un yükselttiği gerilim davul solo sonrası Şirinov'un bestenin tadını/kalitesini katlayan etkisiyle genç virtüözün maharetini açık şekilde ortaya koyuyor. Bir diğer örnek, "Videogame" parçasındaki gibi kendi çevresinde dönüp duran piyanolu cümleleri baharatlayarak tatlandırmakta oldukça başarılı.

 

 

Elçin Şirinov

 

Cohen'in bir önceki albümü "Two Roses" o çalışma için 'ömürlük bir senfonik proje' açıklamasında bulunmuş. Bu açıklama, öyle bir proje her zaman yapamam, şimdi yeniden bildiğimiz formatlara geri dönmenin zamanı diye de anlayabilirsiniz, tadı damağımda kaldı, fırsatını bulursam yeniden yaparım gibi de düşünebilirsiniz. O sonraki iş, şimdi, bu yeni albüme bakmalı ve bence bu çalışma "Two Roses" kadar iddialı değilse de gözden kaçacak da değil. Bambaşka müzikler zaten.

 

Elçin Şirinov çok genç bir piyanist. Avrupa caz sahnesinde önü açık, iddialı işler yapabilecek potansiyeli var. Brad Mehldau, Jeff Ballard, Larry Grenadier gibi etkili isimlerin onu övmesi boşuna değil. Bence, mercek altına alın ve takipte kalın derim.

 

"Shifting Sands" albümüne dair bir not, Şirinov'u övdüm tamam ama Cohen ve Kaspi'yi de es geçmeyelim. "Dvash" gibi bazı parçalarda Cohen'in etkileyici bas sololarını dinlemek güzel.

 

Bu üçlü gelmişti, yine gelir, albüm çıktı, bu yaz mı olur, sohnbahar mı olur birkaç vakte kadar bu müzikleri dinleme fırsatı bulursanız bir kenara not alın ve kaçırmayın derim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 24 Mayıs 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.