BBC Müzik Magazin Dergisi editöründen mesaj var

BBC Müzik Magazin Dergisi editöründen mesaj varİngilizlerin ünlü klasik müzik dergisi BBC Music Magazine editörü Oliver Condy yazdığı son editör yazısında 30 yıllık tarihinde dergiyi ilk kez tümüyle uzaktan hazırlamak zorunda kaldıklarını söyleyerek yaşadıkları dönemin ne kadar sancılı olduğunu anlatıyor. İngiltere salgına en son tepki veren Avrupa ülkesi ama muhtemelen en çok etkilenecekler arasında. İşin başında yöneticilerin vurdum duymaz bir tavırları vardı, bu da basiretlerini gösteriyor aslen. Şimdi durumun ciddiyetinin farkına varıldı ama umarım iş işten geçmemiştir. Condy, sanat dünyasının iptal edilen konserler yüzünden uğradığı sıkıntıya değinirken çok sayıda müzisyenin internet üzerinden insanlara moral ve umut aşıladığını söylüyor. Hatta Condy, çoğu okurun mağazalara gitmek, dergiyi eline almak istemeyeceğini düşünerek sadece bu dönem için isteyen herkesin evine gönderilecek ve abonelik gerektirmeyen bir sistem kurduklarını söylüyor. Condy böyle deyince bizde gazete/dergi bayi satışlarının son hafta erimesinin ardında bu nedenin yattığını tahmin ediyorum. Dokunmak, ellemek artık yasak! Bilim insanları hastalığa çare ararken girişimci birileri de mikrobu tespit eden şöyle ultraviyoleli yanıp sönen bir cihaz geliştirirse kapış kapış gider eminim.


Cazkolik.com / 28 Mart 2020, Cumartesi


24. Uluslararası Ankara Caz Festivali bir ilk olarak online gerçekleşecek
Tecrübeler yapacaklarımızı şekillendiriyor. Salgın öncesi hayat normal akar ve 24. Uluslararası Ankara Caz Festival programının belli olmasını beklerken bir anda evlere kapandık ama bir şeyler yapmak lazım, festival yönetimi festivali iptal etmeyelim tamam ama nasıl yapalım diye düşünürken çözümü festivali online olarak gerçekleştirmekte buldu ve bu durum dünyada bir anlamda bir ilk olacak. 30 Nisan Dünya Caz Günü başlayıp 10 Mayısa kadar sürecek festival konserleri internet üzerinden gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Festivalin bütün organizasyonu değişiyor, konserler ve sanatçılar yeni duruma adapte olacak, yurtdışından gelmesi düşünülen sanatçılar da öyle. Yönetim, ani değişim nedeniyle yenilenen programı henüz ilan etmedi, kısa süre sonra açıklanacak. Bu yıl 24. kez gerçekleşecek Ankara Caz Festivali Türkiye'nin köklü festivallerinden. Her sene festivali bir tema üzerinden organize ediyor ve bu yılın teması cazın özgür ve demokratik bir sanat biçimi olduğundan hareketle Cazda Özgürlük ve Demokrasi olarak belirlendi. Festival direktörü Tuğçe Alpaslan 'aslında programı hazırlayalı epey olmuştu ama Covid 19 salgını her şeyi değiştirdi ve bu yeni duruma uyum sağlamamız gerek, gecikme bu yüzden' diyor. Festivalde toplam 18 etkinlik yer alacak. Mümkün olan en kaliteli ses ve görüntüyle yayınlanması hedefleniyor. Yayın mecrası tam olarak belli değil. Instagram, YouTube gibi bilinen seçenekler var. Festivalin yıllar içinde yaygın işbirlikleri oluştu. Cazkolik olarak biz de festivalin her sene medya sponsorlarından biriyiz, bu sene de öyle olacak. Festivali gerçekleşeceği günlerden itibaren desteklemeye devam edeceğiz, yeter ki hepimiz sağlıklı olalım, caz ve hayat devam etsin.


Cazkolik.com / 27 Mart 2020, Cuma


Fransız popüler kültürün bayrak taşıyıcısı göçmenler
Yaşadığımız döneme günübirlik bakınca farketmesi kolay değil ama değişim kendini en tutucu alanlarda dahi gösteriyor. Kastettiğim değişim Fransanın göçmen çocuklarının girilmesi en zor olan kültürel/popüler alanda dahi taşıyıcı aktörlere dönüşmesi konusudur. Bu anlamda son yılların en öne çıkan ismi olarak İbrahim Maalouf'u görüyoruz. Maalouf bana ellilerden itibaren Fransız caz ve popüler müziğin önde gelen bestecisi Michel Legrand'ı hatırlatıyor, dahası, Legrand'ın tüm o yıllar boyunca sinemadan popüler müziğe, cazdan orkestral/teatral işlere kadar yaptığı şeylerin benzerini bugün Lübnan'lı bir levant göçmeni İbrahim Maalouf yapıyor, hatta Maalouf kendi gibi Kuzey Afrika asıllı altmışların efsane ismi Dalida'nın mirasını da üç yıl önce kaydettiği albümle günümüze taşıyor. Yetmiyor, son üç yılda üç film müziğine imza atıyor, kendi albümlerini yayınlıyor, geçen sene yayınladığı S3NS albümünde olduğu gibi Kübalılarla ortak bir soundun peşinde koşuyor, yani, Fransız popüler kültürün bayrak taşıyıcısına dönüşüyor.


Cazkolik.com / 26 Mart 2020, Perşembe


Yaz festivallerinin akıbeti ne olacak?