6 eleştirmen en iyi 6 yeni albümü bizler için derledi...

6 eleştirmen en iyi 6 yeni albümü bizler için derledi...

Jazz.com’un her ay yaptığı araştırmayı biz de sizler için mümkün olduğu kadar sık derlemeye çalışacağız. İşin doğrusu biz (yani Cazkolik olarak) bu albümlerin çoğunu dinlemedik bile, o kadar yeniler anlayacağınız, dinlediklerimizi de zaten yeni albümler arasında siz de okumuşsunuzdur. Bu arada, niye 6 tane dediğinizi de duyuyoruz sanki... Haklısınız aslında toplam albüm sayısı 20 ama eleştirmen sayısı 6... Yani toplam 6 eleştirmen bu işe soyunmuş ve kimi 3, kimi 2 albüm derken 20 albüm derlemişler, biz de cazkolik olarak tamamını değil de bu eleştirmenlerin en yüksek notlarını verdikleri 6 albümü verelim istedik hem de birbirlerinden ayırmadan, altısı birden, merak ettiyseniz eğer sebep budur... Keşke bu parçaları çalsaydın da diyeceksiniz haklı olarak, merak etmeyin, bugün yarıın hepsini temin edip yayına gireriz diyerek de müjdesini vermiş olalım...

Eleştirmenler Ted Gioia, Scott Albin, Ralph A. Miriello, Bill Barnes, Mark Saleski ve Victor Aaron cazın önde gelen yazar ve eleştirmenleri. Sayısız gazete ve dergide yazmakta olan bu isimler her ay biz cazseverler için böylesi derlemeleri özellikle jazz.com başta olmak üzere pek çok basın organı için yapıyorlar.


Buyrun Mayıs ayı içinde yayınlanan çok daha fazla sayıda albümden bu 6 eleştirmenin seçtiği 6 albüm ve ayın en güzel 6 yeni parçasına...


MÜZİSYEN: GARY BURTON & PAT METHENY
ALBÜM: QUARTET LIVE
PARÇA: SEA JOURNEY
PARÇA NOTU: 100 / 95


Eleştirmen Ted Gioia geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve bizde de yeni CD’lerde tanıtımı olan Burton & Metheny albümü uzun süren bir sessizliğin sonunda gelen bir albüm. Ted bu albümün ilk parçası “SEA JOURNEY”i 100 üzerinden 95 ile seçmiş... Bir Chick Corea bestesi olan parçada soloları, özellikle de Pat Metheny’nin solosunu hayli etkileyici bulmuş Ted Gioia.


MÜZİSYEN: DARREN RAHN
ALBÜM: TALK OF THE TOWN
PARÇA: TALK OF THE TOWN
PARÇA NOTU: 100 / 93


Eleştirmen Scott Albin’in seçimi ise albüme adını da veren parçayı “Talk of the Town”ı seçen Albin parçaya 100 üzerinden 93 gibi yüksek bir puan vermiş. Albüm smooth jazz tadında ilerleyen bir albüm. Tenor saksafonist, klavyeci, prodüktör, drum programmer, aranjör kısaca her şey olan Rahn’ın parçası Mayıs ayının diğer seçimi durumunda.


MÜZİSYEN: SAM YAHEL
ALBÜM: HOMETOWN
PARÇA: OUMOU
PARÇA NOTU: 100 / 89


Eleştirmen Ralph A. Miriello’nun değerlendirdiği Sam Yahel’in yeni albümü HOMETOWN’dan albümün 5. parçası olan “OUMOU” Miriello’nun seçimi. Eleştirmenin 100 üzerinden 89 verdiği parça Yahel’in kendi bestesi. Joshua Redman’ın Elastic Band’ından tanıdığımız elektronik keyboardist Yahel aynı zamanda orgda çalan bir müzisyen. Yeni albümünde “Jelouse Guy”, “Moonlight in Vermont” gibi çok tanınmış parçalara da yer vermiş.


MÜZİSYEN: RED HALLOWAY
ALBÜM: GO RED GO!
PARÇA: ST. THOMAS
PARÇA NOTU: 100 / 90


Eleştirmen Mark Saleski "St. Thomas" isimli parça için benim referans vereceğim 2 yorumu var, biri efsanevi "Saxophone Colossus" albümündeki iken diğeri de Jim Hall / Ron Carter’ın birlikte kaydettikleri "Alone Together" albümündeki yorumlar diyor ve arkasından ekliyor, bu listeyi 3 parçaya çıkartıyor ve büyük müzisyen Red Halloway’in bu albümündeki yorumunu da katıyorum diyor... Verdiği puandan da belli zaten...


MÜZİSYEN: HRISTO VITCHEV QUARTET
ALBÜM: SONG FOR MESSAMBRIA
PARÇA: PARISIAN SKIES
PARÇA NOTU: 100 / 92


Eleştirmen Bill Barnes kendi seçimini Hristo Vitchev’den yana kullanmış ve yeni albümü "Song For Messambria"dan harika bir parça olan "Parisian Skies"ı seçmiş.


"Parisian Skies"ı son derece sıcak ve temiz, başarılı çalınmış bir parça olarak yorumlayan Barnes, gitarist Vitchev’i de son yıllardaki multi kültürel dalganın en yetenekli müzisyenlerinden biri olarak tanımlıyor. Bu çalışmanın Quartet olarak yayınladıkları ilk albümleri olduğunu söyleyen eleştirmen abümdeki Latin duygusuna da okurların dikkatini çekmiş.


MÜZİSYEN: BRIAN BLADE
ALBÜM: MAMA ROSA
PARÇA : MERCY ANGEL
PARÇA NOTU: 100/92


Eleştirmen Victor Aaron, Brian Blade’in yeni albümü Mama Rosa’yı sevgiyle selamlıyor. Blade’in muhtemelen günümüzün en yetenekli bir kaç davulcusundan biri olarak tanımlayan Aaron "Mercy Angel"ı da sevgiyle çalınmış lirik bir şiire benzetmiş. Derin, kişisel, güçlü bir ruhu olan, armonik ve melodik duygusu yüksek bir parça olarak tanımlamış.


Cazkolik.com / 1 Haziran 2009 Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.