Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü.

Aynı anda iki şehri kapsayan Türkiye`nin yeni caz festivali XJAZZ Festival Berlin ve İstanbul`un ortak çabasının ürünü.

Dört ay önce güncel haberler kısmında Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek yeni bir festival haberi çıkmıştı ve okurlarımız da habere yoğun ilgi göstermişti (ilk haberi okumak için tıklayın). İşin aslı, o günkü festival haberi esas festivalin mini bir sunumu, öncüsü gibiydi ve konserler gerçekleşti. Haberde verdiğimiz müjde ise festivalin 2016 bahar aylarında esas kapsamıyla gerçekleşeceği ve kalıcı hale gelerek ülkenin yeni bir caz festivaline kavuşacağı idi. İşte, o festival zamanı geldi çattı.

* * *

Berlin çıkışlı XJAZZ Festivali, daha önce söz verdiği üzere 12-17 Nisan tarihleri arasında Ankara`da ve İstanbul`da gerçekleşecek! 2015’in Aralık ortasında yapılan konserli tanıtım etkinliklerinde ilgiyle karşılanan festival, 2016 yılındaki ilk versiyonunda her iki şehrin en önemli konser mekanlarını yeni ve çağdaş müziklerle buluşturmaya hazırlanıyor. Kabak & Lin Records tarafından, Goethe-Institut İstanbul desteğiyle Istanbul’da, Not Under Command tarafından Goethe-Institut Ankara desteğiyle Ankara’da düzenlenecek XJAZZ Festival, Berlin ve Türkiye müzik dünyası arasında düzenli olarak gerçekleşecek fikir alışverişlerinin başlangıcını temsil ediyor. Bununla birlikte Türkiye, Berlin`de düzenlenecek XJAZZ Festivali için ortak ülke statüsünde ve bu sebeple Mayıs ayındaki festivale Türkiye’den yirminin üzerinde caz sanatçısı katılacak. Her iki şehirden birçok sanatçının hali hazırda yakın ilişki içerisinde olması sebebiyle Istanbul ve Ankara’daki festivallerin programı içerisinde yer alacak sanatçıların belirlenmesi pek de zor olmadı ve festivalin henüz ilk yılı olmasına rağmen kaliteli bir program ortaya çıktı.

* * *

İstanbul, Ankara ve ilerleyen yıllarda farklı sürpriz illerin kültür takvimine renk katmasını amaçlayan XJAZZ Festivali, aynı zamanda caz türüne olan ilgiyi kesişen müzik türleri aracılığıyla arttırmayı hedeflemektedir. Tüm bu moral veren güzel haberlerin yanısıra festivalin bir de şanssızlığı var, o da yaşadığımız günlerin bitip tükenmeyen kaosu, korkusu. Son aylarda sonu gelmeyen terör ve bombalama eylemleri tüm hayatı etkilediği gibi XJAZZ Festivali`de etkiledi ve konserin konuk sanatçılarının bir kısmının konseri ertelenmek durumunda kalındı. Aldığımız bilgiye göre ertelenen konserlerin 2016 Aralık başında gerçekleşeceği belirtiliyor. Gerçekleşemeyen konserler haricinde XJAZZ Festivalin bu yılki ilk programı aşağıda gördüğünüz takvimle ilerleyecek.


XJAZZ Festival programı

13 Nisan 2016, Çarşamba

Laia Genc & Istanbul Composers Orchestra (Zorlu Center PSM Stüdyo)
Nene (Coop)
Erkan Oğur ‘Telvin’ & MadenÖktemErsönmez (Kadıköy Sahne)
Lahza (Mehmet İkiz & Cenk Erdoğan) (Karga)


14 Nisan 2016, Perşembe

Konstrukt (Coop)
Selen Gülün Trio, Önce: ELI (Karga)


15 Nisan 2016, Cuma

Ediz Hafızoğlu `Nazdrave` ft. Elif Çaglar Muslu / Sarp Maden 5 (Dorock XL)
MUTUMUT (Coop)
XJAZZ (Karanlık İşler)
Richard Dorfmeister (Klein)
Korhan Erel & Çağrı Erdem (Karanlık İşler)


16 Nisan 2016, Cumartesi

Ah Kosmos! & Soyut Boyut (Roxy)
Stefano Noferini (Kloster)


17 Nisan 2016, Pazar

Istanbul x Berlin Ensemble (Zorlu Center PSM Stüdyo)


XJAZZ Festival, Ankara

12 Nisan 2016, Salı

MadenÖktemErsönmez (If Performance Hall)

13 Nisan 2016, Çarşamba

Ediz Hafızoğlu ‘Nazdrave’ ft. Elif Çağlar Muslu (Passage)

14 Nisan 2016, Perşembe

Studnitzky 4tet (SiyahBeyaz)
Ah! Kosmos (Noxus)
Ö
nder Focan & Şallıel Bros. Funkbook (sKiyEni)

15 Nisan 2016, Cuma

Christian Löffler (Kite)

16 Nisan 2016, Cumartesi

Islandman, Önce: Can Koçlar (Voodoo Blues)

Cazkolik.com / 31 Mart 2016, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.