Bill Evans'ın ilk Hollanda konseri keşfedilmemiş bir albüme dönüştü

Bill Evans'ın ilk Hollanda konseri keşfedilmemiş bir albüme dönüştü

Cazseverler, bilhassa Bill Evans severler son yıllarda çok şanslı. Kısa aralıklarla daha önce duyulmamış Bill Evans kayıtları kulaklarımıza geliyor. Bu sefer Bill Evans, Marty Morell ve Eddie Gomez’in 1969’da Hilversum ve Amsterdam’da canlı çaldıkları performansları Elemental Music etiketiyle 17 Temmuz’da 12 sayfalık takdimi ile 3 plak olarak ve 23 Temmuzda ise 32 sayfalık kitapçık ile 2 CD ve dijital version olarak yayınlanacak.

 

The Hilversum kayıtlarında Duke Ellington’ın "I Let a Song Go Out of My Heart" parçasının Bill Evans tarafından icra edildiği bilinen tek kaydını dinleme imkânı buluyoruz. Albümün içerisinde daha önce yayınlanmamış Nico van der Stam tarafından çekilmiş 12 nefis fotoğraf yer alıyor. Takdim yazısını Hollandalı caz yazarı Bert Vuijsje kaleme almış. Hollandalı piyanist Jan Huydts ve basçı Eddie Gomez, davulcu Marty Morell ve piyanist Vijay Iyer’in röportajları kitapçığa renk katacak. Yapım ekibinin başında son yıllarda gün yüzü görmemiş kayıtları hayata kavuşturmasıyla maharetlenmiş prodüktör Zev Feldman ile birlikte Resonance Records takımı ile yapımcı ortağı Zak Shelby-Szyszko, tasarımcı John Sellards ve editör John Koenig yer alıyor. LP ve CD’nin mastering işleri bir kere daha Bernie Grundman'ın (Bernie Grundman Mastering Studios) maharetli ellerine emanet edilmiş, Toronto, Canada’da Standard Vinyl’de basılmış.

 

Evans'ın 1969'daki ilk Hollanda performansı 25 Mart'ta Hilversum'da gerçekleşti. Burada Claus Ogerman tarafından 1966 Verve albümü "Bill Evans Trio With Symphony Orchestra" için düzenlenmiş olduğu iki klasik uyarlama olan "Granadas" ve "Pavane"i kaydettiler. Bu eserlerde Hollandalı kamu yayıncısı NRU tarafından işletilen 50 kişilik Metropole Orkest, kendilerine muazzam bir şekilde eşlik ediyor. Ertesi gece Evans, Gomez ve Morell, Hilversum'daki KRO Studio 1'e gittiler ve mevcut albümün çekirdeğini oluşturan 14 parçayı çaldılar. 28 Kasım'da, üçlü RAI Congrescentrum' da, Avrupa Yayın Birliği tarafından Amsterdam'da düzenlenen çoklu grup gösterisinin bir parçası olarak altı parça seslendirdi.

 

Evans'ın 1969 Amsterdam gösterisine tanıklık eden eleştirmen ve tarihçi Bert Vuijsje, "Behind the Dikes" için notlarında piyanistin ülkesinde caza bıraktığı müthiş izlenimine dikkat çekiyor: "Bill Evans, Hollanda'daki ilk çıkışını nispeten geç yaptı ama Hollanda caz sahnesinde önemli bir etkisi oldu. Bu yeni ses, çoğu daha önce Bud Powell, Horace Silver ve Oscar Peterson stillerinde çalmış olan bir nesil piyanist üzerinde önemli bir etkiye sahipti."

 

Albüm kaydını yayın tarihi öncesinde dinleme şansı bulabilmiş bir müziksever olarak kayıt kalitesi ve performans konularında kefil olduğumu belirtmek isterim. 22 parçalık çalma listesi içerisinde Waltz For Debby, Emily, Alfie, Round Midnight gibi pek çok standard parçanın taptaze kayıtlarını dinleyeceksiniz. Albüm yayın tarihinden sonra detaylı bir de albüm değerlendirme yazısı yayında olacak. O tarihe kadar detayları bu websitesinden takip edebilirsiniz.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2021, Cumartesi

 


 

Bill Evans' first Dutch concert was released as an album

 

Jazz lovers, especially Bill Evans lovers, are very lucky in recent years. Within a short period, previously unheard of Bill Evans recordings come to our ears. This time, the performances of Bill Evans, Marty Morell and Eddie Gomez in Hilversum and Amsterdam in 1969, they’ve put together a really incredible presentation with a gorgeous triple gatefold LP jacket, and an elaborate 12pg LP insert for the vinyl will be released on July 17 and 32pg booklet for the CD edition will be released on July 17.

 

The Hilversum concert also contains the only Evans recording of the Duke Ellington classic, "I Let A Song Go Out Of My Heart." In the album, there are 12 exquisite photos taken by Nico van der Stam, which were not released before. The presentation was written by Dutch jazz writer Bert Vuijsje. Interviews with Dutch pianist Jan Huydts and bassist Eddie Gomez, drummer Marty Morell and pianist Vijay Iyer will make collectors happy. Producer Zev Feldman is at the helm once again, who has mastered new discovery recordings in recent years, along with Resonance Records team and producer partner Zak Shelby-Szyszko, designer John Sellards and editor John Koenig. The mastering works of LP and CD were once again entrusted to the skilled hands of Bernie Grundman (Bernie Grundman Mastering Studios), printed in Standard Vinyl in Toronto, Canada.

 

Evans’ first Netherlands appearance of 1969 was at Hilversum on March 25, where he recorded “Granadas” and “Pavane” – two classical adaptations originally arranged by Claus Ogerman for the 1966 Verve album "Bill Evans Trio With Symphony Orchestra" – backed by the Metropole Orkest, a 50-piece unit operated by Dutch public broadcaster NRU. The following night, Evans, Gomez, and Morell went to KRO Studio 1 in Hilversum, where they played the 14 numbers that serve as the core of the present album. On November 28, the trio performed six tunes at the RAI Congrescentrum as part of a multi-group show mounted in Amsterdam by the European Broadcast Union (EBU).

 

In his notes for "Behind the Dikes," critic and historian Bert Vuijsje, who witnessed Evans’ 1969 Amsterdam show notes the formidable impression that the pianist left on jazz in his country: “Bill Evans made his live debut in the Netherlands relatively late in life but had a considerable impact on the Dutch jazz scene. His new sound was a significant influence on a whole generation of pianists, most of whom had previously played in the styles of Bud Powell, Horace Silver and Oscar Peterson.”

 

As a music lover who had the opportunity to listen to the recording before the release date, I would like to state that I am a guarantor for the recording quality and performances. You will listen to never ever released before versions of many jazz standards such as Waltz For Debby, Emily, Alfie, Round Midnight in the 22-track playlist. A detailed album review article by me will be published after the release date of the album. Until that date, you can follow the details on this website.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / April 23, 2021, Friday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.