Jeff Beck de göçtü, Olimpos artık iyice ıssız

Jeff Beck de göçtü, Olimpos artık iyice ıssız

 

Bir çok neslin müzikal zevkini rafine eden gitarist; Jeff Beck

 

 

Elektrikli gitarın en özel silahşörü, Fender’in Gibson’ın, wah wah’ın, talk box’ın, Marshall amfilerin, envai çeşit pedalın, tremolo kolunun en usta ismi Jeff Beck’i kaybettik.

 

Jeff Beck elektrikli gitarın tillahıydı ama Yunan tanrılarının aksine ölümlüydü. Altmış senedir gitarıyla kimsenin ulaşamadığı tonlardaki kimsenin akıl veya cesaret edemediği benzersiz sololarıyla popüler müzik dünyasının en büyük gitaristi canlı izlemek istediğim ilk kişiydi. Bir parmağı ses düğmesinde, diğeri vibrato kolunda diğerleri tellerin üzerinde cambaz gibiydi. O eşsiz tonu ve benzersiz parmakları keşke canlı seyredebilseydim.

 

Bir çok keşfim gibi ortaokulda, o zamanlardaki müzikal klavuzum Nuran sayesinde tanışmıştım onunla. Sene '85, Mick Jagger’ın ilk solo albümü "She’s the Boss"daki "Lonely At The Top", aynı sene çıkan kendi albümü "Flash"daki liste  parçası "Get Us All In The End" ve Rod Stewart’ın vokali ile Curtis Mayfield klasiği "People Get Ready". Meğer o bayıldığım Rod Stewart’ın "Infatuation"unda da o çalıyormuş. Sonra gerisi geldi zaten. Ne kaydettiyse peşine düştüm. Ron Wood, Rod Stewart ile ilk Jeff Beck Group, Beck Bogert Appice, Max Middleton, Cozy Powell’lı ikinci Jeff Beck Group, fusion klasikleri "Blow By Blow", "Wired". Jan Hammer ile efsanevi konser albümleri. Terry Bozzio’lu Tony Hymas’lı gitar akrobasileri, 2000’lerde yaptığı albümler benim gibi eski kafalılara göre değildi ama devamlı farklı ufuklardaydı gözü, kulağı.

 

Dün BBC4’te seneler önce yayınlanan belgeselini hayranlıkla bir kez daha izledim. Kendi albümleri kadar başkalarına çaldığı parçalarda nasıl silinmez bıraktığını. Charles Mingus’un "Good Bye Pork Pie Hat" yorumu için nasıl memnun olduğunu ve ona uygun düşündüğü 2 bestesini daha önerdiği mektubu. Stevie Wonder ile stüdyoda "Supertitious"un nasıl ortaya çıktığını, "Definitely Maybe"deki üst üste soloları monitörlerden dinlemeden nasıl birbiri üzerine biçilmiş kaftan gibi oturttuğunu.

 

 

Jeff Beck'in eşlikçi olarak yer aldığı parçalardan oluşan Spotfiy listesi.

 

 

O eşsiz gitar tonu artık mazide kalan hoş bir sâdâ oldu

 

 

1950’lerde çocukken izlediği Gene Vincent filmleri ile tutulduğu gitar ve hot rods otomobillere olan aşkına ömrü boyunca tutkuyla sadık kaldı. Jimmy Page ile daha çocukken tanışmaları, Eric Clapton sonrası Yardbirds ile isim yapması hem onun hem de bizim şansımızdı. Kısa Yardbirds deneyiminden tam zamanında solo kariyere dümen kırması ona devasa bir diskografi sağladı. Bunca senedir ilk akla gelen session gitaristi olması ve bu işi yıldızlık düzeyine çıkarması pek örneği olan bir şey değil. Belki Steve Lukather’dan bahsedilebilir.

 

Meslektaşlarından ve diğer müzisyenlerden bu kadar saygı gören bir tek gitarist aklıma geliyor; Allan Holdsworth. O da kendi solo albümleri kadar diğer müzisyenlere çaldıklarıyla da panteondaki yerini almıştı.

 

Yardbirds ile beat, blues, ilk solo albümleri ile blues-rock, Bogert ve Appice ile power trio formuna hard rock, '70’lerin ortasında kariyerinin ve fusion janrının şahikaları, '80’lerden itibaren ilk aranılan yıldız gitarcı olarak bir çok pop, rock, caz, blues müzik parçasına keyfine göre attığı sololar radyoda bir anda karşımıza çıkabilirdi. Tina Turner, Morrisey, Seal, Kate Bush, Mick Jagger, Tom Jones, Jon Bonjovi, Ozzy Osbourne, Roger Waters, Buddy Guy, Imelda May, Josh Stone.

 

Kariyeri boyunca ona eşlik eden ve onun eşlik ettiği eşsiz müzisyenler ile bir çok hatırası var bende. Ron Wood, Rod Stewart, Micky Waller, Tony Newman, Bobby Tench, Richard Bailey, Nicky Hopkins, Max Middleton, Jan Hammer, Tony Smith, Fernando Saunders, Narada Michael Walden, Pino Palladino, Stanley Clarke, John McLaughlin, Tim Bogert ve Carmine Appice gibi enstrümanında hayranlık uyandırıcı devler ile yaptıkları bir çok neslin müzikal zevklerini rafine etti.

 

 

Jeff Beck anthology. Sanatçının kendi albümlerinden seçmeler.

 

Ronnie Scott klübündeki tarihi konserini izlemek için neler feda edilmezdi, ha keza Hollywood Bowl’daki yıldızlar geçidi konserini. Yaşımız, paramız yetseydi Tokyo’daki Carlos Santana ve Steve Lukather ile olanını. Cozy Powell ve Max Middleton ile, Carmine Appice ve Tim Bogert ile.

 

Üstad’ın değişiyle tonuna kurban!! Nur içinde yat. John McLaughlin yapayalnız artık Olimpos dağında.

 

Jeff Beck'in ünlü Hollywood aktörü Johnny Depp ile kaydettiği "18" isimli albüm haberini buradan okuyabilirsiniz.

 

Cenk Akyol

 

Cazkolik.com / 13 Ocak 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.