Kişisel Wayne Shorter tarihim

Kişisel Wayne Shorter tarihim

 

Benim tanıdığım Wayne Shorter

 

 

Evet, bir körün fil tarifi gibi olacak bu Wayne Shorter methiyesi, dev müzisyenin tüm kariyeri değil, benim yakalayabildiklerim.

 

Miles Davis’in en önemli beşlisinden arkadaşı, çok daha erken yaşta kaybettiğimiz, takkesi ile müsemma Joe Zawinul ile beraber kurduğu Weather Report ile müzikal hafızamda büyük yer tutan Wayne Shorter’ın dinlediğim ilk solo albümü Adam’s Apple’ı kadim dostum Demirhan kasete çektirmişti. O zamanlar beraberce Hakan “Eloy” Yürüsün’ün Bakırköy hat boyundaki tezgahında tedrisat görüyorduk. Rock müzikten farklı “daha ağır”, “daha klasik” şeyleri keşfetmeye başlamıştık. Bu tür keşifler bildiğiniz, aşina olduğunuz isimlere değen, kesişenler vasıtasıyla oluyor elbette.

 

Biliyorum, bu iş kabak tadı verdi, neredeyse her yazıda bir Carlos Santana referansım oluyor, ama elden ne gelir? Geçtiğimiz hafta öte dünyaya uğurladığımız cazın en büyük isimlerinden Wayne “Mr Gone” Shorter’ı da Carlos Santana’nın Swing Of Delight albümü ile tanımıştım. Tarık’ta plâğı vardı. Arka kapaktaki sarı lacivert formalı Carlos Santana fotoğrafı albümün beni cezbetmesini kolaylaştırmıştı. Herbie Hancock, Tony Williams, Ron Carter gibi mücevherlerin olduğu albüm bana o zamandan beri müptelası olduğum caz-rock, fusion dünyası ile, gerçek çalgıcılar ile tanıştırmıştı.

 

Miles Davis caz-rock janrını o unutulmaz ikinci beşlisi ile şekillendirmişti. Mahavishnu Orchestra, Tony Williams Lifetime, Headhunter’s hep o ekipten çıktı, koskoca bir ekol yarattı. Bu ekolün en sağlam sütunlarından Weather Report’u da bu yeni yetmelik zamanlarımda, İKSV’nin gerçek caz müzisyenlerini getirdiği zamanlarda keşfetmiştim. John McLaughlin, Pat Metheny, Al Di Meola, Blood Sweat Tears, Oscar Peterson, Chick Corea Electric Band ve bir çoğu gibi Wayne Shorter’ı da Açıkhava Tiyatrosunda eski arkadaşı Herbie Hancock, o zamanın en önemli davulcularından, yine Weather Report’tan Omar Hakim (Dire Straits’in Money For Nothing’indeki davul introsu onu tanınır kılmıştı kalabalıklara) ve bas gitarda Jaco Pastorius ile birlikte ilk akla gelen isimlerden Stanley Clarke ile 1991 yazında ağzım açık izlemiştik. Konserde hemen önümde oturan rahmetli Bahadır Akkuzu konser sonrası Omar Hakim’in insan üstü bir davulcu olduğunu ağzı kulaklarında söylüyordu.

 

İlk dönemki muhteşem solo albümleri Juju, Adam’s Apple, Speak No Evil’ı çok sonraları hatmettim. Feridun ağabey’in Wayne Shorter’ın ardından yazısının ilham kaynağı olan 8:30 konser albümü ile birlikte 70’lerin ortasındaki Alphonso Johnson, Ndugu Chancler ve Jaco Pastorius, Peter Erskine’li Weather Report’lardadır benim tanıdığım Wayne Shorter.

 

Cenk Akyol

 

Cazkolik.com / 12 Mart 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.