Bir fikrin mi var? Varsa eğer, bakın o fikir nerden nereye gidiyor!

Bir fikrin mi var? Varsa eğer, bakın o fikir nerden nereye gidiyor!

Gelişen ve değişen iletişim teknolojileri müzisyenleri yeni yöntemler aramaya yönlendiriyor. Bu anlamda, modern müzisyenlerin ilginç bir ikilemde kaldıklarını söylemek yanlış olmaz. Bu duruma, erişim imkanları çoğaldıkça erişim daha da azaldı dersek bu ne çelişki demeyin, ama öyle. Üç sene önce, saksofoncu Ben Wendel, ‘kendimi dinleyiciye daha fazla nasıl duyurabilirim’ diye kafa yorarken aklına bir dizi YouTube videosu kaydetmek geldi. Bu fikre bir de isim buldu ve ‘The Seasons’ adını verdi.


O yıl, her ay, doğru düzgün çekilmiş, prodüküsüyonu iyi olan, orijinal kompozisyonların çalındığı ve saksafoncu Joshua Redman, gitarist Gilad Hekselman, şarkıcı Louciana Souza gibi önde gelen isimlerle beraber çaldığı videolar kaydetti. Ayrıca, her parçayı belirli bir müzisyenle özellikle duo olarak kaydetmeyi tercih etti. Mesela, Jeff Ballard’la yaptığı video sanatçının davul imkanlarına yönelik bir kayıt olurken, Louciana Souza ile yaptığı kayıt ise ses/vokalin imkanlarına yönelik bir çalışma oldu. Bunun gibi şeyler.


Ben Wendell, bir tür video performansları diyebileceğimiz böylesi çalışmalar için Down Beat dergisine yaptığı açıklamada videoların yönetmeni Alex Chaloff ile bu çalışmaları yapmaya başladığımızda performanslar esnasında neleri yakalayabileceğimizi görmek istedik diyor. Üstelik, bu işin nereye yönelebileceğini dair hiç bir fikrimiz yoktu diye ekliyor.


İşler hızla gelişmiş. İki sene önce, The Jazz Gallery’de, bir vokalli seti Village Vanguard’da Gilad Hekselman, Eric Harland, Matt Brewer ve Aaron Parks’tan oluşan beşli performans izlemiş. Kısa süre sonra ise ünlü müzik şirketi Motema bu seriyi albüme dönüştürmeyi önermiş ve sonbaharda yayınlanan ve herbir parçanın bir ayın ismine denk geldiği albüm The Seasons adıyla yayınlanmış. Önce binlerce görüntüden oluşan seri zamanla kendini klasik formatta bir albüm olarak bulmuş. NYTimes gazetesinin eleştirmeni albümü yılın en iyi albümlerinden biri olarak tanımlamış. Bu eleştiri gazetede yayınlanmış. Çoğunukla düetlerden oluşan kayıtlara çeki düzen veren Wendell eklediği yeni bir-iki kayıtla beraber albümü tamamlamış ve ortaya The Seasons çıkmış. Şimdi bir Avrupa turnesi oluşturuluyor. Bakın, bir fikir nerden nereye geldi.


Cazkolik.com / 05 Aralık 2018, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.