Bölgenin caz merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Bakü`nün "Baku Jazz Festival"i 19-30 Ekim tarihleri arası dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapacak.

Bölgenin caz merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Bakü`nün "Baku Jazz Festival"i 19-30 Ekim tarihleri arası dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapacak.

Azerbaycan ve başkenti Bakü giderek zenginleşen, zenginliği arttıkça sosyal hayatı dikkat çekici hale gelen, sosyal hayatı yoğunlaştıkça caz müziğiyle ilgili etkinlikleri de aynı oranda artış gösteren bir merkez şehir haline geldi. Özellikle mimari alanda son yıllarda Zaha Hadid gibi önemli mimarlarla yapılan yeni ve görkemli binalar şehrin siluetini de değiştiriyor.

* * *

Caz müziği bakımından şehrin hayatına etki eden kaynaklardan biri de Türkiye Büyükelçiliği nezdinde geçtiğimiz günlerde Bakü`de gerçekleşen "Bakü Caz Festivali" oldu. 10 - 16 Ekim günleri arası gerçekleşen "Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Bakü Caz Festivali" festivalin neredeyse tamamında Türkiye`den giden caz grupları ve müzisyenleri konserler verdiler. Bu haber vesilesiyle önümüzdeki hafta ortası sona erecek bu festivalden hem de haberin esas konusu olan Baku Jazz Festival`inden birlikte sözetmiş olalım.

19-30 Ekim tarihleri arası gerçekleşecek Baku Jazz Festival`e dünyaca ünlü isimler katılacak.

Bölgenin, uluslararası anlamda en yoğun katılımlı caz festivali olan Baku Jazz Festival`inin her yıl etkinliğini artırması cazseverler açısından güzel bir gelişme. Eğer aynı tarihlerde İstanbul`da da Akbank Caz Festivali denk gelmese belki bir çok cazsever `hem seyahat hem caz` diye düşünüp gitmeyi düşünebilir bile. Kimbilir...

* * *

Festival, ismi Bakü ile özdeşleşen Haydar Aliyev Palace, Philharmonic Hall, Baku Jazz Center gibi önemli merkezlerde gerçekleşecek. Festivalin tüm programını ise aşağıda bulabilirsiniz. Bu tarihlerde eğer bir şekilde yolunuz Bakü`ye düşecek ise mutlaka bu konserlerden birini izlemeyi unutmayın deriz.

Baku Jazz Festival, 2014 programı:

19 Ekim: Craig Tabor and His Trio
20 Ekim: Terry Lyne Carrington
20 Ekim: E. Shirinovta
21 Ekim: RAST Group
22 Ekim: Terence Blanchard Quintet
23 Ekim: Anat Cohen
23 Ekim: Asadli
24 Ekim: Salman Sultanov
24 Ekim: Zaur Mirzoyev and his band
25 Ekim: Michel Camilo
25 Ekim- Rain`s concert
26 Ekim: "New Names"
27 Ekim: Trilok Gurtu
28 Ekim: Stanley Clarke and concert band
29 Ekim: "Jangi" band
30 Ekim: Novrasly Armstrong

Cazkolik.com / 12 Ekim 2014, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.