Oscar Peterson swingli çalıyorken başka bir şeyin ne önemi olabilir ki?

Oscar Peterson swingli çalıyorken başka bir şeyin ne önemi olabilir ki?

 

Oscar Peterson Trio; "Live at the Tivoli Gardens, Copenhagen May 29th. 1965"

 

 

Oscar Peterson hakkında eminim binlerce sayfa yazılmıştır. 20. yüzyılın bu çok önemli caz müzisyeni hakkında hâlâ yeni şeylerin çıkıyor olması ne kadar ilginç!

 

Aralık ayı ortası yayınlanan yeni bir albüm bize Peterson hakkında hâlâ bilmemiz gereken şeyler olduğunu gösteriyor, hem de öyle az buz şeyler değil, sanatına dair baya bold bilgiler bunlar.

 

1965 yılı Mayıs ayı Oscar Peterson için önemli bir ay olmuş, çünkü, 29 Mayıs 1965 akşamı trio olarak verilen konser esasen Peterson kariyerinin dönüm noktalarından biri imiş. Piyanoda Oscar Peterson, kontrbasta Ray Brown ve davulda Ed Thigpen'den oluşan üçlünün son konseri olarak kayda geçmiş.

 

Bu konser daha önce yayınlandı mı bilmiyorum, yayınlanmış olabilir fakat Lantower firmasından çıkan bu yeni çalışma hem çok güzel tasarıma sahip (harika kapak fotoğrafı kimin bilmiyorum, belki albüm içinde kredi bilgilerinde yazıyordur), hem konser kaydı çok başarılı bir restorasyondan geçmiş.

 

 

Bu final gecesine dair başka bilgiler de var

 

 

Mesela, "Misty", "Moaning" ve "Django" üçlü tarafından kaydedilen tek versiyon imiş. Bu önemli.

 

Bu önemi artıran bir diğer detay ise Peterson'ın o geceki konser repertuvarına dair düşünceleri olmuş.

 

Bir caz klasiği olan "Misty"e dair Peterson "... bu şarkının sözlerine verilen önem nedeniyle melodinin özü kaybolmuştur" açıklamasında bulunmuş. "Halbuki" diyor Peterson; "Misty'nin melodisi bugüne kadar kullanılmamış bir güzelliği ve derinliğe sahiptir" diyor. Dikkat!

 

Parçada Ray Brown'ın kontrbası dikkat çekiyor hakikaten ama, yine Peterson'ın deyişiyle; "Bu versiyonda Ray Brown ön plana çıkıyor ve sadece bir eşlikçi olmak yerine kendi anlayışını ortaya koyuyor" diyor.

 

Oscar Peterson, bu veda gecesine dair asıl açıklamayı ise şu son kısımda yapmış.

 

"Son zamanlarda eksik olan bir şeyi yeniden empoze etmeye çalışıyorum: Teddy Wilson ve Art Tatum'un çok etkili bir şekilde yaptığı gibi ... piyanonun pes notalarını yeniden kullanmak istiyorum".

 

Bizzat Oscar Peterson kendi piyano sanatı hakkında hayli dikkat çekici bir tespitte bulunmuş. İyi bir repertuvar takipçisi bu bilgiyi, Peterson'ın bu tarihten sonraki kayıtlarında mukayeseli bir araştırmaya girişir bence. Acaba bu alt/pes notalar hakkında nasıl bir sonuca varılırdı bunu doğrusu merak ediyorum.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 10 Ocak 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.