Böyle olur cazcıların tangosu

Böyle olur cazcıların tangosu

Fransız akordeoncu Vincent Peirani'ye göre Abrazo bir tango dansçısının kucağını açarak sarılmasıdır. Peirani 2009 yılından beri soprano saksafoncu Émile Parisien ile ikili olarak çalışıyor. her ikisini defalarca Türkiye'de izledik. Onlar bizi, biz onları hayli severiz. Her ikisi de çeşitli projeleriyle çok sayıda ödül kazandı ve bu yeni albüm 2014 yılında çıkan ve Sidney Bechet dönemini ele aldıkları "Belle Époque" albümünden sonra ikili olarak yaptıkları ilk çalışma. Abrazo, bazı tanınmış tango bestelerinin yanısıra bazılarını kendilerinin yazdığı bir tango albümüdür.

 

Bu albümün önemli bir yanı tangonun dans ruhunu korumasıyken, kimi müziklerde, özellikle Parisien'in soprano saksofonunda Balkan tınıları da öne çıkması. Albümdeki müzikleri dinlerken çoğu parçada öne çıkan Parisien'in soprano saksofonu oluyor. Konserlerinden ne kadar tutkulu bir icracı olduğunu iyi bildiğimiz bu önemli sanatçı ritmik akorları tekrarlarken armoniyi elden bırakmıyor, hatta, Ornette Coleman tarzı tango için vahşi sayılabilecek doğaçlama anlara dahi giriyor.

 

Albümde yeralan parçalar Jerry Rol Morton'dan Piazzolla'ya, Arjantinli gitarist Tomás Gubitsch'ten bizzat iki sanatçıya ait besteler. Peirani'nin iki bestesinden birinin adı karısının küçük bir çocuk iken takma adı olan "Nouchka" diğeriyse funky tango kelimelerinin ilk harfleri olan "F.T." adını taşıyor. Albümde bir de Kate Bush bestesi "Army Dreamers" var. İki Piazzolla bestesi "Fuga y Misterio" ile "Deus Tango" müzikleri itibariyle birer Piazzolla bestesi olduğu çok belli.

 

Bu albüm, günümüzün iki önemli virtüöz sanatçısının olağanüstü beceri, drama, eğlence ve yaşama sevinciyle dolu harika bir albüm. Başlığa bakınca anlayacağınız gibi dinleyene böyle olur cazcıların tangosu dedirtiyor.

 

Cazkolik.com / 06 Eylül 2020, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.