Bu yaz izleyeceğimiz 23. İstanbul Caz Festivali`nin "EN"lerini derledik. Festivalin "EN"leri neler? Hepsi içerde.

Bu yaz izleyeceğimiz 23. İstanbul Caz Festivali`nin "EN"lerini derledik. Festivalin "EN"leri neler? Hepsi içerde.

Bu yaz izleyeceğimiz 23. İstanbul Caz Festivali pek çok yönden incelenmeye müsait isimler ve gruplarla dolu. Bu isimlerin yer aldığı mekanlar, semtler, o semtlerin İstanbulla ilişkisi, sahnedeki müziklerin mekanlar ve semtlerle ilişkisi... Festival bu anlamda giderek mekan-semt-sanatçı bütünleşmesine daha dikkat eden projelere yöneliyor. Festivale doğru yol alırken biz de Cazkolik olarak birçok farklı açıdan festival konserlerine gözatmaya, yazıp çizmeye devam edeceğiz ama bu kez bir "EN"ler listesi yapalım dedik. Festivalin "EN"leri... En merak edilen konser ve konser mekanı, en banko konserler, eh merak edilen sanatçı, en havalı isimler, en nostaljik ve en Avrupai konserler... Nedenleri de birer cümle yanında. Konserlerin bilet alma linkleri de mevcut, dileyen tıklayarak hemen biletini alablir. Konserlerde görüşmek üzere...


23. İstanbul Caz Festivali`nin "EN"leri!

Damon Albarn ve Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası

Bir daha hiç eski haline dönmeyecekmiş gibi görünen Suriye bütün devletler üstünde tepinmeye devam ederken Suriye Arap Ulusal Orkestrası`nın eski-yeni dağılmış üyelerini bir araya getirmesi saygı duyulacak bir girişim. Şef Issam Rafea önderliğindeki orkestranı bu yaz festivalde Damon Albarn ve konuk sanatçıların katılımıyla vereceği konser haliyle en merak edilen konser olmayı hakediyor.

Konsere bilet almak için tıklayın...


Beykoz Kundura Fabrikası

Başlıkta Beykoz Kundura Fabrikası yazdığına bakmayın, orası aslında Beykoz "Deri" ve Kundura Fabrikası idi ve deri haddehaneleri çok meşhurdu. İstanbul`un en zarif ve köklü semtlerinden Beykoz`un on çeşmeler isimli meydanından boğaz yönünde yürümeye devam edin, vapur iskelesinin olduğu Yalıköy`den düz yukarı kıvrılarak denize paralel devam edin karşınıza mutlaka çıkacaktır. Çıkmaması mümkün değil. Beykoz`un en büyük alanı. Özellikle hafta sonları önündeki çayırlık alanın eşi benzeri yoktu, tam bir panayır yeri olurdu. Fabrikanın paydos saati yüzlerce insan kapıda bekleyen aileleriyle buluşur. Bir çeşit Yeşilçam filmi gibi. Biliyoruz ki söylüyoruz, top peşinde çok koşturmuşluğumuz vardır orda!

Beykoz Kundura Fabrikasi`ndaki konserlere bilet almak için tıklayın...


Festivalin Zorlu PSM konserleri.

Benim tercihim her zaman katıksız cazdan yana diyorsanız bu yaz sizi festivalin Zorlu`daki konserlerinde çok sık göreceğiz demektir, hatta, en iyisi ordaki konserlere blok bilet alın, çünkü hiçbiri kaçırılacak gibi değil! Hangisi gitmesem olmaz diyeceğiniz konser? Hiçbiri... Kurt Elling daha dün Beyaz Saray`dı adam. Ayağının tozuyla gelecek. John Scofield son Grammy`li kahraman. Mehldau & Guiliana her daim mest ediyor. Antonio Sanchez son yılların en popüler isimlerinden. Branford Marsalis için bahane bulanı allah çarpar. Cyrus Chestnut bir türlü son konserlerinde İstanbul`a gelemedi, bu sefer şeytanın bacağını kırmalı. Hepimiz orda olmalıyız. Yani, hepsi bomba konserler...

Zorlu konserlerine bilet almak için tıklayın...


Kamasi Washington

Diyebilirsiniz ki festivalde o kadar ünlü isim varken niye onlara göre çok daha az bilinen bir isim olan Kamasi Washington? Yine bilenler bilir diyerek lafa girelim; Kamasi son yılların en merak edilen isimlerin başında geliyor, sadece bizde değil, dünyada da öyle. Yayınladığı albümle en saygın ödülleri almayı başardı. Müziğini herkes merak ediyor ve son not adam ilk kez geliyor. 2010 sonrası cazı takip eden kime sorarsanız sorun size Kamasi Washington diyecektir. Nokta.

Kamasi Washington konserine bilet almak için tıklayın...


Erkekse Nile Rodgers, kadınsa Josh Stone

Yetmişlerde müziğe soul, funk, R&B gitaristi olarak başlayan Nile Rodgers seksenlerde yayınlamaya başladığı solo albümlerle bir anda Disco dönemin kralı oldu. Üstelik, şimdilerde yeniden parlayan, eski günlerine dönen bir isim ve eski günlere göre çok daha havalı. Ondaki soul ve funk karışımı bu yaz Küçükçiftlik Parkı fena sallayacak.

Nile Rodgers konserine bilet almak için tıklayın...

Moda sayfalarındaki süper modelleri aratmayan Josh Stone festivalin en `havalı` kadınlarından. Bizim sevgili Cenk Akyol`un dediği gibi sahnede "Josh"turan bir sesi ve müziği var. İşin `havalı` kısmına gelince yanında Laura Mvula da olması kaydıyla.

Josh Stone konserine bilet almak için tıklayın...


Bu yıl İKSV`nin Yaşam Boyu Başarı ödülünü alacak iki önemli usta; Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran olacak. Erdoğan ayrıca geçen yıl yayınlanan "Türk Caz Tarihine Işık Tutanlar" isimli albümüyle altmışların başlarında konserler verdiği grubu ve dönemi yeniden anacak. Cazın bu öncü isimleri için hepimiz orda olacağız.

Konsere bilet almak için tıklayın...


Hugh Coltmann ve French Quarter

Aslında bu kısma en Avrupai değil de en Française demek belki daha doğru olur zira müzisyenlerin tamamı Fransız. Evet, Fransız ama sahnedeki müzik Nat King Cole müzikleri olacak. Esasen ağırlıklı olarak Rock & Blues söyleyen Coltmann sahnede hepsi Avrupa cazın önde gelen isimleri olan Emile Parisien, Vincent Peirani, Thomas Encho, Anne Paceo gibi isimlerle King Cole`a Avrupa havası katacak. Hatta, Coltmann haricindeki isimleri sahnedeki müziğe etkisine ayrı bir gözle bakın deriz. Bakalım nasıl olacak?

Konsere bilet almak için tıklayın...


Cazkolik.com / 06 Mayıs 2016, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.