Büyük bir caz müzisyeni Sylvain Luc genç yaşta hayatını kaybetti

Büyük bir caz müzisyeni Sylvain Luc genç yaşta hayatını kaybetti

 

Gitar sihirbazı, inanılmaz bir doğaçlama ustası, solo veya düet çalarken muhteşem bir usta; Sylvain Luc 58 yaşında öldü

 

 

Caz dünyası büyük bir ustanın 58 yaşındaki ani ölümüyle sarsıldı. Sanatçının eşi, gitarist ve besteci Marylise Florid, dünyaca ünlü gitarist Sylvain Luc'un Çarşamba günü hayata veda ettiğini duyurdu.

 

Académie du Jazz'dan Django Reinhardt ödülü alan ki ödülü Michel Legrand'ın elinden almıştı, ayrıca, Sacem'den Grand Prix du Jazz ve Chevalier de l'ordre des Arts et des Lettres ödüllerinin sahibi Luc sadece olağanüstü bir sanatçı olmanın yanında ilgi çekici bir şahsiyetti. Fransız eleştirmenler caz dünyasında sağır edici bir sessizlik yaşandığını söylüyor.

 

Sylvain Luc 1965 yılında Bask bölgesinde Bayonne'da doğdu. Dört yaşında gitarı keşfetti. Ardından, Bayonne Konservatuarı'nda keman ve çello üzerine 10 yıl eğitim aldı. 1988'de Paris'e yerleşti ve burada Michel Jonasz ve Catherine Lara gibi sanatçılara eşlik etti, beste ve düzenleler yaptı. Richard Galliano ve üçlüsü ya da Éric Le Lann ile çalıştı. Bir yerde caz şeytanı içine girmişti artık. Sylvain Luc, Michel Portal, Dee Dee Bridgewater, Didier Lockwood, Stéphane Belmondo, Larry Coryell, John Mc Laughlin gibi isimlerle işbirliği yaptı ve inanılmaz bir gitarist kariyerine imza attı.

 

 

 

Bir dil yaratan sanatçı

 

 

France Musique programı Guitare'ın yapımcısı Sébastien Llinares, "Sylvain Luc ile ilgili en etkileyici şey, her şeyin mümkün olması" diyor. Bir klasik müzik sanatçısı olan eşi Marilyse Florid ile 2019'da kaydettiği D'une rive à l'autre adlı ikili projesi de bunun kanıtı: "Bu kayıtta çarpıcı olan şey, bir cazcı dinlediğimiz izlenimine kapılmamamız. Duyduğumuz şey, klasik parçaları gerçek zamanlı olarak yeniden armonize ederek bir dil yaratan biri. Her projede kendini yeniledi, tüm bu kelime dağarcığını nereden bulduğunu merak eettiriyor." Bu onun en etkileyici özelliğiydi: "Her zaman kendini sorgulamak, her zaman ilerlemek. Fransa'da pek fazla rastlamadığımız uluslararası bir cazcı kimliğine sahipti."

 

France Musique'teki Open Jazz'ın yapımcısı Alex Dutilh'in Sylvain Luc ile yakın dostluğu vardı: "İlk kaydının notalarını ben yazdım. O Basklıydı, ben de Bask taraflarında büyümüştüm, bu durumu bizi daha da yakınlaştırdı." Sylvain Luc her şeyden önce "inanılmaz bir doğaçlamacıydı": "Beni büyüleyen de buydu. Gitar söz konusu olduğunda çok büyüklerin seviyesinde bir ustaydı. Ona herhangi bir melodiyi emanet edebilirdiniz. Ortaya gerçekten harika şeyler çıkardı. Her konuda tutkuluydu. Sébastien Llinares de gerçek bir müzisyenden bahsediyor: "Onun çalışında olağanüstü bulduğum şey bası kullanma şekliydi. Başparmağı basları, diğer parmakları melodiyi ve armonileri çalardı. Gitarında bütün bir orkestra vardı.

 

 

 

 

 

Büyük adamların alçakgönüllülüğü

 

 

Bir yandan da tek başına bir kariyer. Alex Dutilh, "İlk ve son albümleri solo gitar albümleriydi, sırasıyla Piaia ve Simple Song diyor. Bir melodiyle kafa kafaya mücadele etme cesareti büyük müzisyenlerin işidir. O bundan asla korkmadı ve her zaman başarılı oldu. Ve tabii bir de karşılaşmaları ve yaptığı işbirlikleri vardı: "Stéphane Belmondo, Richard Galliano, Louis Winsberg ile düetlerde harikaydı... Sylvain, Bernard Lubat ile birçok kayıt yaptı ve ikili olarak turneye çıktı."

 

Sylvain Luc'ün ölüm haberini ileten sevgili Emin Fındıkoğlu ağabeyimize teşekkür ederiz.

 

Haber, Radio France'ın resmi sitesinden derlenmiştir.

 

Cazkolik.com /20 Mart 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.