Çağrı Sertel'in klavye evreni galaktik yolculuğa çıkarıyor

Çağrı Sertel'in klavye evreni galaktik yolculuğa çıkarıyor

Çağrı Sertel yakın dönemde ardı ardına üç single çalışma yayınladı. İlk çalışma "Tepemsultan", ardından "Devran", en son iki parçalı "Fer" ve şimdi, 30 Nisan Dünya Caz Günü "Uzak" yayınlanacak.

 

Sertel'in klavye evreni/vizyonu giderek büyüyor, gelişiyor. Sadece müzikleri değil, görseller de anlatımı destekleyen güçlü unsurlara dönüşüyor.

 

"Tepemsultan"ın açılıştaki güçlü melodisi dinleyici için adeta pusula işlevi görürken parçanın devamındaki yoğun elektronik/tuşlu dokular yıldızlar arası sanal seyahatin kapısını aralıyor. Beş dakikalık seyahat boyunca açılış melodisinin zihnimizde bıraktığı tat dinleyeni parça ilerlerken başlangıca bağlayan tek şey gibi diyerek müziğe dair fantastik açıklamalar kurgularken ikinci single "Devran" çalmaya başlıyor. Bu kez Ceylan Ertem'in sesi sürpriz. "Yalan devran"lı cümleler uçuşuyor havada. Kozmik bir 'arabesque' füzyon.

 

Üçüncü çalışma "Fer" ve "Hezaren" aynı dönemde yayınladığı "Kuytu" albümündeki müziklerin izdüşümüne sahip. Aynı ailenin albüm fotoğrafında yer almamış iki üyesi gibi. Tıpkı albümdeki müzikler gibi kısa çalışmalar. Oldukça kısa olan müziklerin ikisi de nadir bir piyano tavrına ve sounduna sahip. Minimal sakinlik ve uyum kullanılan görsele de yansımış.

 

30 Nisan Dünya Caz Günü yayınlanacak "Uzak" ise yine kozmik göndermeli ama daha kaotik bir çalışma. Çağrı Sertel'in çoklu evreni farklı kültürel aromaların füzyonu gibi. Kullanılan her müzikal dokunun zihnimizde karşılığı var. Bu karşılığı kalben, aklen ve şeklen her üç şekilde hissetmek mümkün. Salgın döneminin en yaratıcı ve çalışkan müzisyenlerinden Çarı Sertel'in yakın dönem sürprizlerinde acaba başka daha neler var?

 

Cazkolik.com / 24 Nisan 2021, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.