Müze Gazhane konseri öncesi Charles Pasi'nin caz devi Archie Shepp ile şu iki kaydına kulak verin

Müze Gazhane konseri öncesi Charles Pasi'nin caz devi Archie Shepp ile şu iki kaydına kulak verin

Popüler şarkıların derin damarı olan Avrupa ekolü 1950'lerden beri Türkiye'de dört nesildir dinlenir. Zaman gelir Fransız şarkıcılar ağır basar, zaman gelir İtalyanlar. Milenyumda Fransız ZAZ gibi bir kaç isim yıllarca hit şarkılara imza attı ama artık hem Fransız, hem İtalyan karışımı bir sanatçı var; Charles Pasi.

 

Türkiye’deki ilk konserini 2018 sonunda veren şarkıcı, şarkı yazarı ve armonikacı Charles Pasi, Spotify’da müziğinin kendi evi Paris’ten sonra en çok dinlendiği şehir olan İstanbul’a yeniden geliyor.

 

 

Pandemi yüzünden geciken kavuşma, 10 Mayıs Çarşamba gecesi Müze Gazhane’nin mumlarla aydınlatılmış atmosferinde, ‘Hava Kararınca’ serisi kapsamında gerçekleşecek ve konser saat 20:00’de İBB'nin kültür hizmetleri kapsamında ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

Müzikal etiket dışı bir isim olan Charles Pasi içinden gelen müziği yaptığını söylüyor ve etiket şartsa damesela soul, caz, funk, blues, rock sınırlarında çalmayı, söylemeyi seviyor.

 

Kendine has bu füzyon, buğulu bir vokali ve armonikayla süslenince başka bir hal alıyor. Sözleri çoğunlukla eğlenceli, ritmik, hayatı dalgaya alan ama bazen de karanlık. Melodileri ise renkli ve baştan çıkaran bir sihri var.

 

 

Sırtını blues’a dayayan ilk albümü ‘Mainly Blue’dan sonra 2011 yılında çıkarttığı ve free cazın efsane isimlerinden Amerikalı saksofoncu Archie Shepp’in iki parçada konuk olarak yer aldığı ‘Uncaged’ ve üçüncü albümü ‘Sometimes Awake’ ile Charles Pasi’nin müziği daha geniş kitlelere ulaştı.

 

2017 sonunda Blue Note (Universal Media Group) ile anlaşarak dördüncü albümü ‘Bricks’ yayınlandı, Charles Pasi efsane prodüktör Don Was’ın yönettiği plak şirketinin imzaladığı yaşayan ilk Fransız şarkıcı oldu.

 

Charles Pasi'nin Decca Records etiketiyle çıkan ikinci, şimdiye kadarki beşinci albümü ‘Zebra’, Şubat 2021’de yayınlandı. Sanatçının yine Blue Note’dan çıkacak olan yeni albümünün kayıtları sürüyor. Albüm 2024 yılında yayınlanacak.

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2023, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.