Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek...

Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek...

Sonbaharın ilk yerli caz albümü haberlerinden biri Fahir Atakoğlu'ndan geldi. Uzun zamandır duyduğumuz, çıkmasını beklediğimiz, geçen bahar aylarında kendisiyle bir önceki "Istanbul in Blue" albümü üzerine yaptığımız söyleşide sonbahar için müjdesini verdiği "Faces & Places"ın daha o zaman bize her şeyi hazır, zamanının gelmesini bekliyoruz demişti. İşte o vakit gelmiş anlaşılan zira albüm marketlerin raflarında yerini aldı. Belki bir hafta kadar olmuştur bile.

Kendisi her ne kadar 'caz müzisyeni değilim, müzisyenim' diye sıkça vurgulasa da yine de biz diyoruz ki caz dünyasındaki yolculuğuna yeni albümlerle devam ediyor. 2007 yılında piyasaya sürdüğü ve cazseverler tarafından büyük bir beğeniyle karşılanan ‘Istanbul in Blue’nun ardından "Faces& Places" adını taşıyan bu dumanı üstünde çalışmada kendisine çok güçlü bir kadro eşlik etmiş. Sadece caz dünyasının değil, tüm müzik dünyasının yakından tanıdığı çok ünlü ve usta müzisyenler Atakoğlu ile buluşmuşlar. Yine o söyleşiye referans vererek söylersek, Cazkolik okurlarına kısmen bahsetmiş olduğu isimler Türk cazseverinin de yakından bildiği isimler; basta John Patitucci (geçen yıl İş Sanat'a Wayne Shorter ile gelmişti), davulda Horacio El Negro Hernandez, elektronik gitarda Wayne Krantz (Istanbul in Blue'da da birlikte çaldılar), saksafonda Bob Mintzer, trompette Randy Brecker (geçen yılın Grammy ödüllü büyük müzisyeni, caz trompetinin günümüzdeki en tanınmış isimlerinden), flamenco gitarda Rene Toledo, akustik gitarda Romero Lubambo, perküsyonda Rogerio Boccato Atakoğlu'nun piyanosuna eşlik ediyorlar.

Caz albümleriyle başta Amerika olmak üzere tüm dünyada sık sık adından söz ettiren Fahir Atakoğlu, dünya caz listelerinin de müdavimi durumunda. ‘İstanbul İn Blue’ eleştirmenlerden sayfalar dolusu olumlu yorumlar almış ve ‘Dünya Jazz Radyoları Listesi’nde tam üç kez birinciliğe yerleşmişti.

Müzik piyasasının beklediğinden daha kısa sürede gelen "Faces& Places" albüm kendi plak şirketi Far & Here tarafından yayınlandı. Amerika’da Ağustos ayında dinleyiciyle buluşan albümdeki tüm besteler Atakoğlu’nun. Grammy ödüllü Phill Magnotti’nin ses mühendisliğini yaptığı albümün kayıtları Carriage House Stamford CT. Stüdyoları’nda 5 günde tamamlanmış.

Kendi alanlarından dünyanın en iyileri arasında kabul edilen müzisyen dostlarına ayrıca Dave Eggar yönetiminde bir yaylı sazlar grubu da eşlik ediyor ve üstelik bu yaylı sazların düzenlemeleri de Atakoğlu’na ait, albümün iç yazısını ise Bill Milkowski yazmış.

Faces& Place’s 52. Grammy’e giriş listesine 7 dalda aday...

Fahir Atakoğlu yeni albümünün hazırlıklarını tamamladıktan hemen sonra 52. Grammy Ödülleri’ne başvuruda bulunmuş. Grammy'lerin giriş listesinde “Record of the Year”, “Album of the Year”, Best Contemporary Jazz Album, Best Improvised Jazz Solo, “Best Instrumental Composition”, “Best Instrumental Arrangement”, “Best Engineered Album” olmak üzere tam 7 dala layık görüldü.

Aday olanların değerlendirileceği oylama Grammy/ Naras üyeleri tarafından 9 Ekim 2009 Cuma günü belirlenecek. Bu oylama sonucunda ilk beşin belirlenmesinin ardından ödül töreni 31 Ocak 2010’da Staples Center, Los Angeles’da yapılacak.

Albüm hakkında ilk çıkış bilgilerini bu kadarlık vermiş olmakla yetinelim ama en kısa zamanda Fahir Atakoğlu'nu Radyo Cazkolik'e ağırlayarak hem albümünü kutlamak hem de kendisiyle mükemmel bir söyleşi yapmak istiyoruz.

Cazkolik.com / 8 Ekim 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X