Caz kapılarını yeniden açıyor... Green Mill'deki ilk gece izlenimleri yayınlandı

Caz kapılarını yeniden açıyor... Green Mill'deki ilk gece izlenimleri yayınlandı

Şikago'nun geçmişi yüz yılı aşan köklü caz kulübü Green Mill tüm caz kulüpleri gibi Mart ayında kapılarını kapattı. Aradan geçen dört ayın ardından alınan kararla birlikte ilk kez geçen hafta sonu kapılarını açan kulübün ilk gecesini Chicago Tribune gazetesi yazarı Howard Reich yerinde izleyerek gözlemlerini gazetesinde kaleme aldı. (Fotoğraflar: Armando L. Sanchez/Chicago Tribune)

 


 

Green Mill'in sahibi Dave Jemilo 1918-19 İspanyol gribi salgını sırasında tarihi kulübün ne kadar süre kapalı kaldığını bilmiyor ama bu kez yeniden açmak için zaman kaybetmeyeceğini biliyordu.

 

Geçmişi 1907 yılına uzanan ve ilk olarak Pop Morse’s Roadhouse ismiyle açılan, 1910 yılında Green Mill Gardens adını alan köklü kulüp 16 Mart 2020 akşamından bu yana ilk kez geçen hafta sonu Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları canlı müzik sundu.

 

Eyaletin yeniden açılış planının dördüncü aşamasına geçmesi, Jemilo ve diğer caz kulübü sahiplerinin 26 Hazirandan itibaren yüzde 25 dolulukla faaliyete yeniden başlamasına izin vermişti ancak şehrin beş büyük caz kulüpten Green Mill ve Andy's Jazz Club ilk hafta sonu kapılarını açtı. Constellation 31 Temmuzda açılacağını söylüyor, Winter’s Jazz Club'ın ise web sitesinde ise hâlâ “bir sonraki duyuruya kadar kapalıyız” diye yazıyor.

 

Kuübün sahibi Jemila maske yüzünde “Hey millet, Green Mill'e hoş geldiniz” diye karşılıyordu cazseverleri. Pazar gecesi setlerini Joel Paterson Trio, Cuma ve Cumartesi akşamlarını Pete Benson Organ Trio olarak duyurdu.

 

“Pazar gecesi burada olduğunuz için gerçekten çok mutluyuz” diye devam etti Jemilo, bazı tanıdık müşterilerin ara ara maskelerini çıkardıklarını fark etti ki başka türlü içeceğini nasıl yudumlasınlar ki?

 

“Tuvalete giderseniz maske takın” diye uyarmayı ihmal etmedi.

 

Jemila sahneden indikten sonra gitarist Paterson, organist Chris Foreman ve davulcu Alex Hall nihayet çalmaya başladı;

 

İşte, sonunda canlı müzik...

 

Jimmy McGriff’in “Bahama” isimli parçasında Paterson Trio tam gaz çalmaya başlayınca hepimiz Mart ortasından beri neler kaybettiğimizi farkettik. Green Mill’s kadar rezonanslı ve canlı bir kulüpte duyduğunuz sesi sonuna kadar hissedersiniz. Zonklayan bas, Foreman'ın Hammond B-3 orgundan ve Paterson'ın gitarıyla stratosfere gönderdiği yükselen hatlar, davullara çarpan patlamalar henüz en gelişmiş kayıt teknolojisi tarafından bile kaydedilememiştir.

 

Paterson, bitirdikten sonra organist Foreman'a sordu; “Nasıl bir duygu Chris?”

 

"Üç aydan sonra hiç de kötü değil," dedi Foreman.

 

"Kesinlikle erken," diye yanıtladı Paterson da.

 

Paterson dinleyicilere, “Pek çok açıdan tuhaf bir dünya” dedi. “Üç aydır konser vermedim. Üç aydır bir konser izledin mi ya da dinleyici karşısındaki becerilerini kaybettin mi?”

 

Alkışlar… Alkışlar… Görünüşe göre kaybetmemiş.

 

“Cuma gecesi, ilk gece 20 civarında dinleyici vardı” diyordu Jemilo ertesi gün verdiği röportajda.

 

“Kulübe gidip yeniden caz dinliyor olmak mükemmel bir duygu. Salgın öncesi bunu yaparken öyle farketmiyorduk ama şimdi harika geldi.”

 

Green Mill kapalı kaldığı dönem yeni karo zemin döşemesi yaptırmış, ahşap pisti cilalatmış. Kulübün alanını salgın kurallarına göre yeniden düzenlemiş, pistte sadece üç masa vardı. Ayrıca, sahneyle banyo arasına perde yerleştirerek müzisyenlerle müşterilerin temasını azaltmış.

 

- Jemilo, neden kulübü ilk fırsatta açtın?

 

- Temelde herkesin buna ihtiyacı olduğunu hissettiğim ve daha başka nedenlerden dolayı. Müşteriler buna ihtiyaç duyuyor çünkü caz dinlemek ve cazın etrafında olmak istiyorlar. İkincisi, ekonomik olarak ihtiyacımız var, hem benim, hem müzisyenlerin var, banka hesapları boşaldı, bu şekilde en azından çabalıyoruz. İnsanlar güvende olduğunu hissettiği sürece ruha iyi geliyor. Dışarı çıkmaya hazır çok sayıda müziksever var ve onları anlıyorum.

 

Gelenler pişman görünmüyordu.

 

Şikago’lu gitarist Derek Duleba “Eskiden buraya haftada en az 2-3 gece gelirdim. İlk açıldığı Cuma gecesi de burdaydım. Green Mill’s genellikle omuz omuza ve enerji doludur, tabii ki daha az enerji vardı ama müzik harikaydı. Burayı seviyorum, umarım işler yolunda gider” diyordu.

 

Müşterilerden Rachel Wolf Adam Pazar gecesi Green Mill’e ilk gelenlerden biriydi. Çok beğendiğini söyledi. Annesi ona, ‘orası hâlâ konuşabildiğin son yerlerden biri’ demiş.

 

Tıpkı Jemilo gibi Andy’s Jazz Club sahipleri de yeniden işe dönmede kararlı.

 

Kardeşleriyle beraber bir aile işletmesi olan Andy’s işletmecisi Jeff Chisholm yapmamız gereken tüm temizlik protokolleriyle beraber bizim için yepyeni bir deneyim oldu diyordu, sanki kulübü yeniden açmak gibi. Cuma gecesi 50-55, Cumartesi 65 kişi vardı.

 

Hafta sonu davulcu Charles Rick Heath üçlüsüyle sahnedeydi. Canlı müzik dinlemek ve biraz gülümseyebilmek iyi geldi, bunu şehre borçlu olduğumuzu düşündüm, müzisyenler de açılma kararı almamıza çok sevindiler.

 

Hem Andy’s hem Green Mill’s Paycheck Protection Program fonlarından faydalandı. “Bu krediye minnettarım” diyordu Jemilo.

 

Hafta sonu açılışından önce 6 ve 7 Haziran akşamları müzisyenler kulüp dışında çalarak bir nevi test yaptı, müşteriler de kaldırımlara konulmuş masalara oturdu ama sonra belediye yetkilileri nazik biçimde böyle yapmamaları konusunda onları uyardı.

 

Jemilo, "görünüşe göre bunu yapamayacağız ama burada farklı renklerden insanlar birarada oturup bira içtiler, müzik dinleyip çok eğlendiler. Son dönem yaşanan ırksal gerginliği biraz unuttuk, sadece eğlendik" diyordu.

 

Jemilo kulübü haftanın yedi günü açık tutmayı planlıyor, Andy’s ise sadece Çarşamba-Pazar arası açık olacak.

 

Peki ya gelecek?

 

“Her zaman umutlu olmaya çalışıyorum” diyor Jemilo. “Umarım hastalık rakamları azalır ve herkes bizim gibi önlem alarak yayılmasının önüne geçer. İşler yolunda gittiği sürece hiçbir yere gitmiyoruz. Mill aynen açık kalacak. Müziği tam güçle geri getirmeyi dört gözle bekliyorum.”

 

Howard Reich

 

(Yazar, Chicago Tribune gazetesinin Emmy ödüllü sanat eleştirmenidir ve "The Art of Inventing Hope: Intimate Conversations with Elie Wiesel" kitabı gibi 6 kitabın yazarıdır. Pulitzer müzik ödülü jürisinde dört kez yeralan yazar "Blood on the Fields" isimli çalışmasıyla ilk caz ödülünün de sahibidir)

 

Cazkolik.com / 02 Temmuz 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.