Cazda türler arası geçişkenlikte kendine yeni bir oyun alanı yaratan piyanist Michiel Borstlap 28 Şubat akşamı Babylon sahnesinde.

Cazda türler arası geçişkenlikte kendine yeni bir oyun alanı yaratan piyanist Michiel Borstlap 28 Şubat akşamı Babylon sahnesinde.

Dinlediğiniz müzik Michiel Borstlap`ın en yeni albümü, içinde bulunduğumuz yıl yayınlanan North Sea Jazz Legendary Concerts albümünden aldığımız North Sea Beat isimli çalışmadır.


Değerli okurlarımız, davetiye etkinliğine gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler. Saat 17:00 itibariyle 1 adet (çift kişilik) davetiye katılım etkinliğimiz sona ermiştir. Kazanan okurumuz Sn. MADLEN ARZUMAN`dır. Kendisini tebrik eder güzel bir konser gecesi geçirmesini dileriz.


Michiel Borstlap ile ilgili cümlelere başlamadan önce yine sanatçıyla ilgili ama Cazkolik`e dair bir not... Michiel Borstlap konserini Babylon`daki dostlarımız haber verdiğinde hemen Borstlap`ın Türkiye`de verdiği yakın geçmiş konserleri nelerdi diye merak ettik, girdik site içi arama motoruna, yazdık ismini ve son 3 yılda Borstlap Türkiye`nin hangi şehrinde ne yaptıysa bir bir çıktı. İşte Cazkolik`te gerçekleştirmeyi düşündüğümüz şeylerin başında böylesi faydalar geliyordu, yani yakın geçmişe dair sağlıklı Türkçe bir başvuru kaynağı olmak. Bu örneğin bunu sağlıyor olmasından dolayı mutluyuz.

* * *

Peki 28 Şubat akşamı Babylon`da çalacak Borstlap nerelerde görülmüş? Daha çok yeni, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen 22. Akbank Caz Festivali`nin özel bir bölümü olarak gerçekleşen Hollanda Müzik Atlası kapsamında Sibel Köse ile bir performansı olmuş. Gayet iyi hatırlıyoruz, güzel bir konserdi... Bir önceki Ankara Caz Festivali`nde bir önceki albümü Blue`yu çalmış mesela Ankaralı cazseverlere... Önceki yıllarda farklı şehirlerdeki bir çok etkinliği de dahil değil... Böyle toplam on civarı etkinliğe ulaşmak mümkün. Bir yenisini 28 Şubat akşamı yine Babylon sahnesinde izleyeceğiz.

Cazın türler arası oyuncusu...

Borstlap ile ilgili en net tanımı sanırız eleştirmen Mark Corroto yapmış. Adam adeta bukalemun gibi diyor Borstlap için. Caz ve her türevini çaldığı gibi rock, fusion hatta klasik müzik de çalıyor. Örneğin, 2008 tarihli albümü Eldorado`da sık birlikte çaldıkları davulcu Bill Bruford ile caz standartlarına elektrik yüklerken ortaya çıkan müzik Herbie Hancock`ın 70`li yıllarını andırıyordu ama bir sonraki albümü Monk`ta bu kez Hollandalı davulcu Han Bennink ile isminden de anlaşılacağı gibi Thelonious Monk karasularındaydılar.

* * *

Caz dinleyicisine renkli ve dinamik portreler veren Borstlap`ın piyanist olarak kahramanları başta klasik bir usta Glen Gould olmak üzere Richter, Art Tatum, Oscar Peterson, Herbie Hancock ve Keith Jarrett gibi ustalar oldu. Bunun yanısıra sayısız büyük isimle aynı sahneyi paylaştı, birlikte albümler kaydetti. 1992 yılında Polar Music ödülünü ve ardından 1996 yılında Thelonious Monk/BMI Composers Award`u kazanan Borstlap yukarda adı geçen Eldorado ile bir de Edison Jazz Award adaylığı kazandı. Şimdiye kadar 20 civarında albüm kaydeden usta piyanist sadece müzik içinde değil aynı zamanda bir çok film müziği alanında başarılı işlere imza attı. Avrupa caz festivallerinin gedikli isimlerinden olan Borstlap`ın Türkiye konser trafiği de her zaman hareketli olmuştur.

* * *

28 Şubat akşamı Babylon sahnesinde yeniden izleyecek olmak çok güzel ama bunun için önce hemen revervasyonunuzu yaptırmanız lazım. Cazın bu renkli ve dinamik müzisyeni Babylon sahnesinde size yeni ve farklı bir renk paleti sunacak emin olabilirsiniz.

Cazkolik.com / 26 Şubat 2013, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.