Yeni albüm yayınlayacak Roger Waters, apolitik olmayı şiar edinmiş müzik endüstrisine kıyasla istisnai bir entelektüel tavrı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Yeni albüm yayınlayacak Roger Waters, apolitik olmayı şiar edinmiş müzik endüstrisine kıyasla istisnai bir entelektüel tavrı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Roger Waters Albüm Yayınlayacak

David Gilmour kısa bir süre sonra raflarda arz-ı endam edecek yeni Pink Floyd albümünde ona yer vermemiş olsa da, Roger Waters -aralarında bu metnin yazarının da dahil olduğu bir çok müziksever için- grup mirasının hakiki sahibi hüviyetini daha doğru bir şekilde taşımaya devam ediyor.

* * *

Popüler kültür içinde benzerine rastlamanın mümkün gözükmediği ölçüde zengin bir müzikal dünya yaratmış olan Roger Waters, gerek Gezi Olayları esnasındaki tutumu ve gerekse İsrail başta olmak üzere devlet terörüne karşı duruşuyla gönlümüzde taht kurmaya devam ediyor.

* * *

Tel Aviv`de konser vermeyi planlayan The Rolling Stones`a yazmış olduğu mektup vesilesiyle İsrail’e boykot uygulanması gerektiğini haykıran Waters, apolitik olmayı şiar edinmiş müzik endüstrisine kıyasla istisnai bir entelektüel tavrı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

* * *

Onu bu sayfada konuk ediyor olmamız, neredeyse 20 yıl aradan sonra yeni bir solo albüm yayınlayacağına dair internette yer alan haberlerden ötürü.

2005’de yayınladığı üç perdelik opera eseri Ça Ira hariç tutulursa son rock albümü olan Amused to Death’i 1992’de yayınlamış olan Waters kısa bir süre önce Rolling Stone dergisine bir demeç verdi. Bu kısa konuşmada detay vermekten kaçınan Waters, demo kayıtlarını tamamladığını, albümün 55 dakika uzunluğa sahip olacağını ve radyolarda çalınmaya uygun şarkıları içereceğini belirtti.

* * *

Sürekli çocukların katledildiği karabasanlar gören altı yaşındaki Kuzey İrlandalı bir oğlanla büyükbabasının albümün ana karakterleri olduğu ve dede torunun, çocukların neden öldürüldüğü sorusunun cevabını aramaya koyuldukları, sızan haberler arasında.

Aynı konuşmada, İstanbul’da 2012’de verdiği konseri unutamadığını, duvarların arkasından sahneye eşlik eden seyircinin görkemini hatırladıkça yüzüne büyük bir gülümseme oturduğunu söylediğini not edelim ve beklemeye başlayalım.

* * *

Umarız, yirmi yıldır yeni şarkılarınızı büyük bir iştahla bekleyen sadık dinleyicinizi çok bekletmezsiniz Bay Waters.

Turgay Yalçın
https://twitter.com/seslerdenizi

Cazkolik.com / 04 Kasım 2014, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.