Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular...

Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular...

`Jazz"lı Gündem`in bir üstte yer alan söyleşisinde Sirel Ekşi’den İKSEV hakkında merak ettiklerimizi öğrendikten sonra 18. İzmir Avrupa Caz Festivali hakkında soracaklarımız hâlâ bitmemişti. Festival hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için sohbetimize Ceyda Berk ile devam ettik.


Ceyda Berk: "İzmir`de konservatuvar düzeyinde caz eğitimi olmadığı için bu müziği öğrenmek isteyenleri düşünerek "Caz Kombo Sınıfları" oluşturmaya karar verdik..."

Cazkolik İzmir: Merhaba Ceyda Hanım `Caz Combo Sınıfları` hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Hangi eksiklikler tespit edilip böyle bir sınıf açma fikri doğdu?

Ceyda Berk: Önceki yıllarda Workshop fikrimiz ortaya çıktı. Akademik düzeyde caz eğitimi Türkiye’de bir süre Bilgi Üniversitesi’nde vardı. Şimdi Hacettepe Üniversitesi’nde yeni bir oluşum var. İzmir’de konservatuar düzeyinde böyle bir bölüm olmadığı için caz müziği öğrenmek isteyenler için bir sıkıntı söz konusuydu. Bilgi açlığı konserlere gelen sanatçıların teknik öğretileriyle giderilmeye çalışılıyordu. O zamanlarda vakıf yeni bir binaya taşınmamıştı. Bu binaya taşındıktan sonra burada klasik müzik üzerine bir akademi kuruldu. Müzik ve dans üzerine bir alan yaratıldı. Caz konusunda ne yapabiliriz, festival bünyesinde genç müzisyenlere nasıl yardımcı olabiliriz diye düşünürken caz tarihçisi Francesco Martinelli’nin de paylaşımlarıyla böyle bir eğitim başlatma kararı aldık. İlk olarak 12. Caz Festivali’nde İtalyan bir müzisyen grup getirdik. 18. Caz festivaline kadar toplam 6 workshop düzenledik. İtalya’dan gelen müzisyenler günde 6-7 saat olmak üzere 3 gün boyunca bir repertuvar hazırlığı içinde yoğun bir çalışma gerçekleştiriyorlardı. Belli bir repertuvar hazırlandı. Açık caz orkestrası oluşturuldu. Farklı enstrümanlardaki homojen bir yapı olmadığı için böyle bir isim koymayı uygun bulduk. Bazen sahnede 20 davul olan bir konser gerçekleşebiliyordu. Bu workshoptan sonra 2 katılımcı Siena Ustalık Sınıfları`nda burs kazandı. Buraya gelen eğitmenler seçiyorlardı burs alacak kişileri. Her yıl katılımcıların ihtiyaçları ile kafamızda bir şeyler oluşmuştu. Gençlerin çalışmaya ihtiyaçları var. Festival programına Açık Caz Konseri`ni de ekledik. 3 günde hazırlanan bu konser gerçekten herkesi büyülüyordu. Gençlerin sıkıntıları dışında, caz armonisiyle ve deşifreyle ilgili sıkıntılar olduğunu gördük. Bunu daha çok geliştirmeye çalıştık. Bu yıl bir imkan doğdu. İtalyan Konsolosluğu`nun katkılarıyla bu yıl ilk kez bunu bir haftalık eğitim haline getirdik. İsminde de bir değişiklik yapıp Caz Combo Sınıfları`na dönüştürdük. Piyano, gitar, bas, davul, bakır nefesli, tahta nefesli gruplarında 5’er kişi kabul edilecek ve eğitmenlerle bire bir ders yapabilecekler. Festivalde bir konser verecekler. 3-8 Mart 2011 tarihleri arasında İKSEV binasında sabah saatleri boyunca enstrüman sınıfları ve caz armonisi dersi olacak, 3-19 Mart arasında ise combo sınıfları ve caz tarihi sınıfları olacak. Ayrıca Francesco Martinelli Siena’da verdiği eğitimleri de burada konsantre bir eğitime çevirdi. 5 ayrı konuda eğitim verilecek. Müziksever herkese açık bir seminer olacak.

Cazkolik İzmir: İkinci dönem açılacak olan caz sınıfları hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Ceyda Berk: AKADEMİ İKSEV bünyesinde gençlerin caz armonisi konusunda dersler başladı. Adım adım oturacağına inanıyoruz. Program aşağıdaki şekilde olacak:

AKADEMİ İKSEV
CAZ TEORİSİ - EMPROVİZASYON - ARANJMAN SINIFI

- Caz ile ilgilenen herkese yönelik caz eğitimi
- Konservatuar mezunu veya öğrencilerine yönelik doğaçlama eğitimi
- Yurt içi ve yurt dışındaki caz okulları için sınav hazırlık eğitimi

SEVİYELER
- Başlangıç Seviyesi
- Orta Seviye
- İleri Seviye

BİREYSEL ENSTRÜMAN DERSLERİ
- Elektro Gitar (9 yaşından itibaren)
- Bas Gitar (11 yaşından itibaren)
- Keyboard (9 yaşından itibaren)
- Caz bas
- Trombon
- Tüm enstrümanlar için emprovizasyon eğitimi

Son başvuru tarihi 20 Aralık 2010`da biten bu sınıfların daha ileriki tarihlerde tekrarlamasını temenni ediyoruz.

İKSEV’e ve vakfın bünyesinde işlerini severek yaptıkları gözlerinden okunan Sirel Hanım’a ve Ceyda Hanım’a ilgileri için çok teşekkür ediyoruz. İzmir’de caz kavramına getirdiğiniz katkılardan dolayı ayrıca mutluluk duyduğumuzu da buradan ifade etmek isteriz. Yoğun bir sanat aşkının ve emeğin ürünü olan 18. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin programını Cazkolik`in Caz Takvimi`nden günü gününe takip edebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler…

Cazkolik.com / 24 Şubat 2011, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.