Curtis Mayfield’in makus talihi

Curtis Mayfield’in makus talihi

1942 doğumlu funk şarkıcısı Curtis Mayfield soul ve funk temelli müziğe grubu The Impressions ve özellikle solo çalışmalarıyla tarifsiz katkılar sağladı.

 

Fark yaratan sıra dışı vokal icrası, şarkılarındaki toplumsal ve sosyal içerikleri her kesimden müzikseveri peşinden sürükledi. Superfly, Curtis, Roots ve nice albümleri milyonlar sattı, James Brown, Sly Stone, Isaac Hayes gibi efsanelere eş değerdi desek abartmamış oluruz.

 

Ancak Mayfield, yaşamında öyle bir dönüm noktası yaşadı ki, hayatı tepetaklak oldu. İşte, Curtis Mayfield’in o makus talihini özetleyen, müziğini adeta gölgeleyen hikâyesi.

 

 

 

Fırtınalı bir gün

 

 

Tarih: 13 Ağustos 1990
Yer: Wingate Field etkinlik alanı, Brooklyn/New York

 

1990 yılı, bir stüdyo albümü ve bir de soundtrack çıkaran Curtis Mayfield için kritik bir yıldı. 70’li yıllarda fırtına gibi esen müzisyen 80’li yıllarda müzikal sessizliğini bozmayı kafasına koymuştu.

 

Mayfield bu doğrultuda, “The Return of Superfly“ soundtrackinin piyasaya çıkış tarihinde, New York'ta, eyaletin senatörlerinden Marty Markowitz’in organize ettiği bir açık hava konserinde sahne almak üzere hazırlıklarını tamamladı. İsmini soul müzik tarihine altın harflerle yazdıran Harold Melvin and the Blue Notes vokal grubuyla aynı sahneyi paylaşacaktı. Bu müzik ziyafetine tanıklık etmek üzere Wingate Field etkinlik alanında 10 bin kişiye yakın bir kalabalık toplandı.

 

Ancak bir ayrıntı hesaba katılmamıştı. Meteoroloji, 13 Ağustos için şiddetli fırtına ve sağanak yağmur öngörmüştü.

 

Ama üstte bahsi geçen senatör Markowitz’in büyük uğraşlarla geleneksel hale getirdiği bu etkinliği “iptal” etmesi söz konusu değildi.

 

Etkinlik başlamıştı, hava sertleşip karakterini gösterince Markowitz, Curtis Mayfield’i bir an önce sahneye çıkarmak için program akışında ufak bir değişikliğe gitti. Harold Melvin and the Blue Notes grubundan rutin setlerini icra etmemeleri, tek bir şarkı söylenmeleri istendi.

 

 

 

Wingate Field etkinlik alanında can pazarı

 

 

Sahne sırası Curtis’e geldiğinde fırtınanın hızı artmıştı. Saatte 85 kilometreye ulaşan rüzgarın etkisiyle ön sıradaki koltuklar alanın her tarafına savruluyordu. Markowitz, Mayfield’i sahneye davet edip sanatçı da ona doğru hareketlendiği anda son derece talihsiz bir kaza gerçekleşti.

 

Sert rüzgar sahne konstrüksiyonunun tepesinde bulunan bir düzine sahne ışığını adeta yerinden söküp düşürmeye başlamasına sebep oldu. 'Gökten dolu' misali yağan aydınlatmalardan biri Mayfield'in ensesine isabet etti. Curtis yere yığıldı ve bir süre hareketsiz kaldı.

 

Hastanede yapılan her türlü müdahale maalesef yetersiz kaldı.  Boyundan aşağısı felç kalan Curtis Mayfield el ve bacak hareket etme kabiliyetini ne acı bir ironidir ki sahnede kaybetmiş oldu.

 

O gün, 12 yaşında bir kız dahil en az altı kişi yaralanmıştı.

 

 

 

Son ana kadar hayata tutundu

 

 

Bu kazadan 1999’daki ölümüne kadar sayısız tıbbi komplikasyon atlatan Mayfield, Şubat 1998'de şeker hastalığına bağlı olarak sağ bacağını kaybetti.

 

Curtis, her şeye rağmen beste yapmaya ve şarkı söylemeye devam etti. 1994'te Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

 

1996 yılında son bir albüme (New World Order) imza attı. Albümdeki vokalleri genellikle sırt üstü yatarken satır satır kaydedilip son derece başarılı bir iş çıkardı, Grammy adaylıkları dahi kazandı.

 

15 Mart 1999'da Rock Roll Hall of Fame üyeliğine seçildi.

 

Bundan tam 22 yıl önce (26 Aralık 1999), 57 yaşında hayata gözlerini yumdu. Saygıyla anıyorum.

 

Aykut Öğer

 

Cazkolik.com / 26 Aralık 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Aykut Öger

Soul, R&B ve Blues yazılarıyla Aykut Öger Cazkolik'te.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X