Duy güneyden estiğini rüzgarın / Göreceksin neler olacak yarın

Duy güneyden estiğini rüzgarın / Göreceksin neler olacak yarın

Duy güneyden estiğini rüzgarın;
Göreceksin neler olacak yarın
Uçmak hevesinde bahar geliyor

 

Cahit Sıtkı Tarancı

 

 

Clifford Brown 30 Ekim 1930–27 Haziran 1957 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir trompetçi ve grup lideridir. Alışılagelmedik stili ve teknik kullanımının ustalığı yanında zengin ve güçlü tonuyla, çağdaş bebop cümlelerinin müzikal derinlik ve duygu ile buluşmasıyla caz dünyasında hatırı sayılır bir müzisyen olarak daima ondan sonra gelen müzisyenlere ilham kaynağı olmuştur. Küçük yaşlardan itibaren kendi gibi müzisyen olan ailesinin etkisiyle pek çok müzik grubuyla çalışmış; 13 yaşına geldiğinde babasının hediye ettiği trompetle esas aşkına kavuşmuştur.

 

Dizzy Gillespie, Miles Davis, Fats Navarro gibi ünlü caz müzisyenlerinden etkilenmiş, Delaware Üniversitesi’nde aldığı müzik eğitimiyle özgün yorumunu kazanmış, kendi bestelerini yapmıştır. Onu dünyanın tanımasını sağlayan "Quintet" grubuyla pek çok konser vermiş ve çok büyük beğeni toplamıştır.

 

1953 yılında ilk kez Lou Donaldson, Tadd Dameron ve Jay Jay Johnson ile stüdyoya onların albümlerini kaydetme aşamasında girmiştir.

 

Lionel Hampton’ın big band grubunda da yıllarca  en önemli müzisyenlerden biri olarak yer almıştır.

 

Sonrasında özel hayatında da çok iyi anlaştığı, caz müziğin en iyi  davucularından Max Roach ile kurduğu Quintet ekibi ile peş peşe 1954-1955-1956 serileriyle albümler kaydetmişlerdir.

 

Bu "Quintet" içinde yer alan saksofoncu Sonny Rollins: "onun bana ilham verdiği tek şey müziği değil; aynı zamanda kibar, ahlaklı olarak ve tertemiz bir yaşam sürerek de iyi bir caz müzisyeni olunabileceğiydi" diye röportajlarında açıklamıştır.

 

Clifford Brown’ın aranjmanları ve bestelerinden oluşan repertuvarları ile "Clifford Brown Quintet" saksofoncu Sonny Rollins, piyanist Richie Powell, tenor saksofoncu Harold Land, basçı George Morrow ve davulda Max Roach‘tan oluşmuştur.

 

Ayrıca bu "Quintet" ile kaydettiği serilerde yer alan "Daahoud", "Joy Spring", "Sandu" eserleri caz standartları arasına girmiştir.

 

"Joy Spring" bestesi Clifford Brown ve Max Roach için özel bir anlam taşır. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde klasik müzik öğrencisi olan Larue Anderson, Max Roach’ın sevdiği bir arkadaşıdır. Sonraki yıllarda Clifford Brown ile tanıştıracağı bu arkadaşı, Brown’ın ilerleyen yıllarda hayatının aşkı ve eşi olacaktır. Tanıştıktan sonra tezini caz üzerine yazmaya karar veren Larue, aynı zamanda hayatını iyi bir caz dinleyicisi ve Brown’ın en büyük hayranı olarak geçirmiştir. Onu, ismi yerine "Joy Spring" diye çağıran Brown çok geçmeden aynı isimli besteyi dünya caz sahnesine eşsiz melodilerle kazandırmıştır.

 

Davulcu Max Roach ise bir müzisyen olarak Gospel ile içiçe büyümüş, pek çok gospel grubunda çalmıştır. Manhattan Müzik Okulu ve sonraki tüm aşamalarda eğitimlerini onur derecesi alarak tamamlamıştır. Caz vokalisti Abbey Lincoln ile dolu dizgin bir aşk yaşamış, Müslümanlığı kabul etmiştir.

 

Roach’ın 1940’ların sonunda davulcu Kenny Clarke ile yaptığı en önemli müzikal buluşu; gümbürdeyen bas-davul yerine sürüş zilinde standart 4/4 vuruşlu ritmi çalarak, solistlerin özgürce doğaçlamasına izin veren esnek, akıcı bir davul çalış stilidir. Bu aynı zamanda davulcunun trampet, çarpma zili ve davul setinin diğer bileşenlerine dramatik vurgular eklemesi için alan yaratmıştır. Ritmik ataklara bir melodiyi eşleştiren Roach, davul çalmaya yeni bir incelik katmış, dinamik vurguları davul setinin bir bölümünden diğerine kaydırarak tonal bir renk ve duygu yaratan bir tekniği keşfetmiştir.

 

Clifford Brown’ın çağdaş cümlelere verdiği duygusal ve zengin ton, Max Roach’ın yarattığı derinlikli vurgularla birleşmiştir. Ve böylece hem büyük bir dostluğun işlenmiş ruhu, hem de müziğin onların anılarına, anlarına kattığı sevgi "Clifford Brown Max Roach 1954" albümünde varlığını hissettirmiştir. Dinleyenlere bu ruhun neşesini, onların aşklarında, izlerinde, parıltılarında bulabilecekleri bir müzik bırakmışlardır. Hem de tüm yaşam sevinciyle baharı bekleyen, onu haber veren, onun neşesini sonuna kadar hissettiren bir albümü müjdelemişlerdir.

 

Sevdiklerimize kavuşabileceğimiz nice baharların neşesini hissedip, duyumsayabilmeye.

 

Şenay Ocak

 

Cazkolik.com / 29 Mayıs 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Şenay Ocak

Caz vokalisti ve eğitimci Şenay Ocak müzikoloji üzerine yüksek lisans yapıyor, yurtiçi ve dışında caz üzerine akademik çalışmalarını, proje ve eğitimlerini sürdürüyor.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.